19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:34 Publikacja: 04.04.2023 14:03
Richard Branson
Foto: Bloomberg
Kosmiczne marzenia brytyjskiego miliardera Richarda Bransona legły w gruzach. Jego firma Virgin Orbit z siedzibą w Kalifornii złożyła we wtorek, 4 kwietnia, wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware. Spółka, posiadająca 153,5 mln dol. długów, liczy na sprzedaż swoich aktywów za 243 mln dol. – donosi agencja Reutera.
Virgin Orbit od początku tego roku zmaga się z poważnymi problemami. W styczniu misja kosmiczna firmy zakończyła się fiaskiem, gdy rakieta z satelitami, w tym dwoma wyprodukowanymi w Polsce, wystrzelona ze specjalnie przystosowanego do tego samolotu Boeing 747, nie dotarła na orbitę.
Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu podpisała umowę na realizację odcinka między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Docelowo trasa ma prowadzić z Wrocławia do granicy z Czechami.
Ryanair podał informacje na temat konkretnych kosztów i opłat, które poniósł w wyniku chuligańskiego zachowania pasażera na pokładzie lotu z Dublina na Lanzarote z 9 kwietnia 2024 roku. Irlandzki przewoźnik wyliczył je na ponad 15 tys. euro.
Powiązana z rosyjskim Gazpromem spółka Omne Energia została skreślona z listy sankcyjnej, po czym została sprzedana za 3 zł. To ta firma jest kontrahentem Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i dostarcza gaz do części stołecznych autobusów – informuje Wirtualna Polska.
Zarząd Kanału Panamskiego niezrażony pogróżkami Donalda Trumpa zlecił konsorcjum firm i placówek naukowych z Francji i Belgii sporządzenie kompleksowego opracowania studium opłacalności modernizacji śluz tego szlaku wodnego. Nie podano tylko wartości tego zlecenia.
Zdaniem Jasona McGuinnesa, wiceprezesa Ryanaira ds operacyjnych błędem było oddanie w zarządzanie lotniska Nikola Tesli w Belgradzie francuskiej spółce Vinci. — To wielki błąd. W najbliższej przyszłości stamtąd z pewnością nie polecimy- mówił.
Richard Branson, którego Virgin Galactic oferuje turystyczne loty suborbitalne, zainwestował w inny projekt. W przyszłym roku chętnych zabiorą w stratosferę balony z luksusowymi kapsułami, a sam Branson poleci jako pierwszy.
Generacja Z zyskało opinię pokolenia, które woli samodzielność, niechętnie podporządkowuje się hierarchii w korporacjach i nie okazuje szacunku przełożonym. Brytyjski miliarder Richard Branson ma dla Gen Z radę dotyczącą kariery.
Bardzo drogie bilety na przejazdy superpociągiem Eurostar, kursującym pod Kanałem La Manche mogą wkrótce stanieć. Na tych trasach wkrótce pojawi się konkurencja.
Statek Unity zabrał trzech Włochów w misję badawczą, a kolejne, przeważnie turystyczne loty dla bogatych klientów, mają się odbywać co miesiąc.
VSS Unity poleci w pierwszy komercyjny lot na skraj kosmosu, a potem ma odbywać comiesięczne loty turystyczne. Katastrofa „Titana" prowokuje pytania, np. czy płacący bogaci pasażerowie w kosmosie też powinni liczyć na misje ratunkowe? I kto za to zapłaci?
Jeszcze przed końcem czerwca wystartuje prom kosmiczny Virgin Galactic. Nowojorska giełda oszalała po tej informacji.
To ostateczny koniec kosmicznych marzeń znanego miliardera. Virgin Orbit sprzedała swoje odrzutowce, rakiety i nieruchomości za ledwie 36 mln dolarów. To prawie siedmiokrotnie mniej, niż liczył Branson.
Virgin Orbit, firma miliardera Richarda Bransona, która miała wystrzeliwać na orbitę satelity, zwalnia 85 proc. personelu i zaprzestaje działalności „w dającej się przewidzieć przyszłości”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas