Wydadzą Ameryce hakera od UFO

Cyberprzestępczość. Brytyjczykowi, który zaatakował niemal 100 supertajnych komputerów w USA, może grozić nawet 70 lat więzienia

Aktualizacja: 01.08.2009 05:20 Publikacja: 31.07.2009 21:41

Wydadzą Ameryce hakera od UFO

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Brytyjski sąd wyższej instancji odrzucił w piątek apelację obrony 43-letniego Gary’ego McKinnona, który tuż po 11 września 2001 r. włamał się do 97 komputerów należących do NASA, Pentagonu, sił powietrznych i marynarki wojennej USA oraz centrum kosmicznego w Houston. Instalował na nich swoje oprogramowanie, skasował tysiące plików i zyskał dostęp do najróżniejszych informacji. Zostawiał w plikach tekstowych listy obrażające Amerykanów.

Dlaczego bezrobotny programista z Londynu przeszukiwał supertajne komputery rządu USA?

– Prowadziłem moralną krucjatę. Istnieją poważne dowody na to, że pewne tajne struktury amerykańskich agencji wywiadowczych w USA posiadają dostęp do pozaziemskich technologii – wyjaśnił w wywiadzie dla BBC McKinnon, który jako 15-latek został członkiem Bufory – brytyjskiej organizacji szukającej dowodów na istnienie UFO. Haker dodał, że niektóre ukrywane informacje mogłyby zapewnić ludziom możliwość korzystania z darmowej, czystej energii.

– Pomyślałem, że jeśli ktoś to ukrywa, to łamie amerykańskie prawo – dodał.

Ponoć udało mu się znaleźć wiele interesujących dokumentów, na przykład listę z nazwiskami pracowników o nazwie „Pozaziemscy oficerowie” czy nazwy tajnych amerykańskich statków kosmicznych. Wpadł, bo ściągając jeden z programów, który posłużył mu do włamań, podał swój prawdziwy adres e-mailowy.

– Bóg raczy wiedzieć, dlaczego to zrobiłem. Widocznie nie jestem tajemniczym, wyrafinowanym typem hakera, który sprawdza swój każdy krok – opowiadał cztery lat temu dziennikowi „Guardian”.

Według władz w Waszyngtonie włamania McKinnona były najpoważniejszym atakiem na wojskowe sieci komputerowe w historii, a naprawienie ich skutków zajęło dużo czasu i kosztowało amerykańskich podatników – według różnych szacunków – od 600 tys. do miliona dolarów. Dlatego, choć sprawdzono, że nie współpracował z żadną organizacją przestępczą ani terrorystyczną, przez amerykański sąd może zostać potraktowany jak terrorysta. Oznacza to, że grozi mu nawet 70 lat więzienia.

– To nie był jakiś niegroźny incydent. On naprawdę dokonał poważnych i celowych szkód – mówił cytowany przez „Daily Telegraph” wysokiej rangi oficer Pentagonu.

Gdy USA zażądały ekstradycji, za McKinnonem wstawiło się wiele organizacji broniących praw człowieka. Cierpi on bowiem na tzw. zespół Aspergera (rodzaj autyzmu) i zdaniem specjalistów przewiezienie go do USA może skłonić go nawet do próby samobójczej.

– Nie powinien być wydany Amerykanom i narażony na wyrok 70 lat więzienia. To człowiek o kruchej psychice i problemach emocjonalnych – mówi „Rz” Colin Sweetman, brytyjski ekspert ds. Internetu. – W jego przypadku trudno mówić o terroryzmie. Brytyjscy sędziowie nie dali się jednak przekonać i odrzucając apelację McKinnona, zgodzili się na jego ekstradycję. We wrześniu okaże się, czy będzie mógł się odwołać od tego wyroku.

Świat
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa - relacja na żywo
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1062
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1059
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1058
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego