Artykuł pochodzi z dodatku "Rzeczpospolitej" - "Bitwy i wyprawy morskie"
Po kapitulacji Japonii w 1945 roku na Półwysep Koreański od północy zaczęły wkraczać oddziały sowieckie. Aby zapobiec zajęciu przez Armię Czerwoną całego półwyspu, administracja amerykańska zaproponowała Moskwie wyznaczenie wzdłuż 38. równoleżnika linii demarkacyjnej oddzielającej oddziały sowieckie od amerykańskich, które dopiero szykowały się do lądowania w Korei. Stalin przystał na tę propozycję.
W grudniu 1945 roku problematyka koreańska była dyskutowana w trakcie moskiewskiej konferencji ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, USA i ZSRR. Przyjęto wówczas sowiecką koncepcję powołania ogólnokoreańskiego rządu. Wobec narastającego konfliktu między niedawnymi aliantami nigdy jednak do tego nie doszło.
6 maja 1948 roku wyłoniona w strefie amerykańskiej legislatywa, na czele której stanął Li Syng Man (według innej transkrypcji Syngman Rhee), proklamowała utworzenie Republiki Korei. W odpowiedzi wyłonione w strefie sowieckiej Najwyższe Zgromadzenie Ludowe ogłosiło 9 września powstanie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Po ukonstytuowaniu się KRLD jej terytorium opuściły (do listopada) oddziały Armii Czerwonej. W 1949 roku z Południa wycofały się wojska amerykańskie. Pozostała tam licząca ok. 1000 osób grupa doradców.
...i dwie armie koreańskie
Komunistyczna Koreańska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza została utworzona 8 lutego 1948 roku. Ponad dwa lata później, w chwili wybuchu wojny liczyła ok. 250 tys. ludzi. Duża część kadry dysponowała doświadczeniem bojowym z czasów walki partyzanckiej z Japończykami bądź wyniesionym z chińskiej wojny domowej. Według ówczesnych szacunków amery- kańskich było to co najmniej 100 tys. północnokoreańskich oficerów i żołnierzy.
Wojska lądowe były zorganizowane w dziesięć dywizji piechoty i brygadę pancerną (rozwiniętą w czerwcu 1950 roku w dywizję). Lotnictwo w sile mieszanej dywizji składało się z dwóch pułków myśliwskich (ok. 70 samolotów) i dwóch pułków szturmowych (ok. 60 maszyn). Marynarka miała 20 lekkich jednostek, dwa pułki piechoty morskiej, dwa pułki artylerii polowej i pułk artylerii przeciwlotniczej. Przy siłach zbrojnych KRLD działała radziecka misja wojskowa złożona z kilkuset oficerów dowodzonych przez gen. Zacharowa.
Armia Republiki Korei (Południowej) była de facto formacją typu policyjnego przemianowaną 15 sierpnia 1948 roku na siły zbrojne. W 1950 roku liczyła ok. 100 tys. słabo wyszkolonych żołnierzy w ramach siedmiu dywizji piechoty oraz zgrupowania sił bezpieczeństwa w Seulu nazywanego Dywizją Stołeczną. Prawie nie było broni pancernej i artylerii, brakowało moździerzy, artylerii przeciwlotniczej i przeciwpancernej, jednostek saperskich. Siły morskie znajdowały się w fazie organizacji i wyposażone były w kilkadziesiąt jednostek patrolowych. Brakowało nawet mundurów, w związku z czym większość żołnierzy otrzymała japońskie umundurowanie i oporządzenie. Amerykańska misja wojskowa (Korean Military Advisory Group – KMAG) liczyła ok. 1000 osób. Na jej czele stał gen. Roberts.