W kolejce po pieniądze na węgiel jest wiele niejasności

Operator Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie odnotował masowych korekt wniosków. Sprawdza pojawiające się naruszenia. Niektóre gminy donoszą o próbach obejścia zasady przyznawania dodatków węglowych.

Publikacja: 25.08.2022 19:35

W kolejce po pieniądze na węgiel jest wiele niejasności

Foto: Adobe Stock

Jeśli w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB, każde z nich może osobno złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Warunkiem jest uprzednie zgłoszenie lub wpisanie tego źródła do CEEB. Zdaniem resortu przepis mówiący o tym jest jasny i nie daje pola do nadinterpretacji.

– Każdy wnioskodawca, jeżeli tworzy odrębne gospodarstwo, prowadzi własny budżet, jest upoważniony do wypłaty dodatku. Urzędnicy będą mieli możliwość porównywania w systemie zgłoszeń – protestuje minister klimatu Magdalena Moskwa. – Nie zgadzam się z tą narracją z ostatnich tygodni, a była już stosowana przy 500+, dodatku osłonowym i tu także się pojawia, że oto masowo Polacy będą składali fałszywe oświadczenia woli. Mamy zaufanie do obywateli. Wierzymy też, że urzędnicy dopilnują wszystkich czynności. CEEB i oświadczenie obywatela jest w naszej opinii wystarczające – kwituje szefowa resortu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach