Prof. Simon: Mógłbym powiedzieć: a nie mówiłem

Polskie społeczeństwo żyje w innych wartościach, w innej skali i potrzebach niż grupa nawiedzonych polityków. Minister zdrowia znakomicie pracuje, ale on nie nadrobi zaległości przy tej skali epidemii, do tego walcząc jeszcze z ruchami antycovidowymi, które obok nieudolności poprzedniego ministerstwa odpowiadają w dużym stopniu za rozprzestrzeniania się pandemii - tłumaczy Onetowi profesor Krzysztof Simon kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM i ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Aktualizacja: 07.11.2020 13:07 Publikacja: 07.11.2020 12:53

Prof. Simon: Mógłbym powiedzieć: a nie mówiłem

Foto: materiały prasowe

mz

Onet: Jaki ma sens dzisiaj robienia tak ogromnej liczby testów, kiedy coraz częściej słyszymy, że dochodzi do pomyłek, zwłaszcza gdy nie ma leku na COVID-19?

Prof. Krzysztof Simon: Jest bardzo wiele czynników, które wywołują infekcje górnych dróg oddechowych. Obecnie dominuje epidemia COVID-19, ale nie każdy, kto ma infekcję choruje na COVID-19. Większość infekcji, poza grypą, wywołują wirusy, które nie są śmiertelne i niebezpieczne, a SARS-CoV-2 nie dość, że jest bardzo zaraźliwy, to jednak wywołuje chorobą śmiertelną dla co najmniej 4 procent ludzi, a wśród starszych do 20 procent. Oczywiście śmiertelna jest też grypa, ale na grypę mamy leki i szczepionkę.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997