Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z poniedziałku na wtorek nad Morzem Czarnym i Krymem Rosjanie strącili 17 dronów.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Borrell przyznaje, że konflikt w Izraelu wpływa na politykę wobec Ukrainy
W przemówieniu wygłoszonym na Konferencji Ambasadorów UE w 2023 r. najwyższy unijny dyplomata Josep Borrell przyznał, że konflikt na Bliskim Wschodzie wpływa na politykę pomocową wobec Ukrainy.
- Obie wojny są różne, zupełnie inne pod względem przyczyn i skutków – zauważył Borrell. - Ale bądźmy szczerzy: kryzys na Bliskim Wschodzie już wywiera trwały wpływ na naszą politykę na Ukrainie.
Borrell wyraził obawy, że „kraje Globalnego Południa” wykorzystają kryzys na Bliskim Wschodzie do kwestionowania stanowiska Zachodu wobec Ukrainy.
- Duża liczba krajów Globalnego Południa postrzega Ukrainę nie jako problem globalny, ale problem regionalny, który dotyka Europę i Stany Zjednoczone – świat zachodni. Wykorzystają kryzys, aby podkreślić to, co uważają za sprzeczność w naszym stanowisku lub nawet sprzeczność między Europejczykami, wyrażoną podczas ostatniego głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
- Nie jesteśmy placówką świata zachodniego – stwierdził Josep Borrell. - Jesteśmy strażnikami globalnych i wspólnych wartości w oparciu o Kartę Narodów Zjednoczonych… To jest nasze przesłanie. To nie jest Zachód kontra reszta.
Mieszkańcy Zaporoża uczczą pamięć żołnierzy 128. Brygady
Wieczorem 6 listopada obywatele Użhorodu i Mukaczewa w obwodzie zaporoskim zebrali się, aby uczcić pamięć żołnierzy 128. Brygady Szturmowej, którzy zginęli w rosyjskim ataku 3 listopada.
Podczas uroczystości wręczenia wojskowych odznaczeń nastąpił rosyjski atak, podczas którego zginęło 19 żołnierzy.
Armia: Podczas walk o Awdijiwkę Rosja straciła tysiące żołnierzy
Rosyjskie straty w pobliżu Awdijówki w obwodzie donieckim w ciągu ostatnich trzech tygodni obejmowały prawie 7 000 zabitych lub rannych żołnierzy, 100 czołgów i 250 innych pojazdów opancerzonych – podała 47 listopada 47. Brygada Zmechanizowana. 6.
Nauseda: Ukraina powinna pozostać priorytetem w polityce zagranicznej Litwy
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda twierdzi, że choć uwagę społeczności międzynarodowej skupiają nowe konflikty globalne, to wysiłki dyplomatyczne Litwy powinny być nakierowane na zmobilizowanie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.
Stwierdził, że Litwa powinna w dalszym ciągu mobilizować wszechstronne wsparcie międzynarodowe dla Ukrainy, podnosić kwestię odpowiedzialności Rosji za agresję i zbrodnie wojenne oraz przyczyniać się do utrzymania euroatlantyckiej perspektywy Ukrainy na arenie międzynarodowej.
Trump odmówił wyjazdu na Ukrainę na zaproszenie Zełenskiego ze względu na „konflikt interesów”
Były prezydent USA Donald Trump zdecydował się nie przyjąć zaproszenia Wołodymyra Zełenskiego do złożenia wizyty na Ukrainie i przekonania się na własne oczy, że nie można się zgodzić na wcześniejsze zakończenie wojny z Rosją.
- Mam wielki szacunek dla prezydenta Zełenskiego, ale uważam, że niewłaściwie byłoby udać się w tej chwili na Ukrainę. Administracja Bidena prowadzi obecnie z nim negocjacje i nie chciałbym stworzyć konfliktu interesów - powiedział Trump w komentarzu dla telewizji Newsmax.
W wyemitowanym dzień wcześniej wywiadzie dla NBC Wołodymyr Zełenski zaprosił Trumpa, który obiecał, że w ciągu jednego dnia zakończy wojnę między Rosją a Ukrainą, jeśli zostanie ponownie wybrany na prezydenta USA, do odwiedzenia Ukrainy.
Zełenski: Nie rozpowszechniajcie fałszywych wiadomości, to nie czas na wybory
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że to nie czas na przygotowania do wyborów i że Ukraina powinna skupić się na walce z Rosjanami.
Wybory prezydenckie na Ukrainie wypadają w 2024 roku.
- Wszyscy rozumiemy, że teraz jest czas wojny, gdy jest wiele wyzwań, nieodpowiedzialne jest rozpowszechnianie w społeczeństwie fałszywych wiadomości o wyborach w tak niepoważny sposób - powiedziała głowa państwa.
Metsola o wsparciu dla Ukrainy: Nie możemy sobie pozwolić na zmęczenie, chodzi o bezpieczeństwo Europy
Kraje Unii Europejskiej nie mogą dopuścić do „zmęczenia” udzielaniem wsparcia Ukrainie, gdzie obecnie decydują się o przyszłości bezpieczeństwa europejskiego - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w swoim poniedziałkowym przemówieniu do ambasadorów UE w Brukseli.
- Ukraina w dalszym ciągu cierpi z powodu rosyjskiej napaści. Wiemy, jaka jest stawka tej wojny. Miliony Europejczyków wiedzą z doświadczenia, o co walczy Ukraina. Dlatego też, gdy mówimy, że nie zrezygnujemy ze wsparcia dla Ukrainy, mówimy to serio. Nie możemy pozwolić, aby pojawiło się zmęczenie. Chodzi o bezpieczeństwo Europy i Ukrainy – stwierdziła Metsola.
Zginął zastępca gen. Załużnego
Major Hennadii Chastiakow, zastępca Naczelnego Wodza Ukrainy Walerija Załużnego,
zginął w dniu swoich urodzin od materiałów wybuchowych znajdujących się w jednym z prezentów.
Czytaj więcej
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny potwierdził śmierć swojego adiutanta, majora Hennadija Czastiakowa. Oficer zginął w dniu urodzin, rozpakowując prezent.
Ukraińcy twierdzą, że trafili w rosyjski lotniskowiec
Ukraińskie media donoszą o trafieniu w rosyjski lotniskowiec „Askold” w Kerczu
Francuski producent broni podpisuje kontrakt o wartości 38 milionów dolarów na dostawy dla ukraińskiego wojska
Najstarszy francuski producent broni, Verney-Carron, podpisał kontrakt o wartości 36 mln euro (38,6 mln dolarów) na dostawy broni na Ukrainę, ogłosiła 6 listopada jego spółka matka CYBERGUN Group.
Umowa jest zawarta „pod warunkiem zapewnienia niezbędnego finansowania, które może zapewnić fundusze ukraińskie i francuskie” – czytamy w komunikacie prasowym spółki.
Firma musi także uzyskać zezwolenia na import-eksport od odpowiednich władz francuskich i ukraińskich.
Proces dostawy zostanie rozłożony na 10 miesięcy, co umożliwi firmie dostosowanie procesu produkcyjnego do produkcji ilości objętych zamówieniem.
Rosyjski atak na obwód sumski. Zginęła kobieta
Jak poinformowała 6 listopada Sumska Prokuratura Okręgowa, w rosyjskim ataku na wieś w obwodzie sumskim, który miał miejsce 6 listopada, zginęła kobieta.
W wyniku ataku artyleryjskiego na Seredynę-Budę 63-letnia kobieta została ranna odłamkiem. Zmarła w karetce w wyniku odniesionych obrażeń.
Rosjanie przypuścili atak na wieś Tomyna Bałka w obwodzie chersońskim
Rosjanie uderzyli w dom we wsi Tomyna Bałka w gminie Biłozerka.
Według Administracji Wojskowej Obwodu Chersońskiego w wyniku ataku ranny został mężczyzna.
USA rozpoczną szkolenie armii ormiańskiej
Dziś w Stuttgarcie spotkali się w tej sprawie pierwszy wiceminister obrony Armenii Edward Asryan i zastępca dowódcy Dowództwa Europejskiego USA (EUCOM) generał porucznik Stephen Basham.
Waszyngton będzie wspierać Erywań we wzmocnieniu podoficerów i modernizacji systemu dowodzenia i kontroli. Amerykańscy specjaliści pomogą także armeńskiej armii w operacjach pokojowych, udoskonalając medycynę wojskową, edukację i szkolenie bojowe – powiedział przedstawiciel EUCOM.
Ukraińska "armia dronów” uderzyła w zeszłym tygodniu w rekordową liczbę rosyjskich celów
Operatorzy w ramach projektu „Armia Dronów” w ciągu ostatniego tygodnia od 30 października do 6 listopada zniszczyli rekordową liczbęcelów – 335 stanowisk, a także 83 opancerzone wozy bojowe, 72 ciężarówki, 36 czołgów – powiedział wicepremier ds. innowacji. Edukacji, Nauki i Rozwoju Technologii, Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow.
Premier Słowacji "nie będzie utrudniać"
Premier Republiki Słowackiej Robert Fico, który odmówił udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie, obiecuje nie utrudniać słowackim firmom produkcji i dostarczania broni swoim klientom, w tym Ukrainie.
- Jeśli firma chce produkować broń i gdzieś ją dostarczać, oczywiście nikt temu nie przeszkodzi – powiedział Fico.
Premier Słowacji obiecał także, że „zrobi wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie humanitarnie”.
- Myślę, że jedną z tych rzeczy może być rozminowywanie. Istnieje ogromna ilość obszarów zaminowanych i niewybuchów – powiedział Fico. Zapowiedział także plany zapewnienia opieki medycznej lub pomocy przy remontach obiektów cywilnych.
Von Der Leyen: Ukraina nie potrzebuje zamrożonego konfliktu
Unia Europejska powinna w dalszym ciągu angażować się w pozyskiwanie coraz większego wsparcia dla ukraińskiej formuły pokojowej ze strony krajów na całym świecie - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Konferencji Ambasadorów UE w Brukseli
- Pierwszym celem musi być dalsza praca na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju, a nie kolejnego zamrożonego konfliktu. Nikt nie pragnie pokoju bardziej niż naród ukraiński. Główną drogą do osiągnięcia tego jest Formuła Pokojowa prezydenta Zełenskiego - powiedziała von der Leyen.
Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosja gromadzi rakiety w oczekiwaniu na mrozy
Rosja "czeka, aż temperatura spadnie poniżej zera", zanim rozpocznie masowe ataki na ukraiński system energetyczny - powiedział Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Uderzenia rozpoczną się "kiedy nasz system energetyczny będzie bardziej obciążony", kiedy zużycie energii elektrycznej osiągnie szczyt.
W ubiegłym roku Rosja rozpoczęła masowe naloty na ukraiński system energetyczny 10 października i prowadziła ataku aż do wiosny, co doprowadziło sieć ciepłowniczą i energetyczną do niemal całkowitego załamania.
Słowacki minister spraw zagranicznych nie wierzy w zakończenie wojny na Ukrainie na polu bitwy
- Nie ma militarnego rozwiązania wojny Rosji z Ukrainą, dlatego potrzebne jest polityczne i dyplomatyczne rozwiązanie - powiedział Juraj Blanar
- Przedłużanie konfliktu nie doprowadzi do jego rozwiązania. Bezsensowna śmierć musi się skończyć - dodał.
Według ministra, potrzebne są teraz dyskusje polityczne i inicjatywy pokojowe, "niezależnie od tego, skąd pochodzą".
Marynarka wojenna: Uszkodzony w ataku rosyjski okręt był zupełnie nowy
Rosyjski okręt, który 4 listopada został uszkodzony w ukraińskim ataku na stocznię na okupowanym przez Rosję Krymie, był "zupełnie nowy" - powiedział rzecznik marynarki wojennej Dmytro Plełenczuk.
- "Askold" nie został jeszcze nawet przyjęty do floty - dodał.
Okręt nie będzie w stanie "pełnić służby bojowej w najbliższej przyszłości" - powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Południowego Dowództwa Operacyjnego.
Okręt został zaprojektowany do przenoszenia pocisków Kalibr, które są często używane do atakowania Ukrainy. Uszkodzenia, jakich doznała jednostka w wyniku ataku, nie zostały jeszcze w pełni ocenione, ale według Humeniuk "cios był potężny".
Australia zaktualizowała listę sankcji nałożonych na Rosję
Rosjanie już nie kupią tam reaktorów jądrowych i części do nich.
Czytaj więcej
Australia zaktualizowała listę sankcji nałożonych na Rosję o zakaz dostaw m.in. reaktorów jądrowych i części do nich.
Komu ufają Ukraińcy?
Najwięcej ankietowanych w badaniu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS) wskazało, że ufa prezydentowi, Unii Europejskiej i NATO.
Rosyjskie rakiety uszkodziły Muzeum Sztuki w Odessie
W nocy na Odessę spadły rosyjskie rakiety. W wyniku ostrzału uszkodzony został między innymi budynek Muzeum Sztuki w Odessie mieszczący się w dawnym pałacu Potockich. Budynek był już atakowany przez Rosjan w lipcu 2023 roku. Na razie nie wiadomo jeszcze, które z dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum zostały uszkodzone.
Czytaj więcej
Rosjanie przepuścili kolejny atak na Odessę. Uszkodzono między innymi Odeskie Muzeum Sztuki mieszczące się w XIX-wiecznym Pałacu Potockich. Budynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, razem z całym odeskim Starym Miastem.
Ursula von der Leyen: Celem UE jest sprawiedliwy pokój na Ukrainie, a nie kolejny zamrożony konflikt
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że celem Unii Europejskiej powinien pozostać trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie, a nie kolejny zamrożony konflikt.
Według von er Leyen, głównym sposobem na osiągnięcie tego celu jest "formuła pokojowa" prezydenta Zełenskiego. Wezwała ambasadorów do dalszej pracy nad zbieraniem coraz większego poparcia dla "formuły pokojowej" w krajach na całym świecie.
Rosyjski atak na Pocztę i lotnisko w Modlinie
Powiązani z Moskwą hakerzy z dwóch grup – Cyber Army of Russia oraz NoName057(16) – zaatakowali w ciągu ostatnich dni kolejne strony polskich instytucji.
Czytaj więcej
Prokremlowskie grupy cybernetyczne uderzyły w strategiczne cele transportu lotniczego i kolejowego w naszym kraju.
Ukraina rozpoczęła masową produkcję dronów
Ukraina uruchomiła masową produkcję dronów kamikadze o maksymalnym zasięgu 1000 kilometrów - poinformował Herman Smetanin, dyrektor generalny koncernu państwowego Ukroboronprom.
Korea Południowa uważa, że Rosja pomaga Korei Północnej przygotować wystrzelenie nowego satelity szpiegowskiego
Południowokoreański minister ds. zjednoczenia Kim Yong-ho powiedział, że Korea Północna otrzymuje pomoc techniczną od Rosji w przygotowaniu nowej próby wystrzelenia pierwszego wojskowego satelity zwiadowczego.
- Trudno przewidzieć, kiedy Korea Północna podejmie trzecią próbę wystrzelenia. Istnieją oznaki, że Północ otrzymuje pomoc techniczną od Rosji - powiedział minister.
Pistorius: Pociski Taurus nie zmienią warunków wojny na Ukrainie
- Niemcy nadal nie są zdecydowane w kwestii zaopatrzenia Ukrainy w pociski manewrujące Taurus i wątpią, że pociski te mogą radykalnie zmienić sytuację na froncie - powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
- ATACMS, które przekazały Stany Zjednoczone, mają zasięg 160 km, podczas gdy Taurus ma zasięg 500 km, co jest zupełnie innym systemem - powiedział Pistorius.
Jednocześnie przypomniał, że Niemcy są obecnie drugim co do wielkości dostawcą broni na Ukrainę po Stanach Zjednoczonych, a niemiecka broń każdego dnia pomaga ratować życie i chronić infrastrukturę na Ukrainie.
Ukraina potwierdza śmierć 19 żołnierzy
128 Samodzielna Zakarpacka Brygada Desantowo-Szturmowa potwierdziła śmierć 19 żołnierzy w wyniku rosyjskiego ataku podczas uroczystości w pobliżu linii frontu.
Ukraińskie media informowały wcześniej, że żołnierze zebrali się w jednym miejscu w pobliżu linii frontu, aby otrzymać odznaczenia z okazji Dnia Wojski Rakietowych i Artylerii.
Mer Mariupola uważa, że odbudowa miasta potrwa 20 lat
Mer okupowanego Mariupola, Wadym Bojczenko, uważa, że pełna odbudowa miasta potrwa około 20 lat.
Przygotowany w tej sprawie plan składa się z dwóch części. Pierwsza to 154 projekty, które mają być wdrożone w ciągu dwóch lat. Druga to całkowite odbudowanie miasta.
Burmistrz Mariupola, wybrany jeszcze przed okupacją, podkreślił, że chodzi nie tylko o likwidację skutków inwazji i odbudowę, ale także o stworzenie nowego, nowoczesnego miasta.
Sztab Generalny podsumował skuteczność obrony powietrznej z ostatniego tygodnia
W ubiegłym tygodniu ukraińska obrona powietrzna strąciła 46 z 64 wysłanych przez Rosję Shahedów i 40 z 85 dronów Lancet.
Wojsko: Tylko 7 proc. żołnierzy w rosyjskich "jednostkach ochotniczych" na okupowanych terytoriach Ukrainy to lokalni mieszkańcy
Tylko 7 proc. personelu służącego w rosyjskich pseudo-ochotniczych batalionach "Sudopłatow" i "Margielow" w okupowanych częściach obwodów zaporoskiego i chersońskiego to lokalni mieszkańcy - poinformowało ukraińskie wojskowe Narodowe Centrum Oporu.
Kułeba o niemieckiej odmowie dostarczenia rakiet Taurus: Przymkniemy na to oko, jeśli dostaniemy obronę powietrzną
- Ukraina przymknie oko na niemiecką odmowę dostarczenia rakiet dalekiego zasięgu Taurus, jeśli Berlin zapewni Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej przed zimą - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
- Przygotowujemy się do najgorszej zimy w historii. Dlatego przymkniemy oko, jeśli nie otrzymamy pocisków Taurus, ale otrzymamy systemy obrony powietrznej. Staramy się chronić nasze elektrownie najlepiej jak potrafimy, ale Rosjanie się uczą. Po raz kolejny przetestują naszą wytrzymałość swoimi rakietami - powiedział minister w wywiadzie dla Welt.
Rosyjskie media: Rozpoczyna się budowa linii kolejowej łączącej Rostów nad Donem z okupowanym Krymem
Trwa budowa linii kolejowej łączącej rosyjski Rostów nad Donem z okupowanym Krymem przez obwód zaporoski - poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti.
Petro Andruszczenko, doradca mera Melitopola, powiedział 27 września, że Rosja rozpoczęła budowę połączeń kolejowych z okupowanymi miastami w obwodzie donieckim, aby zmniejszyć zależność rosyjskiego wojska od Mostu Krymskiego.
Osiem osób rannych w nocnym ataku Rosjan na Odessę
Informację o rannych w ataku podał gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że pięcioro rannych musiało być hospitalizowanych. Stan rannych jest stabilny.
Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 132 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału rannych zostało osiem osób - podaje szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej, Ołeksandr Prokudin, na swoim profilu na Facebooku. Tylko na Chersoń, stolicę obwodu, spadło w ciągu doby 58 pocisków. Ok. 20:30 w niedzielę ostrzelane zostało centrum Chersonia.
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr
Jak podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy Rosjanie utrzymują na Morzu Czarnym i Azowskim po jednym okręcie.
Od niedzielnego wieczora nad Ukrainą strącono 15 dronów-kamikadze
Jak podają Siły Powietrzne Ukrainy Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 22 dronów-kamikadze, a także rakiet Ch-31 i Ch-59 oraz rakiet P-800 Onyks i rakiet balistycznych Iskander-M wystrzelonych z terytorium Krymu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 305 970 żołnierzy, 5 288 czołgów, 9 958 pojazdów opancerzonych, 7 389 zestawów artyleryjskich, 867 wyrzutni rakiet, 570 zestawów przeciwlotniczych, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5554 bezzałogowe statki powietrzne, 1 556 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 744 pojazdy (w tym cysterny) oraz 1 047 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraińska armia publikuje zdjęcia ilustrujące zniszczenia w wyniku ostrzału Odessy
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że Odessa, w tym historyczne centrum miasta, było ostrzeliwane rakietami - prawdopodobnie Iskander i Onyks. W ostrzale uszkodzone zostało m.in. Muzeum Sztuki znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Awdijiwka jest jednym z czterech miejsc na kilkusetkilometrowym froncie, gdzie atakują Rosjanie
W dwóch innych atakują Ukraińcy. Na pozostałych odcinkach czasami tylko atakują drony lub ostrzeliwuje artyleria.
Czytaj więcej
Wojska tkwią w okopach, za wyjątkiem rejonu Awdijiwki, którą Rosjanie cały czas próbują okrążyć. Ale prezydent Zełenski zaprzecza, aby na froncie był pat.
Szef władz okupacyjnych obwodu zaporoskiego twierdzi, że Rosjanie zatrzymali ukraińską kontrofensywę na południu
Mówiąc o sytuacji w obwodzie zaporoskim Jewgienij Balicki stwierdził, że obecnie niewielkie potyczki toczą się jeszcze w rejonie wsi Robotyne i wsi Szczerbaki.
Czytaj więcej
Ukraińcy twierdzą, że rozpoczęta na początku czerwca kontrofensywa nadal trwa na froncie południowym, tymczasem Rosjanie w weekend oświadczyli, że powstrzymali ukraińskie natarcie w obwodzie zaporoskim.
Rosjanie grożą deportacją mieszkańcom okupowanego Melitopola, którzy nie mają rosyjskich paszportów
Informacje takie przekazuje ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow. Według niego od 1 stycznia 2024 roku policja w Melitopolu zacznie karać grzywnami i grozić deportacją mieszkańcom miasta, którzy nie mają rosyjskich paszportów i którzy będą traktowani jak zagraniczni imigranci. Jednocześnie - jak podaje Fedorow - mężczyźni, którzy uzyskują rosyjskie paszporty są natychmiast wzywani przez komisje wojskowe.
W niedzielę wieczorem Rosjanie ostrzelali Chersoń
W wyniku ostrzału pięć osób musiało zostać hospitalizowanych - podaje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji wojskowej.
Zełenski wzywa Ukraińców do jedności
- Musimy ochronić Ukrainę. I ochronimy ją - nie mam co do tego wątpliwości. Wiara w Ukrainę oznacza świadomość, że Ukraina i Ukraińcy mogą zachować swoją niepodległość, zachowamy ją i odzyskamy co nasze - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. - Ale, tak jak po 24 lutego (2022 roku), możemy to zrobić razem - i tylko razem, w jedności, dbając o państwo, o sąsiadów, o Ukraińców, niezależnie od tego gdzie są. Zachowanie jedności społeczeństwa jest najważniejsze - dodał.
W wieczornym ataku dronów na Odessę uszkodzony został budynek Muzeum Sztuki
W wyniku ataku rannych zostało pięć osób.
Brak pracy i ogrzewania w okupowanym przez Rosjan Siewierodoniecku
Rosjanie nie byli w stanie przygotować okupowanego Siewierodoniecka do sezonu grzewczego, a jednocześnie zmniejszają ilość pomocy humanitarnej trafiającej do mieszkańców miasta - alarmuje Roman Własenko, szef siewierodonieckiej miejskiej administracji wojskowej. Ze słów Własenki wynika, że do Siewierodoniecka trafia coraz mniej pomocy humanitarnej od władz Rosji, a także różnego rodzaju organizacji pomocowych, a jednocześnie w mieście nadal nie ma ogrzewania i brakuje pracy, co pozbawia zwłaszcza młodych ludzi środków do życia. Dlatego z zamieszkiwanego wciąż przez ok. 30 tysięcy osób Siewierodoniecka wiele osób stara się wyjechać przed rozpoczęciem zimy. Mieszkańcy próbują też opuścić inne okupowane miasta w obwodzie ługańskim - Lisiczańsk i Rubiżne.
Były prezydent Czech, Miloš Zeman przyznał, że mylił się co do Władimira Putina
Zeman powiedział w rozmowie z telewizją Nova TV stwierdził, że jego "największą porażką (jako prezydenta) była całkowita pomyłka co do Władimira Putina". - Tylko głupia osoba mogła popełnić tak tragiczny błąd jak inwazja na Ukrainę - stwierdził Zeman. Były czeski prezydent dodał, że rosyjska inwazja na Ukrainę przynosi straty nie tylko Ukrainie, ale też Rosji. - Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale Putin jest człowiekiem, który szkodzi własnemu krajowi - ocenił były czeski prezydent.
Rosyjskie lotnictwo zaatakowało magazyn z dronami w Syrii
Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii poinformował, że rosyjskie lotnictwo zaatakowało w prowincji Idlib magazyn z dronami, należącymi do bojowników atakujących pozycje syryjskiej armii.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Na początku przyszłego tygodnia ma dojść do wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Izraelu.