19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 20.03.2020 01:00 Publikacja: 20.03.2020 01:00
Teraz, w połowie marca, gdy wysyłamy ten dodatek do druku, żyjemy już w zupełnie innej, dużo bardziej niepewnej rzeczywistości. W takich czasach odpowiedzialność jest kluczowa. Zarówno odpowiedzialność firm, które nie powinny śrubować cen za niezbędne artykuły (w tym konieczne do powstrzymania pandemii środki higieniczne), jak i odpowiedzialność polityków i każdego z nas – by nie wykorzystywać kwarantanny do załatwiania zaległych spraw w urzędach. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem będzie coraz silniejsze dokręcanie regulacyjnej śruby. Kolejne zakazy i nakazy będą wprawdzie utrudniać życie, lecz przy rosnącym poczuciu zagrożenia i tak spotkają się z poparciem większości. To poczucie zagrożenia – teraz związane z obawami przed koronawirusem, a długoterminowo z lękiem o skutki zmian klimatycznych i degradacji środowiska – zwiększa naszą otwartość na regulacje i kontrole. Być może niedługo rola CSR zostanie wchłonięta przez compliance, czyli pilnowanie zgodności działań firmy z przepisami prawa, które zostawiają biznesowi coraz mniejsze pole manewru. Tym bardziej, że w tym samym czasie narasta, widoczna też w badaniach rynkowych, presja ze strony konsumentów i pracowników. Częściej niż w poprzednich latach zwracali na nią uwagę eksperci i menedżerowie uczestniczący teraz w naszych debatach, którzy podkreślali też rolę odpowiedzialnego przywództwa. Tym bardziej że prawdziwi liderzy biznesu są bardzo potrzebni w niepewnych, czasach, gdy słabnie zaufanie do liderów politycznych.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Salon samochodowy w Brukseli pokazuje, że małe regionalne imprezy tego typu jak najbardziej mają sens, a branża ich potrzebuje. W Belgii nie tylko stawili się niemal wszyscy producenci, ale i kilka marek wykorzystało okazję żeby zaprezentować premierę swoich modeli.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Rząd Polski negocjuje w Brukseli zmianę warunków Krajowego Planu Odbudowy. I chce bronić polityki spójności.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol oddał się w ręce funkcjonariuszy policji i został aresztowany.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas