Pływające „bomby zegarowe”. Sankcje wyeliminowały z rynku 850 statków

Flota zbiornikowców starzeje się, coraz więcej jednostek powinno być wymieniane, a sankcje wobec Rosji, Iranu i Wenezueli wyeliminowały z rynku 850 statków — ocenia Trafigura, międzynarodowa firma handlu towarami i energią. Te ostatnie tworzące tzw. flotę cieni nie podlegają żadnej kontroli, nic nie wiadomo o ich stanie technicznym, są zagrożeniem w regionie M. Śródziemnego — ocenia grecki minister ds. wysp i żeglugi, Christos Stylianidis.

Publikacja: 09.06.2024 22:19

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Adobe Stock

Światowy rynek zbiornikowców, także tych największych VLCC (Very Large Crude Carriers) był w dobrej sytuacji w ostatnich miesiącach, częściowo dzięki długim rejsom wokół Afryki, aby unikać Morza Czerwonego, na którym bojownicy plemienia Huti dokonywali ataków. Ponadto ok. 850 statków wypadło z udziału w rynku na skutek zachodnich sankcji wobec Rosji, Iranu i Wenezueli.

- Problemem tego rynku jest starzejąca się flota, którą trzeba będzie wymieniać. Duże stocznie skupiły się na budowaniu dużych kontenerowców i gazowców, do transportu sprężonego gazu, a nie na największych zbiornikowcach — powiedział Reuterowi Andrea Olivi, szef działu transportu morskiego w Trafigurze, międzynarodowej firmie handlu towarami i energią, na marginesie tygodnia żeglugi Posidonia w Atenach.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał
Transport
Ryanair pokłócił się z lotniskiem w Belgradzie. W tle spór z Vinci