Rzecznik praw pacjenta zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia: czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego, wypadku, błędu medycznego, doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Siedmioosobowy skład Izby Cywilnej SN postanowił zwrócić się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Kwestią tą już kiedyś zajmował się SN, wydając w dwóch izbach przeciwne uchwały. Tymczasem parlament uchwalił poprawkę do kodeksu cywilnego.
Nowela z 24 czerwca 2021 r. dodała do k.c. art. 4462. Zgodnie z tym przepisem w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. A w art. 2 noweli, że do takich zdarzeń szkodzących, powstałych przed dniem wejścia w życie tej noweli, stosuje się ten nowy przepis.
Czytaj więcej
Poszkodowanemu przez spowodowanie śmierci bliskiego należy się – obok odszkodowania – także zadośćuczynienie.
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wskazywał w uzasadnieniu do pytania do SN, że rozbieżności w orzecznictwie i w samym SN wymagają ich rozstrzygnięcia. Osoby, które dochodzą lub zamierzają dochodzić roszczeń, jak i podmioty ponoszące odpowiedzialność odszkodowawczą (chodziło mu tu o placówki medyczne) i ich ubezpieczyciele powinni mieć pewność co do wykładni prawa stosowanej przez sądy.