Podczas swojego wystąpienia minister zwróciła uwagę na dwa główne elementy wymagające znalezienia synergii pomiędzy nimi.
– Trzeba wypracować takie rozwiązania, które pozwolą pogodzić chłonność innowacji, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo klientów i bezpieczeństwo sektora ubezpieczeniowego w Polsce – wskazała minister Czerwińska.
Według minister Czerwińskiej kluczowe tematy, to regulacje dla Pracowniczych Programów Kapitałowych, ochrony danych osobowych, jak również zabezpieczenie branży ubezpieczeniowej przed ewentualnym „twardym" Brexitem. - Polska przygotowała się na ten scenariusz i już w marcu uchwaliła ustawę na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Zabezpieczyliśmy ubezpieczonych i ubezpieczycieli, przedłużając możliwość dostępu do rynku reasekuracyjnego w Londynie – powiedziała minister.
Podczas trwającego panelu dyskusyjnego na temat wyzwań regulacyjnych w perspektywie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej prezes PZU Paweł Surówka powiedział, że "jeżeli na serio uważamy, że konkurencyjność polskiego rynku finansowego w przyszłości będzie zależała od naszej innowacyjności, to innowacyjność polskiego rynku i spółek będzie w dużej mierze zależała od innowacyjności i przedsiębiorczości naszego regulatora".
Jego zdaniem krajem europejskim, który będzie wykazywał się największą konkurencyjnością i innowacyjnością będzie ten, którego nadzór rozumie i wspiera biznes. - Nie możemy bać się tego, że niektóre rzeczy, my jako Polska, robimy po raz pierwszy, a dopiero potem są one implementowane na poziomie europejskim. Jestem absolutnie przekonany, że nasi regulatorzy z KNF na czele mają tego świadomość i są na to przygotowani - dodał Surówka.