Światło jogi — Iyengar, jego życie i filozofia

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar ma 92 lata i jest legendą jogi. Jego wiek zdradzają tylko długie siwe włosy. Poza tym to okaz zdrowia. Kiedyś wiele wskazywało na to, że nie dożyje pełnoletności.

Publikacja: 14.07.2011 09:40

Światło jogi — Iyengar, jego życie i filozofia

Foto: Planete

Urodził się 14 grudnia 1918 roku, kiedy w Indiach szalała epidemia grypy. Ciężko zachorował, ale cudem udało mu się przeżyć. Gdy miał 13 lat, zapadł na malarię i tyfus. Jako 16-latek mierzył niespełna 150 cm wzrostu i ważył 32 kilogramy. Lekarze podejrzewali gruźlicę, prognozując, że chłopak pożyje najwyżej dwa, trzy lata.

Jego los odmienił się za sprawą jogi. Po śmierci ojca trafił pod opiekę Śrimana T. Krishnamachara, znawcy sanskrytu i ojca współczesnej hatha-jogi. Ćwiczenia fizyczne poprawiły kondycję chłopca. Tuż przed wojną przybył do Puny, gdzie sam zaczął szkolić innych. W latach 40. jego uczniami byli m.in. królowa Belgii Elżbieta, pianista Witold Małcużyński oraz pisarz Aldous Huxley.

Iyengar przyznaje, że początkowo sądził, że joga polega wyłącznie na rozciąganiu ciała. Ćwiczył po 10 godzin dziennie, ignorując ból fizyczny. – Nazywali mnie szalonym kotem – opowiada. – Zawziąłem się: przeżyję albo umrę, ćwicząc.

Później zrozumiał, że chodzi nie tylko o gimnastykę. – Nauczyłem się integrować siedem stanów świadomości. Ciało, zmysły, oddech, umysł, intelekt, inteligencję i przytomność – mówi. – Nie da się żadnymi słowami opisać tego, co doświadczam.

Dziś jest autorytetem w sprawach jogi, publikuje książki, jeździ po całym świecie. Dokument nakręcony w 2008 roku w Indiach, pełen zdjęć archiwalnych, rozmów z bohaterem i wypowiedzi jego przyjaciół oraz współpracowników, układa się w fascynujący, wielobarwny portret nieprzeciętnego człowieka. Powinien przypaść do gustu nie tylko fanom jogi.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów