Marzec 2015 roku był najcieplejszym marcem od 136 lat, czyli od 1880 roku, od kiedy zaczęto prowadzić systematyczne pomiary – ogłosiła NOAA, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna. Wkrótce się okazało, że podobne komunikaty ogłaszano pod koniec kwietnia, maja, czerwca, lipca, sierpnia, września i października. A teraz Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO ogłasza, że praktycznie cały rok 2015 jest najgorętszy w historii.
Informacja ta oparta jest na solidnych podstawach, na raporcie „State of the Climate" opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne oraz na informacjach podanych przez NOAA.
Wiadomość o rekordowym roku w zasadzie nie jest zaskoczeniem. Klimatolog Gavin Schmidt kierujący w NASA Goddard Institute for Space Studies już we wrześniu przewidywał, że rekordowe temperatury zanotowane wiosną i latem tego roku wskazują z 87-procentowym prawdopodobieństwem, że będzie on najcieplejszy w dziejach.
Średnia roczna temperatura na Ziemi w 2015 roku była rekordowo wysoka, wynosiła 14,57 stopni w skali Celsjusza. Była ona o 0,37 st. C. wyższa niż średnia z lat 1981–2010.