Bawaria na czele walki z epidemią

Rosnąca liczba infekcji oraz ofiar śmiertelnych nie spowodowała odwołania drugiej rundy wyborów municypalnych w największym landzie.

Publikacja: 30.03.2020 20:11

Bawaria na czele walki z epidemią

Foto: AFP

W warunkach epidemii Bawaria zdecydowała się na przeprowadzenie w niedzielę drugiej rundy wyborów samorządowych. Pierwsza miała miejsce 15 marca, pięć dni przed wprowadzeniem w landzie najbardziej rygorystycznych w Niemczech ograniczeń.

Tym razem głosy oddawano wyłącznie korespondencyjnie. Uprawnieni do głosowania otrzymali uprzednio listy z kartami wyborczymi. Po zakreśleniu odpowiedniej rubryki należało złożyć podpis wraz z datą pod specjalnym oświadczeniem. Dokumenty włożone do specjalnej koperty zwrotnej (nadesłanej wraz z kartami wyborczymi) należało wrzucić do jednej z ponad 15 tys. skrzynek pocztowych w landzie do godziny 18 w sobotę, tak by mogły zostać dostarczone do komisji wyborczych do godziny 18 w niedzielę. W tym celu wszystkie skrzynki pocztowe zostały opróżnione w sobotę wieczorem.

Można też było osobiście wrzucić kartę do głosowania do specjalnych skrzynek wystawionych w budynkach magistratów.

Bawarska konserwatywna CSU nieco zyskała, ale znów nie zdołała odebrać stanowiska burmistrza Monachium kandydatowi socjaldemokratycznej SPD. Będący do niedawna na fali Zieloni nie zachwycili. W sumie wyniki wyborów nie wzbudziły większego zainteresowania.

Ograniczenia w Bawarii są nadal rygorystyczne i obejmują zakaz opuszczania domów z wyjątkiem wizyt u lekarza, dojazdu do pracy oraz koniecznych zakupów. Zamknięte są też markety budowlane otwarte w pozostałych landach.

– Nie ma powodów do składania fałszywych obietnic – oświadczył w poniedziałek premier Bawarii Markus Söder, ogłaszając przedłużenie do 19 kwietnia istniejących ograniczeń związanych z epidemią. Do tej pory obowiązywały, jak w całych Niemczech, do początków kwietnia. Sądząc z informacji z biura prasowego kanclerz Angeli Merkel, ograniczenia te zostaną przedłużone w całym kraju po wcześniejszych konsultacjach z landami.

W poniedziałek w południe w Niemczech było nieco ponad 60 tys. zarażonych, 500 osób zmarło. Do tych ostatnich zalicza się pośrednio przypadek ministra finansów Hesji Thomasa Schäfera, który w sobotę rzucił się pod pociąg. W liście pożegnalnym pisał o „sytuacji bez wyjścia", która dała mu się mocno „we znaki", lecz nie jest do końca jasne, czy jego krok miał bezpośredni związek z epidemią.

Wiodący niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) liczy się z możliwością zakażania nawet 10 mln mieszkańców Niemiec. Kanclerz Merkel mówiła niedawno nawet o 60 proc. ludności kraju (liczącego prawie 83 mln mieszkańców), którym grozi infekcja.

Działająca do tej pory efektywnie niemiecka służba zdrowia zbliża się do granic swych możliwości. W Wolfsbugu jedna z klinik odmówiła przyjmowania nowych pacjentów z powodu infekcji personelu. Zaczyna brakować jednorazowego sprzętu medycznego. Sytuację starają się wykorzystać spekulanci, oferując np. maseczki po cenie 13,5 euro za sztukę (przed epidemią kosztowały 46 centów). Dyrekcja jednego ze szpitali w Eschweiler otrzymuje codziennie ok. 50 ofert kupna sprzętu medycznego po cenach o 3000 proc. wyższych niż kilka tygodni temu.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053