Aktualizacja: 25.11.2024 01:00 Publikacja: 28.06.2023 12:18
Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych
Foto: mat. prasowe PLL
- To zaszczyt, ale też docenienie roli Polskich Portów Lotniczych i równocześnie sukces Polski. Ważne jest, aby w organizacji takiej, jak ACI był również uwzględniony silny głos z naszego regionu - powiedział Stanisław Wojtera, cytowany w komunikacie spółki.
Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (Airports Council International Europe) to europejskie stowarzyszenie branżowe, które wspiera interesy europejskich portów lotniczych. Członkowie to ponad 600 operatorów lotnisk różnej wielkości w 58 krajach europejskich, obsługujący ponad 90 proc. komercyjnego ruchu lotniczego w Europie. Jako organizacja z branży lotniczej jest odpowiednikiem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), która reprezentuje linie lotnicze. ACI i IATA często się ze sobą spierają.
Z przyczyn technicznych 50 proc. floty airbusów w Rosji zostało wyłączonych z eksploatacji. Największe są kłopoty z silnikami. Takie same ma także Wizz Air. Tyle, że Węgrzy mają dostęp do serwisowania. Rosjanie – nie.
Pięć tanich linii lotniczych – Ryanair, Vueling, easyJet, Norwegian i Volotea – zostało ukaranych w Hiszpanii łączną kwotą 179 mln euro za stosowanie nieuczciwych praktyk. Najwięcej zapłacić musi Ryanair.
Szwedzki producent baterii do samochodów elektrycznych oraz wielkoskalowych magazynów energii broni się przed upadkiem. Złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. Firma popadła w olbrzymie problemy finansowe. Spółka potrzebuje 1,2 mld USD.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz należące do Grupy Ryanair linie lotnicze Ryanair Sun (BUZZ) i Ryanair DAC podpisały umowę o wymianie doświadczeń szkoleniowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Linie lotnicze wyposażają swoje załogi już nie tylko w plastikowe kajdanki, ale i taśmę klejącą. Przydała się w ostatni wtorek załodze American Airlines. Bo w tym roku wyraźnie wzrosła liczba niesfornych i chamskich pasażerów.
W październiku warszawskie Lotnisko Chopina odprawiło prawie 1,9 miliona pasażerów. Wzmożony ruch wywołuje problemy z dostępnością miejsc postojowych, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy jedna z płyt służy do odladzania maszyn.
Stołeczny port lotniczy wprowadził nowe udogodnienia dla podróżnych - udostępnił seniorom bezpłatnie usługę Fast Track i stworzył specjalne pomieszczenie z myślą o pasażerach, którzy potrzebują wyciszenia przed rejsem.
Jeszcze w te wakacje na największym polskim lotnisku wszyscy pasażerowie powyżej 70. roku życia będą mogli korzystać z szybkiej kontroli bezpieczeństwa, tzw. fast tracku
W 2023 roku Polskie Porty Lotnicze S.A. uzyskały przychody w wysokości 1,309 mld złotych. Są one o 32,2 proc. wyższe niż w 2022 i o 23,8 proc. większe niż w przedpandemicznym 2019 r.
Staramy się nadrobić grzech zaniechania poprzedników. W 2029 r. Warszawa i województwo mazowieckie będą obsługiwane przez trzy lotniska – mówi Andrzej Ilków, nowy prezes Polskich Portów Lotniczych.
Andrzej Ilków został wybrany na stanowisko prezesa Państwowych Portów Lotniczych. Nowym wiceprezesem został Marcin Danił, członek rady nadzorczej lotniska w Modlinie.
Znaczne zmiany na warszawskim Lotnisku Chopina pozwolą na zwiększenie przepustowości tego portu.
Stanisław Wojtera został odwołany ze stanowiska prezesa Polskich Portów Lotniczych. Zastąpi go jako p.o. Łukasz Chaberski, dyrektor w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, szef Rady Nadzorczej PPL.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas