Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Biały Dom przekonany, że Kongres przyjmie pakiet wsparcia dla Ukrainy pomimo różnic
Biały Dom pozostaje przekonany, że pomimo różnic wyrażanych przez różnych przedstawicieli Kongresu USA w sprawie dalszego wsparcia dla Ukrainy, ostatecznie zostanie przyjęty projekt ustawy zawierający nowy pakiet pomocowy na dużą skalę.
- Na podstawie naszych konsultacji na Kapitolu uważamy, że w obu izbach nadal istnieje silne ponadpartyjne poparcie dla dalszego finansowania - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Sullivan uważa również, że zarówno republikanie, jak i demokraci uznają, że Stany Zjednoczone nie mogą wycofać wsparcia w tak krytycznym momencie. Administracja pozostaje zatem pewna, że pomimo złożoności procedur legislacyjnych Stany Zjednoczone ostatecznie będą mogły nadal wspierać Ukrainę i nadal przewodzić koalicji państw.
Kim Dzong Un chwali rosyjskie samoloty bojowe
Podczas dzisiejszej wizyty w rosyjskiej fabryce myśliwców Kim Dzong Un wyraził podziw dla szybko rozwijającej się technologii lotniczej w Rosji, jak podaje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.
Dziś rano w ramach swojej wizyty w Rosji Kim dokonał inspekcji rosyjskiej fabryki myśliwców, która jest objęta zachodnimi sankcjami. Północnokoreański przywódca spotkał się z pilotami testowymi, wszedł na wyprodukowany przez fabrykę samolot pasażerski i obserwował lot testowy myśliwca Su-35.
Oczekuje się, że pobyt Kima będzie kontynuowany w sobotę i prawdopodobnie obejmie wizytę we Władywostoku oraz w bazie marynarki wojennej.
Kreml poinformował dziś, że podczas wizyty Kima Rosja i Korea Północna nie podpisały żadnych porozumień w kwestiach wojskowych ani w żadnych innych obszarach.
ONZ i Turcja pracują nad wznowieniem umowy zbożowej
Turcja i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres „ciężko pracują”, aby ożywić umowę zbożową z Morza Czarnego, powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Sullivan podczas konferencji prasowej powiedział, że Stany Zjednoczone nie widzą bezpośredniej drogi powrotu do porozumienia, mówiąc, że „rosyjskie wymówki i odpowiedzi w tej sprawie po prostu się zmieniają”.
- Będziemy nadal wywierać na Rosjan nacisk. Zamierzamy wezwać resztę świata, aby zrobiła to samo. Wiemy, że Turcy ciężko nad tym pracują, Guterres ciężko nad tym pracuje. Mamy więc nadzieję, że uda im się wygenerować wynik – powiedział Sullivan. Dodał jednak, że w tej chwili nie ma zbyt wielu powodów do optymizmu.
Ukraina potwierdza, że w ataku na Krym użyto brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących
Ukraina potwierdziła, że brytyjskie i francuskie rakiety manewrujące – wystrzelone z obu skrzydeł ukraińskiego bombowca – zostały użyte w poważnym ataku na rosyjską marynarkę wojenną na okupowanym Krymie.
Ataki, które miały miejsce we wczesnych godzinach środowego poranka, zdewastowały jeden z czterech rosyjskich okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące należące do Floty Czarnomorskiej oraz duży okręt wojenny, który przechodził konserwację w suchym doku w portowym mieście Sewastopol.
Generał porucznik Mykoła Oleszczuk, szef ukraińskich sił powietrznych, wyjaśnił, że brytyjskie rakiety Storm Shadow umieszczono pod lewym skrzydłem ukraińskiego odrzutowca Su-24, a francuskie rakiety Scalp pod prawym skrzydłem.
„Obydwa pociski działają doskonale, bez szans dla okupanta!” - stwierdził.
Biden spotka się ze światowymi przywódcami
Jak poinformował Biały Dom, prezydent Joe Biden spotka się w przyszłym tygodniu ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentami pięciu krajów Azji Środkowej, prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Biden omówi szereg kwestii, w tym zmiany klimatyczne, wojnę na Ukrainie i bezpieczeństwo, powiedział reporterom doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Sąd w Kijowie aresztował posła Rady Najwyższej Nestora Szufrycza
Sąd w Kijowie aresztował na dwa miesiące posła Rady Najwyższej Nestora Szufrycza podejrzanego o zdradę stanu bez możliwości zwolnienia za kaucją.
Ukraińskie media podały, że Nestor Szufrycz był zamieszany w sprawę rosyjskiej siatki szpiegowskiej utworzonej przez rosyjskiego funkcjonariusza FSB i byłego ukraińskiego posła Wołodymyra Siwkowycza.
Sam Szufrycz zaprzecza oskarżeniom i nazywa je „śmiesznymi”.
Od początku wojny na pełną skalę Szufrycz kilkakrotnie zachowywał się podejrzanie. Np. w marcu ubiegłego roku został przyłapany na nielegalnym fotografowaniu pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. Polityk stwierdził, że „robi sobie selfie”.
Piąty statek ze zbożem opuścił port w Odessie
Z ukraińskiego portu w Odessie wypłynął masowiec "Puma".
Statek, który wpłynął do portu 19 lutego 2022 r. i nie mógł odpłynąć, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, opuścił dziś Odessę z 14 000 ton rzepaku i 16 000 ton metalu.
Jest to piąty statek, który wypłynął z Odessy od czasu wycofania się Rosji z umowy zbożowej.
Węgry i Słowacja także przedłużają embargo
Zgodnie z opublikowanym w piątek dekretem rządowym Węgry nałożyły krajowy zakaz importu 24 ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż, warzyw, kilku produktów mięsnych i miodu.
Słowacja poszła w ślady Polski i Węgier i ogłosiła własny zakaz importu różnych towarów z Ukrainy.
Czytaj więcej
Polska, Słowacja i Węgry wdrożą własne ograniczenia na import ukraińskiego zboża – poinformowały w piątek rządy tych państw po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała się nie przedłużać zakazu obowiązującego pięciu sąsiadów Ukrainy z UE.
Rumunia zestrzeli rosyjskie drony
Zastępca szefa rumuńskiego sztabu obrony generał Gheorghiţă Vlad poinformował, że Rumunia rozmieściła już około 600 żołnierzy i systemy radarowe w regionie Delty Dunaju.
Jake Sullivan potwierdza: W przyszłym tygodniu spotkanie Biden - Zełenski
Będzie to trzecie spotkanie Zełenskiego w Białym Domu, powiedział reporterom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podczas piątkowej konferencji prasowej.
- Spotkanie następuje w krytycznym momencie, gdy Rosja desperacko szuka pomocy u krajów takich jak Korea Północna w związku z brutalną wojną na Ukrainie, a siły ukraińskie w dalszym ciągu czynią postępy w kontrofensywie – powiedział Sullivan. - Prezydent Biden z niecierpliwością czeka na stanowisko prezydenta Zełenskiego w tej sprawie oraz na potwierdzenie w imieniu świata, Stanów Zjednoczonych i narodu amerykańskiego swojego zaangażowania w dalsze przewodnictwo światu we wspieraniu Ukrainy, która broni swojej niepodległości, swojego suwerenności i integralności terytorialnej – dodał doradca.
Zełenski podziękował Komisji Europejskiej
Niezwykle istotne jest, aby solidarność europejska działała obecnie na poziomie dwustronnym - napisał prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Podziękowałem Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i przestrzeganie zasad jednolitego rynku - napisał w mediach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski, reagując na decyzję Komisji Europejskiej, która zniosła embargo na ukraińskie zboża.
Premier zapowiada przedłużenie embarga
Morawiecki powiedział, że decyzja rządu wskazuje na "podstawową różnicę" między PiS a Platformą Obywatelską, której przedstawiciele, jak mówił premier "na kolanach z łapkami jak piesek idą do Brukseli żebrać o jakąś zgodę i jeszcze dostają po pyskach".
Czytaj więcej
Po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej o zdjęciu embarga na import ukraińskiego zboża szef polskiego rządu powiedział, że mimo to Polska embargo utrzyma. - Nie będziemy słuchać Berlina, bo to jest w interesie polskiego rolnika - zapowiedział Morawiecki. Politycy opozycji zarzucają rządowi nieudolność.
KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboża
Bruksela uznała, że prace w ramach tzw. Platformy Koordynacyjnej pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji i nie ma już zakłóceń na rynku, które uzasadniałyby przedłużanie obowiązującego od 2 maja zakazu.
Czytaj więcej
Komisja Europejska postanowiła w piątek nie przedłużyć embarga na import ukraińskiego zboża. Teraz piłka po stronie Kijowa — od soboty Ukraina ma wprowadzić środki kontroli eksportu 4 zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku.
Ramzan Kadyrow walczy o życie?
Informacje o krytycznym stanie Kadrowa zaczęły dziś wieczorem rozprzestrzeniać się na kanałach czeczeńskich sprzeciwiających się Kadyrowowi, po czym informacja ta została podchwycona przez część opinii publicznej w Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Andriej Jusow poinformował, że stan zdrowia Ramzana Kadyrowa uległ znacznemu pogorszeniu i czeczeński przywódca ma być w stanie krytycznym.
Kommiersant: Generał Surowikin jest w Algierii
Według rosyjskiej gazety „Kommiersant” rosyjski generał Siergiej Surowikin, który zniknął w następstwie buntu Jewgienija Prigożyna przeciwko Kremlowi, przebywa w Algierii wraz z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Kremla.
USA zwiększają produkcję amunicji 155 mm
Stany Zjednoczone planują zwiększyć w nadchodzących latach miesięczną produkcję 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich do 100 000 w 2025 r.
Pół roku temu USA produkowały 14 tys. takich pocisków miesięcznie, obecnie - 28 tysięcy.
Jak podaje Reuters, popyt na amunicję artyleryjską kal. 155 mm wzrósł w następstwie inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Łukaszenko podczas spotkania z Putinem sugeruje sojusz z Koreą Północną
Podczas spotkania z prezydentem Rosji Aleksander Łukaszenko zasugerował, że Mińsk mógłby przyłączyć się do wysiłków Moskwy na rzecz ożywienia sojuszu z Pjongjangiem po szczycie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.
Białoruski dyktator stwierdził, że "można byłoby pomyśleć" o współpracy trójstronnej, w której " można by znaleźć trochę pracy także dla Białorusi".
Kartapołow: Zmobilizowani Rosjanie nie wrócą do domu do końca wojny
Przewodniczący Komisji Obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow oświadczył, że zmobilizowanie do wojny na Ukrainie zołnierze nie wróćą do domów aż do momentu zakończenia konfliktu.
Ten sam polityk 9 września obiecywał, że zmobilizowanych sukcesywnie zastąpią żołnierze kontraktowi.
Szojgu twierdzi, że Rosja pracuje nad nowymi atomowymi okrętami podwodnymi i podwodnymi dronami
Minister obrony Rosji poinformował, że opracowywane są nowe koncepcje okrętów podwodnych i bezzałogowych pojazdów podwodnych dla rosyjskiej marynarki wojennej.
- Dzisiaj aktywnie pracujemy nad projektowaniem wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych, systemów robotycznych i bezzałogowych pojazdów podwodnych – powiedział w piątek minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez TASS.
Szojgu przemawiał podczas spotkania w Dowództwie Rosyjskiej Floty Pacyfiku podczas wizyty w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie Rosji.
Szmyhal chce, by państwo wspierało produkcję filmów patriotycznych
Na konferencji prasowej premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że rozmawiał z producentami filmowymi. - Bardzo ważne jest, aby utrzymać finansowanie filmów dokumentalnych. (...) Poza tym bardzo ważne są filmy i seriale patriotyczne. Uważamy, że musimy wspierać ten obszar. Żadnej wojny nie da się wygrać bez kultury i historii - dodał szef ukraińskiego rządu.
Załużny omówił sytuację na froncie
Dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny poinformował, że odbył rozmowę "z amerykańskimi i brytyjskimi partnerami", podczas której szczegółowo poinformował sojuszników o sytuacji operacyjnej na froncie.
Załużny podał, że rozmowa dotyczyła także zapotrzebowania ukraińskiej armii na amunicję, broń i sprzęt wojskowy. "Czekamy na dobre wieści" - dodał.
Pieskow o wizycie Kima
Podczas wizyty przywódcy Korei Północnej w Federacji Rosyjskiej nie podpisano żadnych porozumień w sferze wojskowej między Rosją a KRLD, nie było też takich planów - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Rosja: Mężczyzna skazany za zdradę
Sąd w Twerze skazał obywatela Rosji na 12,5 roku pozbawienia wolności za przemycanie do Stanów Zjednoczonych części stosowanych w rosyjskich systemach rakietowej obrony powietrznej. Skazany będzie odsiadywał wyrok w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
Premier Ukrainy: Chcemy rozminować cały kraj w ciągu 5-7 lat od zakończenia wojny
Denys Szmyhal mówił o tym na konferencji prasowej.
Ukraina zgromadziła na zimę 14,4 mld m3 gazu
W podziemnych magazynach na Ukrainie zgromadzonych zostało 14,4 mld m3 gazu - poinformował na konferencji prasowej premier Ukrainy, Denys Shmyhal. Szmyhal dodał, że jest to poziom na jakim Ukraina weszła w poprzedni sezon grzewczy.
Putin: 300 tys. kontraktów z siłami zbrojnymi Rosji
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że według stanu na 15 września od początku roku z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej podpisano 300 tys. kontraktów. Putin dodał, że podpisujący gotowi są bronić interesów Rosji i "poświęcić swoje życie w interesie ojczyzny".
Rosja podała nowe dane o stratach ukraińskiej armii
Od 24 lutego 2022 roku Ukraina miała stracić - według słów rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa, ok. 467 samolotów, 249 śmigłowców, 6 800 dronów oraz 11 865 czołgów i pojazdów opancerzonych.
Grupa Wagnera uznana za organizację terrorystyczną w Wielkiej Brytanii
W zeszłym tygodniu brytyjskie władze zapowiedziały, że wspieranie lub należenie do grupy będzie przestępstwem. Za złamanie przepisów grozi kara do 14 lat pozbawienia wolności.
Putin: Nigdy nie odmówiliśmy negocjacji z Kijowem
Prezydent Rosji odniósł się do kwestii ewentualnych rozmów na linii Moskwa-Kijów, skomentował też słowa sekretarza stanu USA o tym, że "do tanga trzeba dwojga".
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest otwarty na negocjacje z Ukrainą, ale że Kijów nie chce dialogu.
Japonia poderwała myśliwce w związku z przelotem dwóch rosyjskich samolotów rozpoznawczych
Pojawienie się dwóch rosyjskich samolotów Ił-20 w pobliżu brzegów Japonii spowodowało poderwanie japońskich myśliwców, które monitorowały lot rosyjskich samolotów - informuje Połączone Kolegium Szefów Sztabów Japońskich Sił Samoobrony.
Od 16 września samochody zarejestrowane w Rosji nie będą mogły wjechać do Finlandii
Wcześniej zakaz wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji wprowadziły Estonia, Łotwa i Litwa.
Rosyjski okręt zniszczył ukraiński dron morski na Morzu Czarnym
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Dron morski miał zniszczyć okręt rakietowy Askold.
Putinowski projekt hubu gazowego w Turcji zagrożony
Powodem jest kłótnia Rosjan z Turkami o to, kto powinien gazowym hubem kierować.
Czytaj więcej
Putinowski projekt hubu gazowego w Turcji jest na skraju niepowodzenia. Powodem jest kłótnia Rosjan z Turkami o to, kto powinien hubem kierować.
Bliski współpracownik Putina twierdzi, że Rosja zneutralizowała setki szpiegów z zagranicy
"W ostatnich latach zidentyfikowano i zneutralizowano setki pracowników zagranicznych służb specjalnych oraz inne osoby zaangażowane w organizowanie działań wywiadowczych i wywrotowych przeciwko naszemu krajowi" - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji i były szef FSB Nikołaj Patruszew.
Czytaj więcej
W ostatnich latach Moskwa "zneutralizowała" setki zagranicznych szpiegów - oświadczył na łamach pisma rosyjskich służb Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji.
Władimir Putin nazwał "nonsensem" informację o tym, że w rejonie działań wojennych na Ukrainie mieliby pojawić się ochotnicy z Korei Północnej
- Chcę powiedzieć, że to kompletny nonsens - stwierdził Putin w czasie spotkania z Łukaszenką.
Łukaszenko: Białoruś dostarczyła Rosji 60 tys. ton benzyny
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, przebywający z roboczą wizytą w Rosji, w czasie spotkania z Władimirem Putinem poinformował, że Białoruś dostarczyła Rosji 60 tys. ton benzyny.
Ukraińcy oskarżają Rosję o ostrzelanie budynków mieszkalnych w okupowanej Nowej Kachowce
O ostrzale informuje zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej, Serhij Chłań.
Będzie embargo na diamenty z Rosji?
Agencja Reutera cytuje przedstawiciela belgijskich władz, który spodziewa się, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni grupa G7 ogłosi pośredni zakaz importu rosyjskich diamentów. Zakaz miałby wejść w życie w styczniu.
Do 15 września ukraińscy rolnicy zebrali 35,2 mln ton zbóż i roślin oleistych
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy.
Część wyłącznej strefy ekonomicznej Bułgarii na Morzu Czarnym blokowana przez Rosję
Rosja ogłosiła, że część bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej jest poddana blokadzie do końca września w związku z trwającymi w tym rejonie ćwiczeniach wojskowych.
Czytaj więcej
Bułgaria prowadzi rozmowy z sojusznikami z NATO w sprawie tego czy reagować na trwającą, częściową blokadę bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym samodzielnie, czy też z pomocą NATO - oświadczył minister obrony Bułgarii, Todor Tagarew.
Rosyjska marynarka wojenna ma otrzymać nowe okręty, w tym podwodne
Do końca 2023 roku do służby w rosyjskiej marynarce wojennej wejdzie dwanaście okrętów, w tym fregata oraz okręty podwodne - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
Rosyjskie statki przywożą betonowe elementy fortyfikacji do okupowanego Mariupola
Z Mariupola wywożone jest natomiast zboże - pisze ukraiński doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko.
Szojgu wzywa do poprawy zdolności bojowych rosyjskich śmigłowców
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przebywa z roboczą wizytą w Kraju Nadmorskim, którego stolicą jest Władywostok. Szojgu odwiedził Kompanię Lotniczą "Progress" w mieście Arsienjew, gdzie produkuje się m.in. śmigłowce Ka-52M. Rosyjskie media donoszą, że podczas inspekcji minister obrony Rosji zwrócił władzom zakładów uwagę na konieczność poprawy zdolności bojowych śmigłowców Ka-52M oraz zwiększenia ochrony pilotów.
Bracia Kliczko spotkali się w Brukseli z Ursulą von der Leyen
O spotkaniu poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko.
Obywatel Rosji skazany za zdradę: Przemycał rosyjską broń do USA
Twerski sąd skazał obywatela Rosji, Siergieja Kabanowa, na 12,5 roku kolonii karnej za zdradę na rzecz USA. Kabanow miał przemycać produkty wytwarzane przez rosyjski przemysł zbrojeniowy do USA, przez terytorium Łotwy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 15,545 mln osób
Z komunikatu Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 27,4 tys. osób. W tym czasie z Polski na Ukrainę odprawiono 23,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 13,801 mln.
Andrijiwka w obwodzie donieckim wyzwolona przez Ukraińców - pisze wiceminister obrony Ukrainy
Wcześniej informację taką podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Czytaj więcej
Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o wyzwoleniu wsi Andrijiwka w obwodzie donieckim.
Nieoficjalnie: Szef Rosawiacji zostanie odwołany
Dziennik "Izwiestia" podaje, że szef Rosawiacji, czyli rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego, ma stracić stanowisko. Aleksander Neradko może zostać odwołany jeszcze dziś. "Izwiestia" pisze, że decyzja w sprawie szefa Rosawiacji, który stoi na czele agencji od 2009 r., zapadła na szczeblu rządowym.
