Aktualizacja: 19.02.2025 21:41 Publikacja: 04.04.2023 14:03
Richard Branson
Foto: Bloomberg
Kosmiczne marzenia brytyjskiego miliardera Richarda Bransona legły w gruzach. Jego firma Virgin Orbit z siedzibą w Kalifornii złożyła we wtorek, 4 kwietnia, wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware. Spółka, posiadająca 153,5 mln dol. długów, liczy na sprzedaż swoich aktywów za 243 mln dol. – donosi agencja Reutera.
Virgin Orbit od początku tego roku zmaga się z poważnymi problemami. W styczniu misja kosmiczna firmy zakończyła się fiaskiem, gdy rakieta z satelitami, w tym dwoma wyprodukowanymi w Polsce, wystrzelona ze specjalnie przystosowanego do tego samolotu Boeing 747, nie dotarła na orbitę.
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Pociągi na szybkiej linii między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem pojadą 320 km/h, a podróż do stolicy potrwa najwyżej 100 minut. Będzie nowa flota dla LOT, CPK ruszy w 2032 r. – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury.
Rząd Hiszpanii nie patrzy przychylnie na przejęcie przez PFR 40 proc. akcji producenta superszybkich pociągów Talgo. W tej sytuacji polski fundusz nie przedstawi w tej sprawie oferty - podaje w czwartek hiszpańska prasa.
Producenci aut w USA obawiają się ceł na importowane z Kanady i Meksyku towary. Przedstawiciele Forda alarmują, że tego typu działania będą szkodliwe dla sektora i pozwolą zdobyć silniejszą pozycję producentom samochodów z Europy czy Azji.
Ukraiński wywiad opublikował szczegółową listę tankowców rosyjskiej floty cieni wraz z danymi ich kapitanów. Celem jest ochrona międzynarodowych wód przed ewentualną katastrofą ekologiczną i ostrzeżenie biznesu przed współpracą z agresorem.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Richard Branson, którego Virgin Galactic oferuje turystyczne loty suborbitalne, zainwestował w inny projekt. W przyszłym roku chętnych zabiorą w stratosferę balony z luksusowymi kapsułami, a sam Branson poleci jako pierwszy.
Generacja Z zyskało opinię pokolenia, które woli samodzielność, niechętnie podporządkowuje się hierarchii w korporacjach i nie okazuje szacunku przełożonym. Brytyjski miliarder Richard Branson ma dla Gen Z radę dotyczącą kariery.
Bardzo drogie bilety na przejazdy superpociągiem Eurostar, kursującym pod Kanałem La Manche mogą wkrótce stanieć. Na tych trasach wkrótce pojawi się konkurencja.
Statek Unity zabrał trzech Włochów w misję badawczą, a kolejne, przeważnie turystyczne loty dla bogatych klientów, mają się odbywać co miesiąc.
VSS Unity poleci w pierwszy komercyjny lot na skraj kosmosu, a potem ma odbywać comiesięczne loty turystyczne. Katastrofa „Titana" prowokuje pytania, np. czy płacący bogaci pasażerowie w kosmosie też powinni liczyć na misje ratunkowe? I kto za to zapłaci?
Jeszcze przed końcem czerwca wystartuje prom kosmiczny Virgin Galactic. Nowojorska giełda oszalała po tej informacji.
To ostateczny koniec kosmicznych marzeń znanego miliardera. Virgin Orbit sprzedała swoje odrzutowce, rakiety i nieruchomości za ledwie 36 mln dolarów. To prawie siedmiokrotnie mniej, niż liczył Branson.
Virgin Orbit, firma miliardera Richarda Bransona, która miała wystrzeliwać na orbitę satelity, zwalnia 85 proc. personelu i zaprzestaje działalności „w dającej się przewidzieć przyszłości”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas