Na co uważać przy likwidacji szkody z oc

Poszkodowany powinien żądać od ubezpieczyciela pełnego pokrycia szkody bez pytania, czy wyraża na to zgodę – mówi Magdalena Rok-Konopa, adwokat, kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy.

Publikacja: 19.10.2021 12:22

Usterka samochodu

Usterka samochodu

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Pamiętam czasy, gdy na stłuczce, na ubezpieczeniu z OC, można było trochę zarobić, wymienić porysowane zderzaki czy polakierować część auta. Czy to jeszcze możliwe?

Naprawienie szkody powinno polegać na przywróceniu stanu uszkodzonych elementów pojazdu do takiego, jaki występował przed szkodą. Oznacza to zastosowanie tego samego rodzaju części czy jakości materiałów lakierniczych, jakie były w pojeździe na dzień szkody. A do poszkodowanego należy decyzja, czy będzie naprawiał pojazd, jakimi częściami i materiałami i w jakim zakresie. Jeśli naprawi auto sposobem gospodarczym, z użyciem części alternatywnych lub używanych, może wykonać ją z kwoty odszkodowania wypłaconej bezspornie przez ubezpieczyciela. Lub poszkodowany naprawi albo wyliczy rzeczywistą szkodę, zgodnie z technologią i normami producenta jego pojazdu, z zastosowaniem części tożsamych z tymi z chwili zdarzenia oraz rynkowej stawki roboczogodziny, a okaże się, że wyliczone przez Towarzystwo Ubezpieczeń odszkodowanie pokryje maksymalnie 2/3 wartości szkody.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?