Ważne polskie lotnisko będzie nieczynne 40 dni. Przez remont

Wrocławskie lotnisko rozpoczyna wdrażanie ogromnej inwestycji. Kluczowym celem remontu za ok. 376 milionów złotych jest m.in. budowa nowej płyty postojowej dla samolotów. Zmiany czekają również pasażerów.

Publikacja: 11.10.2024 16:06

Terminal wrocławskiego lotniska jest obecnie przystosowany do obsługi ok. 4 milionów pasażerów w cią

Terminal wrocławskiego lotniska jest obecnie przystosowany do obsługi ok. 4 milionów pasażerów w ciągu roku

Foto: Materiały prasowe Lotniska Wrocław

Plany rozbudowy i remontu portu lotniczego we Wrocławiu omówiono podczas czwartkowej konferencji. Spotkaniu przewodniczyły władze samorządowe Dolnego Śląska i przedstawiciele lotniska.

Zmiany na lotnisku we Wrocławiu. Czego dotyczy inwestycja?

Jak podaje portal wroclaw.pl, w czwartek 10 października zarząd Portu Lotniczego Wrocław podpisał umowę z przedstawicielami firmy Strabag Infrastruktura Południe. Firma będzie wykonawcą inwestycji, która obejmie m.in. budowę nowej płyty postojowej dla 12 samolotów pasażerskich. Na razie wybrano wykonawcę pierwszego etapu rozbudowy lotniska. Ta część inwestycji ma kosztować ok. 376 milionów złotych, z czego 200 milionów pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Jak podkreślił wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław Cezary Pacamaj, pierwsze plany inwestycji powstały już w 2019 roku. 

Czytaj więcej

Lotnisko Chopina - kolejny miesiąc z wynikiem ponad 2 milionów pasażerów

Cel inwestycji: Obsługa od 8 do 10 milionów pasażerów

W trakcie konferencji wyjaśniono, że głównym celem rozbudowy lotniska są plany przyjęcia większego ruchu lotniczego. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w pierwszej połowie 2024 roku wrocławskie lotnisko przyjęło ponad 2 miliony pasażerów. Według prognoz pod koniec tego roku ruch może wzrosnąć nawet do 4,5 miliona pasażerów. Terminal jest obecnie przystosowany do obsługi ok. 4 milionów pasażerów w ciągu roku. Rośnie także ruch lotniczy, a wrocławskie lotnisko (podobnie jak porty lotnicze w Rzeszowie i Krakowie) pełni również funkcję wojskową.

Po przebudowie portu lotniczego znacząco zwiększy się przepustowość placówki. Jak podkreślono w trakcie konferencji, rozbudowa pozwoli obsłużyć równolegle 28 statków powietrznych. Obecnie możliwa jest równoczesna obsługa ok. 16 samolotów. Planowane zmiany pozwolą także na obsługę dużych statków powietrznych i rozbudowę sieci nowych połączeń lotniczych.

Czytaj więcej

Nowy zakaz dotyczący e-rowerów na popularnej platformie sprzedażowej. W tle bezpieczeństwo

Jak zmieni się lotnisko we Wrocławiu?

Pierwszy etap rozbudowy zaplanowano na ponad 2 lata, a jego koniec przewidziano na grudzień 2026 roku. W tym czasie oprócz nowej płyty postojowej dla samolotów ma powstać także nowa płyta do odladzania, nowa droga zjazdowa z pasa startowego oraz droga kołowania o długości 2,5 kilometra. Wyremontowane zostaną także już funkcjonujące drogi kołowania. W przypadku drugiego etapu prac zarząd lotniska planuje ogłoszenie przetargu na wykonawcę. W drugiej części inwestycji zaplanowano m.in. rozbudowę terminala lotniska oraz parkingów.

Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość

Przebudowa wiąże się z ważnymi zmianami dla pasażerów planujących w przyszłym roku przylot lub wylot z wrocławskiego lotniska. “Przez ostatnie miesiące intensywnie analizowaliśmy wszystkie scenariusze i żeby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i zminimalizować wpływ prac budowlanych na ruch pasażerski zdecydowaliśmy, że wstrzymamy na 40 dni wykonywanie operacji lotniczych” – wyjaśnił Karol Przywara, Prezes Portu Lotniczego Wrocław. Lotnisko będzie nieczynne przez ponad miesiąc: od 26 października do 4 grudnia 2025 roku. W tym czasie pasażerowie planujący podróże lotnicze do lub z Wrocławia będą musieli korzystać z innych lotnisk.

Plany rozbudowy i remontu portu lotniczego we Wrocławiu omówiono podczas czwartkowej konferencji. Spotkaniu przewodniczyły władze samorządowe Dolnego Śląska i przedstawiciele lotniska.

Zmiany na lotnisku we Wrocławiu. Czego dotyczy inwestycja?

Pozostało 94% artykułu
Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar
Transport
Będzie co przenosić do CPK. Rekordy na Lotnisku Chopina
Transport
Wielkie cięcia w Boeingu. Na początek do zwolnienia ci, którzy strajkowali
Transport
Są plany rozbudowy Lotniska Chopina, ale bez wielkiego rozmachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Jedwabny Szlak w Ameryce Południowej. Chiński megaport w Peru