We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy na koronawirusa SARS-CoV-2 dały wynik dodatni u kolejnych 14 396 osób. Dobowa liczba zakażeń była o 44,6 proc. wyższa niż przed tygodniem. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że jeśli w czwartek nowych zakażeń będzie więcej niż 25 tysięcy, rząd w całym kraju zaostrzy przepisy ograniczające prawa obywatelskie i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.
Pytany, co Rada Medyczna rekomenduje rządowi w obecnej sytuacji prof. Krzysztof Pyrć zastrzegł, że nie jest głosem Rady, a tylko jej członkiem. Dopytywany o swą rekomendację oświadczył: - Po pierwsze - testowanie, po drugie - ograniczenia, w tym momencie regionalne, a pewnie też globalne, no i szczepienia.
Czytaj także: Koronawirus. Rząd omawia szczegóły dotyczące kolejnych obostrzeń
Kiedy nastąpi powrót do normalnego życia? - Jeśli chodzi o to, co się stanie z pandemią, to mam nadzieję, że akcja szczepień, która rozpoczęła się w zimie, będzie kontynuowana również przez lato i jesienią zobaczymy, że oblicze tej pandemii się zmienia - powiedział wirusolog.
Prof. Krzysztof Pyrć ocenił, że to "nie będzie jeszcze taka pełna normalność", ponieważ część osób nie będzie mogła się zaszczepić, a u części nie wytworzą się przeciwciała. - Więc dalej będą ciężkie przypadki (COVID-19 - red.), ale w zupełnie innej skali - mówił.