Lotnisko w Rzeszowie czeka remont. Dostało na to pieniądze z UE

Intensywna eksploatacja pasów startu i lądowania na lotnisku w Rzeszowie zrobiła swoje. Podkarpacki port czeka remont. Rzeszów Jasionka dostał na to pieniądze z Brukseli.

Publikacja: 14.06.2023 12:51

Lotnisko w Rzeszowie czeka remont. Dostało na to pieniądze z UE

Foto: Wikimedia Commons 3.0 Unported license, fot. Michalooo24

Z UE podpisana została umowa na modernizację pasa startowego i budowę nowego odcinka drogi kołowania. Z programu Connecting Europe Facility na infrastrukturę cywilno-wojskową rzeszowski port otrzymał 16,5 mln euro dotacji. Jeśli ich nie wykorzysta w terminie, do którego się zobowiązał, będą one stracone.

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy zacznie się remont - w przyszłym roku, czy też dopiero w 2025. Wtedy - jak podaje Business Insider - rzeszowskie lotnisko będzie zamknięte, a ruch rozdzielony na Lublin, Kraków, Katowice. Rzeszów Jasionka nie komentuje tych informacji, chociaż o inwestycjach w lotniskową infrastrukturę mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Adam Hamryszczak, prezes zarządu rzeszowskiego portu.

Czytaj więcej

Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście

Podczas pandemii port uruchomił projekty o wartości ponad 50 mln złotych. 40 mln to dokapitalizowanie od PPL, reszta to środki własne, bo port zarabia. - Inwestujemy w ochronę środowiska, bezpieczeństwo i cyfryzację, która w tej chwili jest u nas szczególnie wrażliwą dziedziną - mówił Adam Hamryszczak.

W tym roku zakończyła się modernizacja stref komercyjnych w części ogólnodostępnej terminala. - Rozbudowujemy parking. Powstanie tam 458 nowych miejsc parkingowych, czyli będzie możliwość zaparkowania 1315 samochodów. Myślimy o dodatkowej infrastrukturze dla operacji cargo. Rozbudowujemy stację paliw, kupujemy nowe cysterny. Wyzwania logistyczne są nieskończone. Staramy się skracać czas operacji i w tej chwili jest on, jeśli nie najkrótszy, to jednym z najkrótszych w Polsce - mówił wtedy prezes Hamryszczak.

Z rzeszowskiego lotniska operuje dzisiaj czterech przewoźników regularnych - LOT, który zwiększył liczbę połączeń do 5. dziennie, Lufthansa, Ryanair i Wizz Air. Linie czarterowe latają w 11 kierunkach.

W maju 2023 z Jasionki skorzystało ponad 80 tysięcy pasażerów. Od początku roku — prawie 340 tys. osób i wszystko wskazuje na to, że docelowo pobije rekord roczny, wynoszący 772 tys. podróżnych.

Czytaj więcej

Ryanair zainwestuje w Polsce pół miliarda złotych. Ma być z rozmachem

Rezultat z ostatniego maja jest lepszy o 19 procent od najlepszego dotąd analogicznego miesiąca 2018 roku oraz aż o 33 procent od maja ubiegłego roku.

Największy udział w tym wyniku mają pasażerowie Ryanaira (ponad 28 tys.), PLL LOT (20 tys.) oraz letnich czarterów (14,5 tys.). Jeśli zaś chodzi o kierunki to z numerem jeden tym razem Warszawa (18 tys.), wyprzedzając Londyn (15,7 tys.) i Antalyę (9,2 tys.).

Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał