"Immortal kombat": Po co człowiekowi nieśmiertelność

W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu. Ale nie przestała istnieć i nas dotyczyć.

Publikacja: 15.04.2022 17:05

"Immortal kombat": Po co człowiekowi nieśmiertelność

Foto: materiały prasowe

Biblijny Matuzalem miał żyć ponad 900 lat. Jeszcze kilka tysięcy lat temu człowiek istniał średnio zaledwie około 20 lat. Na przełomie XIX i XX wieku długość przeciętnego życia ludzkiego wydłużyła się do ponad 65. lat. Dziś naukowcy sądzą, że wkrótce statystycznie możemy osiągnąć i 120. To granica, by żyć, a nie - wegetować. W Księdze Rekordów Guinnessa rekord w tej dziedzinie należy do Jeanne Calment, która na ziemskim padole obejrzała 122. wiosny. W dokumencie Tomasza Kazaneckiego i Julii Karasiewicz pojawia się także najdłużej żyjąca Polka - Tekla Juniewicz, urodzona w 1906 roku (miała 114 lat w czasie kręcenia filmu).

- Próba przedłużania naszego życia jest wpisana w projekt człowiek – uważa Jarosław Makowski, teolog, historyk filozofii.

- Ludzie dziś odczuwają paniczny lęk przed przemijaniem – stąd potrzeba ucieczki przed starością – ocenia chirurg plastyczny motywacje rosnącej grupy swoich pacjentów.

Czy starzenie jest chorobą? – zastanawiają się występujący w filmie filozofowie, teolodzy, księża, lekarze, naukowcy i muzycy. Odpowiedzi są różne – katolickie i ateistyczne, technokratyczne i humanistyczne, duchowe i futurologiczne. Przypominają jednak zgodnie, że całe życie jest utratą i w każdy próg rozwojowy jest wpisana strata. A także, że w życiu chodzi o sens, o to, by żaden dzień nie był stracony. A najważniejsze to przeżywać „tu i teraz”. Filozofowie oceniają, że człowiek współczesny stracił kontakt ze śmiercią i dużo większy jest obecnie lęk przed nią niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś religia i rytuały porządkowały życie, dziś są niemal nieobecne.

- W średniowieczu ludzie bali się umierania, bo bali się, że wpadną w taką dziurę, w której czeka ich konfrontacja z diabłem – uważa ks. Jacek Prusak.

- Dzięki konfrontacji ze śmiercią nauczyłem się sporo o sobie, także w pewnym sensie stawić jej czoła – ocenia Adam Bielecki, himalaista.

O swych doświadczeniach opowiada też Marek Breguła, pierwszy Polak, który po jednoczesnym przeszczepie płuc i serca, przeżył śmierć kliniczną.

Życie, o które zabiegamy z determinacją, staje się jednak coraz trudniejsze na naszej planecie.

- Jesteśmy w momencie szóstego wymierania – przypomina Kasia Jagiełło, ekspertka ds. bioróżnorodności. - Nigdy wcześniej nie przebiegało to tak szybko i nigdy wcześniej człowiek nie był sprawcą na taką skalę jak w tej chwili. Nie uratują nas nowe technologie, o ile nie zechcemy chcieć mniej. Ingerujemy w prawa natury. Już tylko najwyżej 3 procent wszystkich zwierząt na naszej planecie to istoty dzikie.

XXVII edycja rankingu Lista 500

Gala rozdania nagród już 14 maja podczas Impact'25

Dowiedz się więcej

Do refleksji.

Premiera dokumentu „Immortal Kombat” w piątek 15 kwietnia o 20. w Canal+ Dokument.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem