Reklama
Rozwiń

TK będzie musiał odpowiedzieć na trudne pytania ws. zadośćuczynienia

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał odpowiedzieć na trudne pytania o zadośćuczynienie dla bliskich osoby trwale poszkodowanej na zdrowiu.

Publikacja: 16.03.2023 07:40

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Rzecznik praw pacjenta zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia: czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego, wypadku, błędu medycznego, doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Siedmioosobowy skład Izby Cywilnej SN postanowił zwrócić się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Kwestią tą już kiedyś zajmował się SN, wydając w dwóch izbach przeciwne uchwały. Tymczasem parlament uchwalił poprawkę do kodeksu cywilnego.

Nowela z 24 czerwca 2021 r. dodała do k.c. art. 4462. Zgodnie z tym przepisem w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. A w art. 2 noweli, że do takich zdarzeń szkodzących, powstałych przed dniem wejścia w życie tej noweli, stosuje się ten nowy przepis.

Czytaj więcej

SN: poszkodowanemu przez spowodowanie śmierci bliskiego należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wskazywał w uzasadnieniu do pytania do SN, że rozbieżności w orzecznictwie i w samym SN wymagają ich rozstrzygnięcia. Osoby, które dochodzą lub zamierzają dochodzić roszczeń, jak i podmioty ponoszące odpowiedzialność odszkodowawczą (chodziło mu tu o placówki medyczne) i ich ubezpieczyciele powinni mieć pewność co do wykładni prawa stosowanej przez sądy.

W tej kwestii bowiem skład siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN podjął uchwałę (sygn. I NSNZP 2/19), która neguje możliwość przyznania osobom bliskim poszkodowanego zadośćuczynienia z tytułu naruszenia ich dóbr osobistych. Z kolei skład siedmiu sędziów Izby Cywilnej podjął trzy jednobrzmiące uchwały (sygn.: III CZP 36/17, III CZP 60/17 i III CZP 69/17), z których wynika, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Rozpatrując w środę pytanie prawne rzecznika praw pacjenta, złożone jeszcze w 2019 r., SN zwrócił się do TK z pytaniem: Czy art. 2 noweli z 24 czerwca 2021 r. jest zgodny z konstytucją, w szczególności z zasadą nieretroaktywności prawa, pewności prawa oraz zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zgłosił udział SN w postępowaniu przed TK wszczętym tym pytaniem. Jako przedstawiciela SN wyznaczył sędzię SN Ewę Stefańską.

Sygn. akt: III CZP 2/22

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku