Reklama
Rozwiń

NSA podtrzymuje zakaz regulowania Odry. Czy Wody Polskie znów to zignorują?

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Wód Polskich i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na grudniową decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu prace regulacyjnych na Odrze. Wody Polskie zignorowały nieprawomocne orzeczenie WSA.

Publikacja: 09.03.2023 10:42

Budowa mostu kolejowego w Kostrzynie na Odrą

Budowa mostu kolejowego w Kostrzynie na Odrą

Foto: PAP/Lech Muszyński

dgk

Skargę na prowadzoną przez Wody Polskie inwestycję złożyła grupa ekologów i rząd Brandenburgii w Niemczech, domagając się całkowitego zaniechania prac. Polski rząd podkreśla, że ich celem jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej. Jak informuje OKO.press, rząd PiS dąży też do przekształcenia drugiej co do wielkości polskiej rzeki w kanał żeglugowy tzw.  Odrzańską Drogę Wodną. Projekt zakłada nawet połączenie Odry z Dunajem co pozwoliłoby stworzyć międzynarodową trasę żeglugową. Niemcy widzą jednak w polskiej inwestycji zagrożenie dla ekosystemu rzeki.

9 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym WSA nakazał natychmiastowe wstrzymanie prac. Wody Polskie i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odwołały się jednak od decyzji WSA, a prace na Odrze były kontynuowane wbrew decyzji sądu. 

Wody Polskie powołują się na pozwolenie na budowę wydane dla inwestycji na Odrze, które  wydano zanim warunki środowiskowe zostały zakwestionowane przez sąd. A wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekonywał, że prac nie można przerwać, bo groziłoby to katastrofą budowlaną i pogorszeniem bezpieczeństwa podczas lodołamania i usuwanie zwałów lodu. Lokalni politycy twierdzą, że sceptycyzm Niemców co do regulacji Odry wynika z obaw, że inwestycja w szlak wodny podniesie rangę portu w Szczecinie, który stałby się konkurencją dla portów niemieckich.

Czytaj więcej

WSA w Warszawie nakazał wstrzymać prace na Odrze. Strona polska szykuje odwołanie

7 marca NSA oddalił zażalenie Wód Polskich i GDOŚ na grudniową decyzję WSA. Cieszą się z tego polscy i niemieccy ekolodzy.

- Wyrok to wielki sukces dla różnorodności przyrodniczej krajobrazu Odry, a także dla ludzi żyjących nad rzeką, którzy już zmagają się ze skutkami kryzysu klimatycznego, takimi jak susza i niski poziom wody – mówi Florian Schöne, dyrektor Deutscher Naturschutzring (DNR), jednej z kilku polskich i niemieckich organizacji skarżących inwestycje na Odrze.

- Postanowienie NSA jest  słuszne, oczekiwane i dla mnie przewidywalne. WSA wydał postanowienie wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej z przekonującym uzasadnieniem - uważa Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników z Górzycy, jednej z polskich organizacji zaangażowanych w sprawę.

Nie wiadomo jeszcze jakie stanowisko zajmą Wody Polskie i GDOŚ. Jak zauważa OKO.press, NSA na razie  zamieścił krótką informację w bazie e-Wokanda, że w sprawie „oddalono zażalenie”. Publikacja uzasadnienia to kwestia kolejnych dni lub tygodni.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku