Klimat: Słupek rtęci nie chce opaść

Najpierw wiosna, potem lato, a teraz już cały rok 2015 jest najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych.

Publikacja: 27.11.2015 23:01

Klimat: Słupek rtęci nie chce opaść

Foto: 123RF

Marzec 2015 roku był najcieplejszym marcem od 136 lat, czyli od 1880 roku, od kiedy zaczęto prowadzić systematyczne pomiary – ogłosiła NOAA, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna. Wkrótce się okazało, że podobne komunikaty ogłaszano pod koniec kwietnia, maja, czerwca, lipca, sierpnia, września i października. A teraz Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO ogłasza, że praktycznie cały rok 2015 jest najgorętszy w historii.

Informacja ta oparta jest na solidnych podstawach, na raporcie „State of the Climate" opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne oraz na informacjach podanych przez NOAA.

Wiadomość o rekordowym roku w zasadzie nie jest zaskoczeniem. Klimatolog Gavin Schmidt kierujący w NASA Goddard Institute for Space Studies już we wrześniu przewidywał, że rekordowe temperatury zanotowane wiosną i latem tego roku wskazują z 87-procentowym prawdopodobieństwem, że będzie on najcieplejszy w dziejach.

Średnia roczna temperatura na Ziemi w 2015 roku była rekordowo wysoka, wynosiła 14,57 stopni w skali Celsjusza. Była ona o 0,37 st. C. wyższa niż średnia z lat 1981–2010.

W 20 krajach Europy odnotowano niezwykle wysokie wartości. Na przykład w Polsce 8 sierpnia temperatura pobiła dotychczasowy rekord ciepła, na oficjalnej stacji IMGW na lotnisku Wrocław-Strachowice o godzinie 15 zmierzono 37,9 st. C, poprzedni rekord, z 1 sierpnia 1994 roku, wynosił 37,4 st. C. Podobna sytuacja miała miejsce w Afryce. Jedyne miejsca na Ziemi, gdzie odnotowano spadek temperatury, to wschodnie regiony Stanów Zjednoczonych, centralna i południowa Kanada oraz środkowa Azja.

Te najcieplejsze dni są elementem większego i dłuższego trendu. Pierwszych dziewięć miesięcy bieżącego roku było najcieplejszych na planecie od czasu prowadzenia pomiarów, co zdaniem specjalistów z NOAA potwierdza zjawisko globalnego ocieplenia. Od stycznia do września średnia temperatura na powierzchni lądów i oceanów przekroczyła o 0,96 st. C średnią dla całego XX wieku.

Aż dziewięć z dziesięciu najcieplejszych lat w historii pomiarów to lata po roku 2000. Od 1978 do 2015 odnotowano tylko dziesięć miesięcy z temperaturami poniżej normy.

Według komunikatu NOAA całe tegoroczne lato na półkuli północnej i panująca wówczas zima na półkuli południowej były najcieplejsze od 136 lat. Średnia globalna temperatura powietrza była wyższa o 0,71 st. C od średniej wieloletniej.

Poprzednim rekordzistą w kategorii „lato" był rok 1998. Ale wiosna 2015 niewiele ustępowała porze letniej. „Jest to oczywista wskazówka, że globalne ocieplenie nie wyhamowuje, ale się natęża" – stwierdza komunikat NOAA.

Globalne ocieplenie i rekordowo wysokie temperatury znajdują odzwierciedlenie w Arktyce. Na wodach oblewających biegun północny powierzchnia lodu jest mniejsza od rekordowo małych rozmiarów z 2007 roku. Od tamtego czasu proces topnienia arktycznego lodu jest coraz gwałtowniejszy. Według amerykańskich naukowców z National Snow and Ice Data Center (NSIDC) w Boulder stan tegoroczny – 4,76 mln km kw. – uplasował się na pierwszej pozycji pod względem najmniejszej powierzchni lodu na tle wszystkich wyników od początku pomiarów satelitarnych, które są prowadzone od 1979 roku. Przy tej tendencji lód z okolic bieguna północnego może zniknąć w 2040–2050 roku.

Specjaliści z NOAA podkreślają, że za anomalie w skali planety, w tym za rekordowe temperatury, odpowiedzialny jest El Nino kumulujący się z efektem cieplarnianym podwyższającym temperatury poprzez zwiększoną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. El Nino polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, ale to jeden z najsilniejszych czynników wpływających na klimat Ziemi. Wprawdzie anomalia ta występuje na Oceanie Spokojnym, ale jej oddziaływanie ma zasięg globalny. Między innymi o tym będą rozmawiać światowi przywódcy w Paryżu od 30 listopada do 11 grudnia, aby uzgodnić globalną strategię walki ze zmianą klimatu.

Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego