Podróżując do większości krajów Europy wystarczy legitymować się dowodem osobistym. Inaczej wygląda
sytuacja w przypadku dalszych zagranicznych wyjazdów. Niezbędne jest wtedy wyrobienie paszportu. Trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej.
Jak wyrobić paszport?
Procedura wyrobienia paszportu nie jest skomplikowana, wymaga jednak trochę czasu i osobistej wizyty w urzędzie. W przypadku osób dorosłych nie jest możliwe złożenie wniosku przez internet. Między innymi dlatego, że urzędnik musi pobrać nasze odciski palców. Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Ich adresy dostępne są na stronach urzędów wojewódzkich. Dokument trzeba również osobiście odebrać.
Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Druk wniosku o wydanie paszportu znajdziemy w punkcie paszportowym. Do złożenia wniosku, oprócz wypełnionego formularza, potrzebne będą również:
- jedno aktualne, kolorowe zdjęcie wykonane nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku, musi ono spełniać takie same wymogi jak zdjęcie do dowodu osobistego
- dowód opłaty za paszport
- dowód osobisty lub aktualny, jeszcze ważny paszport
- dokument uprawniający do zniżki lub zwolnienia z opłaty
- urzędnik może poprosić również o inne dokumenty, jeśli będzie miał wątpliwości co do tożsamości lub obywatelstwa wnioskującego.
Czytaj więcej
8 października Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące cyfryzacji paszportów oraz dowodów osobistych dla osób podróżujących z i do strefy Schengen. Taką wersję dokumentów będzie można przechowywać w telefonie.