Aktualizacja: 20.09.2020 10:57 Publikacja: 20.09.2020 10:52
Lutosławski Quartet
Foto: Fot. Sisi Cecylia, materiały prasowe
Lutosławski Quartet i DJ Lenar wybrali na koncert zatytułowany „Wstrzymać ogień!” utwory Szostakowicza, Crumba i Márty nawiązujące do trzech konfliktów, które odcisnęły swoje piętno na historii XX wieku.
VIII kwartet Dymitra Szostakowicza, zadedykowany ofiarom faszyzmu to jednocześnie uwolnienie kompozytora z niewoli lęku o własne życie, jaki towarzyszył mu przez lata stalinizmu. „Black Angels” jednego z najważniejszych twórców muzyki amerykańskiej w XX wieku, George’a Crumba to głos sprzeciwu artysty wobec wojny w Wietnamie. Z kolei „Doom. A Sigh” węgierskiego kompozytora Istvána Márty jest hołdem złożonym węgierskiej wspólnocie, żyjącej w rumuńskiej wiosce Trunk, a którą w latach 70. XX wieku siłą stamtąd wysiedlono.
Zwieńczeniem koncertu będzie białoruska piosenka ludowa „Kupalinka” o matce szukającej córki, która poszła zrywać kwiaty i nie wróciła do domu. Utwór ten, obok „Murów”, wykonywany jest podczas opozycyjnych demonstracji w Białorusi. Na koncert „Wstrzymać ogień !” DJ Lenar przegotuje specjalną wersję. Muzykom z Lutosławski Quartet towarzyszyć będą obrazy i dźwięki z ulic Mińska.
Istniejący od 2007 roku Lutosławski Quartet to jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych. Występował w wielu krajach, nagrywa płyty, specjalizuje się w muzyce XX w i XXI wieku, popularyzuje przede wszystkim polskich kompozytorów.
DJ Lenar to artysta związany z warszawską sceną niezależną i jazzową. Porusza się po różnych gatunkach muzycznych: od klezmerskiego zespołu Meritum przez reinterpretacje nagrań Lutosławskiego, irlandzkie pieśni ludowe oraz improwizacje. Pasjonuje go miksowanie na żywo płyt winylowych. Tworzy również muzykę do spektakli, filmów i słuchowisk.
– Koncert „Wstrzymać ogień!” miał odbyć się w maju i przypominać o rocznicy wysadzenia przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 roku – wyjaśnia Kajetan Prochyra z Muzeum Historii Żydów Polski POLIN. – Pandemia zmieniła nasze plany, a dziś nie możemy słuchać antywojennych utworów bez odniesienia się do tego, że 500 km stąd giną uczestnicy pokojowych demonstracji.
Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na fundusz wsparcia dla represjonowanych Białorusinów.
Koncert rozpocznie się o godz. 19 i będzie przebiegał z zachowaniem reżimu sanitarnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Grupa Bono świętuje 20. rocznicę premiery nagrodzonego ośmioma nagrodami Grammy albumu „How To Dismantle An Atomic Bomb”. Opublikuje nieznane nagrania z sesji oraz zremasterowany oryginał.
Po ogłoszeniu wyników Spotify za trzeci kwartał 2024 r. akcje streamingowego giganta poszybowały do blisko 480 dolarów, a współzałożyciele platformy w ostatnim czasie zarobili na sprzedaży akcji ponad 800 mln dolarów.
Charles Dumont komponował dla wielu artystów, ale w pamięci pozostanie jako autor piosenki „Non, je ne regrette rien” („Nie, nie żałuję niczego”) nierozerwalnie związanej z największą francuską gwiazdą Edith Piaf.
„Substancja” daje do myślenia, jak każda okrutna baśń.
Już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości.
Pod naciskiem Niemiec ojciec Marii Kalesnikawej zobaczył córkę w białoruskim więzieniu. Co rząd w Warszawie i Pałac Prezydencki robią dla uwolnienia dziennikarza, jednego z liderów mniejszości polskiej? Najwyższy czas, byśmy przywitali Poczobuta na wolności.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) poinformowała we wtorek o zatrzymaniu w Warszawie obywatela Białorusi podejrzewanego o usiłowanie dokonania podpalenia obiektu zlokalizowanego w Gdańsku. Mężczyźnie grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Na scenie bywa zalotna, kusząca albo zimna. Zakochana albo mściwa. Elīna Garanča, jedna z największych artystek XXI wieku, wystąpi w piątek 15 listopada w Operze Narodowej podczas Festiwalu Eufonie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas