00:11
11.11.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 626
23:48
10.11.2023

Eurostat: Ponad 4 miliony Ukraińców objętych tymczasową ochroną w UE

Według Eurostatu w porównaniu z końcem sierpnia 2023 r. liczba beneficjentów tymczasowej ochrony z Ukrainy w Unii Europejskiej (UE) wzrosła we wrześniu  o 31 920 osób (+0,8 proc.)

Według stanu na dzień 30 września 2023 r. Ukrainę opuściło 4 mln 186,17 tys. osób i uzyskało status tymczasowej ochrony w UE od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.

Największy bezwzględny wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną czasową zaobserwowano w Niemczech (+19 205 osób; +1,6 proc.), Holandii (+3 685; +2,8 proc.) i Irlandii (+2875; +3,2 proc.).

Na koniec września 2023 r. najwięcej ukraińskich uchodźców uzyskało status ochrony czasowej w Niemczech (1 mln 194,90 tys. osób, 28,3 proc. ogółu), Polsce (958,66 tys. osób, 23,1 proc.) i Czechach (357,96 tys. osób; 8,8 proc.). Według Eurostatu łączny udział tych trzech krajów wynosi 60,2 proc..

Z kolei według Eurostatu w pięciu krajach spadła liczba obywateli Ukrainy objętych tymczasową ochroną w UE: Czechy (-7 125; -2 proc.), Francja (-2 155; -3,2 proc.), Polska (-1 895, -0,2 proc.), Słowenii (-405; -4,6 proc.) i Luksemburga (-10; -0,2 proc.).

23:17
10.11.2023

Ukraińskie tiry objechały w Korczowej blokadę polskich przewoźników

W Korczowej na wniosek wojewody i sztabu kryzysowego policja przeprowadza ukraińskie samochody na terminal w konwojach po 25 aut.

Czytaj więcej

Ukraińskie tiry objechały w Korczowej blokadę polskich przewoźników
22:48
10.11.2023

Minister Umerow: NASAMS dostarczony przez Litwę pełni już służbę bojową na Ukrainie

„Osobiście podziękowałem litewskiemu ministrowi obrony narodowej Arvydasowi Anušauskasowi, który składa wizytę w Kijowie. Mój kolega i ja odwiedziliśmy stanowisko dowodzenia Centralnego Dowództwa Lotnictwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy” – przekazał Umerow.

Minister Umerow podziękował Arvydasowi Anušauskasowi i narodowi litewskiemu za bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją.

22:17
10.11.2023

Atak na obwód odeski

10 listopada Rosjanie przypuścili atak na obwód odeski. Jak dotąd w obwodzie odeskim doszło do dwóch ostrzałów, w wyniku których trzy osoby zostały ranne.

21:48
10.11.2023

Czechy ujawniły spis sprzętu przekazanego Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej  Czech opublikowało utajniony wcześniej wykaz sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie z zapasów armii.  Jego wartość to 6,2 miliarda koron czeskich (ponad 250 milionów euro).

21:23
10.11.2023

Islandia i Estonia wysłały do Ukrainy kolejny szpital polowy

Oprócz wojskowego szpitala polowego na Ukrainę trafiły pojazdy transportowe przekazane przez Niemcy.

20:57
10.11.2023

Nowy rosyjski model drona-samobójcy Lancet wymyka się obronie Ukrainy

Siły rosyjskie zaczęły używać na linii frontu zaawansowanej wersji dronów kamikaze „Lancet”. Nowe drony są w stanie pokonać reaktywne opancerzone siatki przeciwpancerne i sieci przeciw dronom, co stanowi wyzwanie dla obronności Ukrainy.

Ulepszone Lancety wykorzystują dalmierz laserowy z dwiema kamerami optycznymi do pomiaru odległości do celu. Mogą następnie zdetonować na odległość, zanim uderzą w cel, umożliwiając ukształtowanemu strumieniowi ładunku utworzonemu w wyniku eksplozji pokonanie pozostałej odległości i uderzenie w cel - wyjaśnia portal Militarnyj,

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że najlepszym środkiem zaradczym przeciwko nowym Lancetom jest zestrzeliwanie ich, gdy się zbliżają, lub stłumienie ich za pomocą środków walki elektronicznej.

20:25
10.11.2023

Zachodnie sankcje spowalniają Internet w niektórych regionach Rosji

Według rosyjskiego dziennika Izwiestia brak sprzętu do sieci komórkowych wynikający z zachodnich sankcji nałożonych na Rosję zaczął negatywnie wpływać na prędkość mobilnego Internetu w rosyjskich regionach.

W ciągu ostatniego roku w kilku regionach Rosji prędkość mobilnego Internetu spadła. Według Izwiestii  z 20 Mb/s do 18,7 Mb/s.

Jednocześnie w stolicy Rosji, Moskwie, prędkość Internetu mobilnego wzrosła o ponad 20 proc. do 63 Mb/s (w 2022 r. prędkość Internetu w Moskwie wyniosła 51 Mb/s).

- Wzrost prędkości w Moskwie tłumaczy się faktem, że główne strumienie inwestycji operatorów internetowych inwestują głównie w kapitał. Dlatego rośnie prędkość mobilnego Internetu w Moskwie. To największy rynek w kraju – powiedział Izwiestii Denis Kuskow, dyrektor generalny TelecomDaily (rosyjska firma informatyczna).

- Konkurencja zmusza operatorów do ciągłego podnoszenia jakości komunikacji w stolicy i poświęcania innych regionów Rosji – wyjaśnił Kuskow.

19:58
10.11.2023

Minister obrony Litwy przybył do Kijowa na spotkanie z Zełenskim

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas przybył do Kijowa i spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Na spotkaniu omawiano dalszą współpracę w dziedzinie obronności.

"Pracujemy nad dostawą opancerzonych pojazdów ewakuacji medycznej dla żołnierzy na froncie. Dziękujemy za silne wsparcie Ukrainy. Wsparcie w zakresie broni, wsparcie polityczne i absolutnie szczere poparcie społeczne na Litwie dla Ukrainy, dla Ukraińców" - napisał Zełenski.

19:29
10.11.2023

Kanada nakłada sankcje na kremlowskich propagandystów

Ministerstwo spraw zagranicznych Kanady nałożyło sankcje na dziewięć  osób i sześć podmiotów prawnych zaangażowanych w szerzenie kremlowskiej dezinformacji i propagandy.

Minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly powiedziała, że nowe sankcje wymierzone są w osoby, które poprzez swoją rolę we wspieranej przez Kreml organizacji dezinformacji i propagandy wojennej bezpośrednio promują agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Na liście sankcyjnej znajduje się były minister spraw zagranicznych Rosji Igor Iwanow, sześciu rosyjskich historyków i politologów, Andriej Ilnicki, doradca Ministra Obrony Siergieja Szojgu  oraz Sara Szor (lepiej znana jako piosenkarka Jasmin), żona zbiegłego mołdawskiego oligarchy Ilana Szora.

Kanada nałożyła także sankcje na organizacje rozpowszechniające dezinformację. Należą do nich zespół doradców Centrum Polityki Społeczno-Konserwatywnej,  Instytut Państwa i Prawa Rosyjskiej Akademii Nauk, Russia Beyond, kremlowska organizacja promująca Rosję, gazety Izwiestia i Parlamentskaja Gazieta oraz rosyjski kanał telewizyjny REN-TV.

19:00
10.11.2023

Ukraina zezwala na demontaż pomników Puszkina

Rząd Ukrainy wykreślił z państwowego rejestru zabytków o znaczeniu narodowym szereg pomników postaci rosyjskich i radzieckich, zezwalając na ich rozbiórkę, ogłosiło 10 listopada Ministerstwo Kultury.

Jednym z pomników wykreślonych z rejestru jest pomnik rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina przy jednej z głównych ulic Kijowa, gdzie w ostatnich tygodniach odbywały się protesty.

Lokalni działacze w Kijowie zawiesili nad pomnikiem jaskrawą siatkę maskującą, aby „przypomnieć społeczeństwu i władzom, że symbole rosyjskiego imperializmu nadal stoją spokojnie w naszych miastach”.

18:35
10.11.2023

Białoruś zajmuje najniższe miejsce w Europie pod względem praworządności

Białoruś zajmuje najniższe miejsce w Europie w tegorocznym indeksie praworządności prowadzonym przez World Justice Project.

Białoruś zajęła 104. miejsce na 142 kraje i najniższe z państw europejskich według indeksu praworządności opracowanego w 2023 r. przez World Justice Project.

Indeks ocenia szereg czynników, w tym stopień korupcji, transparentność, prawa podstawowe, porządek i bezpieczeństwo, egzekwowanie przepisów, wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych, wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych oraz ograniczenia uprawnień rządu.

Wynik Białorusi w 2023 r. oznacza  spadek o 54 punkty w porównaniu z 2015 r., kiedy Białoruś zajmowała 50. miejsce na 102 kraje.

18:05
10.11.2023

Putin upokorzony w Kazachstanie

Wczoraj podczas oficjalnej wizyty Putina w Kazachstanie, prezydent Kasym-Żomart Tokajew nieoczekiwanie dla rosyjskiej delegacji  zaczął przemawiać w języku kazachskim. Zaskoczone otoczenie Putina musiało szukać słuchawek, w których nadawane było tłumaczenie na rosyjski.

17:35
10.11.2023

Ambasador UE na Ukrainie: Ważne jest prowadzenie bliskiego dialogu z Węgrami

Katarína Mathernová, ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie, uważa, że przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 roku nie przeszkodzi Kijowowi w dalszych postępach na drodze do członkostwa.

Mathernová wyjaśniła, że kraj sprawujący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej „promuje porozumienie w konkretnych kwestiach w różnych formacjach, radach i grupach roboczych”.

- Dlatego nie sądzę, że jakakolwiek prezydencja może mieć wpływ na decyzje w czymkolwiek w tym czy innym kierunku. To nie jest właściwa rola. UE to struktura, która ma pewne obszary, które działają na zasadzie konsensusu. Rozszerzenie UE jest jednym z nich – powiedziała Mathernová.

Dodała jednak, że ważne jest, aby poważnie potraktować obawy wyrażane przez któregokolwiek członka UE.

 - Ważne jest prowadzenie bliskiego dialogu z Węgrami, ponieważ rozszerzenie UE zależy od jednomyślności – powiedziała ambasador UE.

17:08
10.11.2023

Litwa przekazała Ukrainie systemy wyrzutni rakiet NASAMS

Litwa przekazała Ukrainie wyrzutnie rakiet NASAMS oraz niezbędny sprzęt – podało litewskie Ministerstwo Obrony.

- Zakupione przez Litwę systemy wyrzutni rakiet NASAMS zostaną zintegrowane z jednostkami armii ukraińskiej, uzupełniając i poszerzając możliwości operacyjne systemów NASAMS przekazanych przez Norwegię i USA. Nasze wsparcie pozostaje ważnym czynnikiem w obronności Ukrainy. Słyszymy potrzeby Ukrainy, wzywamy, aby usłyszeli je także nasi sojusznicy – powiedział Minister Obrony Narodowej Litwy Arvydas Anusauskas.

Oprócz wyrzutni NASAMS Litwa dostarczyła także wysokiej klasy pojazdy potrzebne załogom obsługującym systemy. Istotny wkład w ten pakiet wsparcia dla Litwy wniosło Ministerstwo Obrony Norwegii, które dodatkowo dostarczyło Ukrainie sprzęt pomocniczy do systemów wyrzutni rakiet NASAMS i ośrodków kierowania ogniem.

16:39
10.11.2023

Pośrednicy pomagają w powrocie uprowadzonych do Rosji ukraińskich dzieci

Szacuje się, że od początku wojny z Ukrainy do Rosji wywieziono aż 19 tys. dzieci. Powróciło jedynie kilkaset.

Czytaj więcej

Młodzi ukraińscy zakładnicy Putina. Czy dzieci wywiezione z Ukrainy mają szansę na powrót?
16:23
10.11.2023

Zmobilizowani rosyjscy żołnierze pobili na śmierć zastępcę dowódcy swojego pułku

Do zdarzenia doszło 1 listopada. Grupa zmobilizowanych żołnierzy 20. Dywizji Zmotoryzowanej wchodzącej w skład 8. Armii Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji spowodowała poważne obrażenia ciała pułkownika Musurbekowa, zastępcy dowódcy pułku.

Ukraiński wywiad podaje, że 7 listopada zmarł w szpitalu w Symferopolu w wyniku odniesionych obrażeń.

Wywiad Obrony dodał, że osoby podejrzane o morderstwo przebrały się w cywilne ubrania i jeszcze tego samego dnia opuściły bazę w obwodzie symferopolskim, a następnie uciekły do Kraju Krasnodarskiego.

15:58
10.11.2023

Jermak wyklucza trzecie porozumienie mińskie

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział w wywiadzie, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie przystąpi do żadnych negocjacji z Rosją w sprawie porozumień "Mińsk 3".

- Mogę jasno powiedzieć, że pod rządami tego prezydenta nie będzie Mińska 3 - oświadczył Jermak. Dodał, że ewentualne negocjacje z Rosją nie są omawiane w żadnym formacie. Z jego słów wynika, że Kijów nie rezygnuje ze swoich warunków, czyli wycofania wojsk rosyjskich ze wszystkich terenów Ukrainy oraz powrotu kraju do granic z 1991 r., czyli odzyskania anektowanego przez Rosję Krymu.

Porozumienia mińskie w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie zostały podpisane we wrześniu 2014 i w lutym 2015 r. Pierwsze porozumienie dotyczyło m.in. zawieszenia broni na obszarze Donbasu, drugie - wynegocjowane przez przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji (tzw. format normandzki) - dotyczyło m.in. podjęcia działań zmierzających do wypełnienia porozumień mińskich z września. Dokument nakładał na Ukrainę zobowiązanie przyjęcia zmian w konstytucji oraz przyjęcia ustawy o szczególnym statusie poszczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.

15:30
10.11.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa przekazała, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał dwóch miejscowości w regionie, w wyniku czego ranne zostały trzy kobiety. Wszystkie poszkodowane znajdują się pod opieką lekarzy.

15:00
10.11.2023

Narada ukraińskiego dowództwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał w mediach społecznościowych, że wziął udział w naradzie dowództwa, które określił jako ważne. Napisał, że omawiano strategiczną wizję deokupacji ziem Ukrainy i "konkretne kroki" w celu wdrożenia tej wizji. Zebrani omówili także, relacjonował, budżet wojskowy na 2024 rok. Położono "nacisk na zwiększenie samowystarczalności w zakresie pocisków, rakiet, dronów i pojazdów opancerzonych" - oświadczył Zełenski.

14:40
10.11.2023

Rosjanie zaatakowali obwód dniepropietrowski przy użyciu dronów-kamikadze

W wyniku ataku zginęła 67-letnia kobieta, a ranny został 68-letni mężczyzna - informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

14:03
10.11.2023

Mer Awdijiwki: Rosjanie próbują zniszczyć miasto, ale ukraińska armia odpiera ataki

Witalij Barabasz, stojący na czele władz Awdijiwki, w rozmowie z ukraińskim radiem stwierdził, że rosyjska armia "próbuje zniszczyć Awdijiwkę i zabija cywilów", a mieszkańcy coraz częściej decydują się na ewakuację, ale ukraińska armia odpiera rosyjskie ataki i utrzymuje linię obrony. Ataki Rosjanom ma utrudniać pogoda, która uniemożliwia użycie pojazdów kołowych i pancernych. Rosjanie - jak mówi - prowadzą jednak natarcia piechoty, pomimo trwających od dwóch tygodni opadów deszczu.

13:49
10.11.2023

Ukraińcy: Na froncie południowym Rosjanie formują jednostki z rozbitych pododdziałów

Ołeksandr Sztupun, rzecznik Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy "Tawria" (walczącego na froncie południowym) oświadczył, że ze względu na poniesione straty Rosjanie muszą formować jednostki z żołnierzy z rozbitych jednostek, ponieważ straty rosyjskie nadal są bardzo wysokie i obecnie wynoszą 400-600 żołnierzy dziennie. W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym 433 żołnierzy i 14 sztuk sprzętu wojskowego. Ukraińcy odparli cztery ataki na rejon Werbowego i Robotyne, jednocześnie nadal prowadząc ofensywę na kierunku melitopolskim.

13:27
10.11.2023

Kreml pozwala na eksport ropy za granicę

Moskwa desperacko potrzebuje pieniędzy na rozpętaną przez siebie wojnę i znosi ograniczenia nałożone na krajowych eksporterów.

Czytaj więcej

Wszystkie paliwa za granicę. Kreml zniesie ograniczenia eksportowe
12:40
10.11.2023

Ukraińcy odbudowali zniszczony przez Rosjan most na rzece Ingulec

Nagranie pokazujące odbudowany most umieścił w sieci gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

12:18
10.11.2023

Kreml traci możliwość zakupu zachodniej technologii

Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się na ograniczenie reeksportu do Rosji towarów unijnych, których rosyjski agresor potrzebuje na wojnie z Ukrainą.

Czytaj więcej

Rosja traci furtki do omijania sankcji. Koniec reeksportu z Emiratów
11:21
10.11.2023

Ukraiński dron zestrzelony nad obwodem orłowskim w Rosji

O zestrzeleniu drona poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Do strącenia drona miało dojść ok. 11:00 czasu lokalnego.

11:19
10.11.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń

W czasie ostrzału 15 pocisków spadło na w rejonie budynku administracyjnego - podaje Roman Mroczko, szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowe.

11:02
10.11.2023

Aleksandr Łukaszenko poinformował o oczyszczeniu białoruskiej sceny politycznej

Łukaszenko - cytowany przez agencję BiełTA stwierdził, że scena polityczna na Białorusi została oczyszczona z "niszczycielskich" partii.

10:44
10.11.2023

Gubernator obwodu donieckiego pokazuje skutki rosyjskiego ostrzału miejscowości w obwodzie

Pod ogniem artyleryjskim i rakietowym znalazła się m.in. Awdijiwka. W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, ranna została jedna osoba.

10:32
10.11.2023

Obrońcy Mariupola otrzymają mieszkania

Obrońcy Mariupola, którzy w wyniku doznanych w walkach obrażeń uzyskali pierwszą lub drugą grupę inwalidzką, otrzymają mieszkania w ramach nowego programu "Dom", od organizacji charytatywnej "Serce Azowstalu". Organizacja działa w ramach inicjatywy "Stalowy Front" miliardera Rinata Achmetowa.

09:51
10.11.2023

Na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ma związek z poderwaniem się z lotniska rosyjskiego ciężkiego myśliwca MiG-31K, który może być uzbrojony w pociski hipersoniczne Kindżał.

09:29
10.11.2023

Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż 54 czołgów M1A2 Abrams Rumunii

Wartość kontraktu to 2,53 mld dolarów.

09:13
10.11.2023

W ciągu doby Ukraina ewakuowała 160 swoich obywateli i 9 obywateli Mołdawii ze Strefy Gazy

Informację o ewakuacji podał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

09:09
10.11.2023

Węgry nie zgadzają się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą

O sprzeciwie Węgier mówił na antenie węgierskiego radia Viktor Orban.

Czytaj więcej

Orban: UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą
08:39
10.11.2023

W ciągu doby na obwód chersoński spadło 475 pocisków

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w wyniku ostrzału obwodu chersońskiego dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych.

08:30
10.11.2023

Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 16,997 mln osób

Informacje takie podaje Straż Graniczna. Z jej komunikatu wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 22,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,206 mln osób.

08:08
10.11.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali liceum w obwodzie charkowskim

O ataku na szkołę w Stanisławowie informuje chersońska obwodowa administracja wojskowa.

07:56
10.11.2023

Ukraińcy zaatakowali dwie łodzie desantowe na okupowanym Krymie

Wywiad wojskowy Ukrainy podał, że w nocy z czwartku na piątek ukraińska armia ostrzelała dwie łodzie desantowe na okupowanym przez Rosjan Krymie. Łodzie miały zostać zaatakowane w rejonie wsi Czornomorskie.

07:52
10.11.2023

W obwodzie czerkaskim szczątki zestrzelonego drona uszkodziły kilka budynków mieszkalnych

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ihor Taburec, na swoim profilu na Facebooku. Taburec zamieszcza też zdjęcie ilustrujące skutki upadku zestrzelonego drona.

07:33
10.11.2023

W nocy nad Ukrainą strącono pięć dronów-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podaje, że w nocy Rosja atakowała cele na Ukrainie przy użyciu sześciu dronów-kamikadze Shahed 136/131 oraz dwóch rakiet (Ch-31 i Ch-59). Ukraińcom udało się strącić pięć dronów i rakietę Ch-59.

06:58
10.11.2023

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Informacje takie podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy na swoim profilu na Facebooku. Rosja ma mieć obecnie na wodach Morza Czarnego cztery okręty.

06:35
10.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 309 520 żołnierzy, 5 317 czołgów, 10 017 pojazdów opancerzonych, 7 489 zestawów artyleryjskich, 877 wyrzutni rakiet, 578 zestawów przeciwlotniczych, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5 595 bezzałogowych statków powietrznych, 1 558 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 876 pojazdów (w tym cystern), 1 060 jednostek sprzętu specjalnego.

06:11
10.11.2023

Sankcje wobec Rosji są dziurawe: produkty rafinerii Łukoilu wysyłane poza Bułgarię, w tym również do innych państw UE

Rosja miała na tym do tej pory zarobić 1 mld euro. Co gorsza, proceder ten trudno nawet uznać za łamanie unijnego prawa, bo sankcje i wyjątek dla Bułgarii są tak skonstruowane, że łatwo znaleźć luki w mechanizmie. Jednak ten przykład pokazuje to, o czym eksperci mówią od dawna: sankcje nie są szczelne.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa płynie przez sankcyjne sito
05:59
10.11.2023

W nocy ukraińskie lotnictwo zaatakowało cztery zgrupowania Rosjan

Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały cztery jednostki rosyjskiej artylerii i dwie stacje walki radioelektronicznej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:41
10.11.2023

Rosjanie informują o zestrzeleniu ukraińskich dronów nad Krymem

W nocy nad okupowanym przez Rosjan Krymem rosyjska obrona powietrzna miała strącić dwa ukraińskie drony. Kolejny dron miał zostać strącony nad obwodem tulskim.

05:17
10.11.2023

Ukraiński urząd statystyczny: Na Ukrainie spada inflacja

W październiku inflacja - liczona rok do roku - spadła na Ukrainie z 7,1 proc. we wrześniu do 5,3 proc. W ciągu miesiąca ceny na Ukrainie wzrosły o 0,8 proc. - podaje ukraiński urząd statystyczny.

04:40
10.11.2023

USA zapowiadają, że ich pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy będą mniejsze

Sabrina Singh, zastępczyni rzecznika Departamentu Obrony na konferencji prasowej zapewniła, że USA nadal będą przekazywać pomoc wojskową Ukrainie, ale wielkość pakietów pomocy będzie mniejsza. - To dlatego, że Kongres nie zapewnił nam jeszcze dodatkowych środków. Wzywamy Kongres do przyjęcia prośby prezydenta, tak abyśmy mogli nadal udzielać Ukrainie niezbędnej pomocy - powiedziała Singh. Zastępczyni rzecznika przypomniała, że USA wydały już 95 proc. z 62,3 mld dolarów przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy.

04:37
10.11.2023

Nowy szef MSZ Słowacji zapewnił ambasadora Ukrainy o solidarności Słowacji z Ukrainą

Minister Juraj Blanár, w czasie spotkania z ambasadorem, Myrosławem Kastranem, omówił obecną sytuację na Ukrainę i potwierdził solidarność Słowacji z Ukrainą i wsparcie dla niezależnej, demokratycznej i gospodarczo stabilnej Ukrainy.

04:33
10.11.2023

W Korotyczu, w obwodzie charkowskim, powstaje podziemna szkoła

Informację o budowie podziemnego schronu, który będzie mógł pełnić rolę szkoły i udzielić schronienia do 500 uczniom i nauczycielom, przekazał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Schron ma być w stanie przetrwać bezpośrednie uderzenie pocisku wystrzelonego przez zestaw przeciwlotniczy S-300.

04:31
10.11.2023

W nocy w obwodzie kijowskim aktywna była obrona powietrzna

Aktywność obrony powietrznej była związana z wykryciem dronów w przestrzeni powietrznej nad obwodem. Alarm powietrzny trwał w obwodzie kijowskim przez około godzinę.

04:28
10.11.2023

Po wizycie w Kazachstanie Putin wizytował dowództwo Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem

Putinowi towarzyszył w czasie wizyty w Rostowie minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, oraz szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow. - Władimirowi Putinowi przedstawiono nowe rodzaje sprzętu wojskowego i przedstawiono raporty o postępach specjalnej operacji wojskowej - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

04:25
10.11.2023

Rosja wyśle 25 ton pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Samolot Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej dostarczy kolejną partię pomocy humanitarnej do Egiptu, z przeznaczeniem dla mieszkańców Strefy Gazy - głosi komunikat resortu. Na pokładzie Iła-76 do Egiptu poleci 25 ton pomocy humanitarnej obejmującej żywność, środki higieny osobistej, ubrania, przenośne kuchenki i koce. W Egipcie pomoc zostanie przekazana przedstawicielom Egipskiego Czerwonego Półksiężyca z przeznaczeniem dla mieszkańców Strefy Gazy.

04:24
10.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 624