Na Morzu Czarnym jest obecnie 16 rosyjskich okrętów
Takie informacje podaje Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe". Z jej wypowiedzi wynika, że nie ma informacji, by na pokładzie któregoś okrętu znajdowały się pociski Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Ukraińcy wyzwolili Andrijiwkę
Andrijiwka, miejscowość w obwodzie donieckim, miała zostać zdobyta w czasie walk toczonych 14 września.
W nocy w obwodzie mikołajowskim aktywna była obrona powietrzna
Gubernator obwodu, Witalij Kim pisze, że Rosjanie atakowali w nocy rejon oczakowski.
Obwód chersoński ostrzelany 91 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału zginęło dziecko, a sześć osób - w tym dziecko - zostało rannych - takie informacje przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 271 440 żołnierzy, 4 612 czołgów, 8 814 pojazdów opancerzonych, 5 972 zestawy artyleryjskie, 774 wyrzutnie rakiet, 521 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 714 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 492 pojazdy (w tym cysterny) i 889 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o działaniach ofensywnych na dwóch osiach natarcia
Ukraińskie oddziały mają prowadzić działania ofensywne na kierunku melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i bachmuckim (obwód doniecki).
Siergiej Szojgu w Kraju Przymorskim w stoczni naprawiającej atomowe okręty wojenne
O wizycie Szojgu informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
W ciągu półtora roku rosyjskiej agresji w Ukrainie zginęło niemal 10 tys. cywilów, a 17,5 tys. zostało rannych
Na odbudowę zrujnowanych miast, infrastruktury i zakładów pracy, jak szacował kilka miesięcy temu Bank Światowy, Ukraińcy będą potrzebowali co najmniej 400 mld dolarów, a to dwukrotnie większa kwota niż PKB Ukrainy przed wojną. Wszystko wskazuje na to, że na Zachodzie na razie nie wiedzą, jak rozliczyć władze rosyjskie za zbrodnie. Dotychczas Ukraina nie zobaczyła też zamrożonych w zachodnich bankach rosyjskich miliardów.
Czytaj więcej
Świat nie wie, jak osądzić rosyjski reżim za zbrodnie nad Dnieprem. Nikt nie śpieszy się też z przekazaniem Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów.
W obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje
Na terenie obwodu ma być aktywna obrona powietrzna - poinformował zastępca szefa administracji wojskowej obwodu, Serhij Tiurin.
Rosjanie informują o odparciu dwóch ukraińskich ataków w rejonie Łymanu
Jednostki rosyjskiego zgrupowania "Centrum" miały odeprzeć dwa ataki Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Łymanu - informuje szef centrum prasowego zgrupowania, Aleksandr Sawczuk. Nacierać w tym rejonie miały grupy szturmowe 21. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Dowódca 247. Gwardyjskiego Pułku Wojsk Powietrzno-Desantowych Rosji miał zginąć na Ukrainie
To drugi dowódca tej jednostki, który zginął na Ukrainie. W lutym 2022 roku, na początku rosyjskiej inwazji, w walkach na Ukrainie miał zginąć płk Konstantin Zizewskij, który dowodził wówczas Pułkiem.
Czytaj więcej
Dowódca 247. Gwardyjskiego Pułku Powietrzno-Szturmowego, mjr Wasilij Popow, miał zginąć w walkach na Ukrainie - informuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Popow miałby być już drugim dowódcą 247. Pułku, który zginął w walkach na Ukrainie.
21 września Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z Joe Bidenem w Białym Domu
Takie informacje przekazuje portal Axios.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ma w przyszłym tygodniu odwiedzić Waszyngton, gdzie spotka się w Białym Domu z prezydentem USA, Joe Bidenem - podaje portal Axios, powołując się na dwa źródła.
O świcie w okupowanym Melitopolu rozległa się eksplozja
Informacje o eksplozji przekazał ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow. "Niespokojny świt w Melitopolu. Mieszkańcy informują o eksplozji" - napisał na swoim koncie w serwisie Telegram.
Ukraina ma powołać rzecznika praw żołnierzy
O planach powołania rzecznika praw żołnierzy poinformował w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Nad powołaniem rzecznika pracować mają minister obrony Ukrainy, Rustem Umerow i komisarz ds. praw człowieka Rady Najwyższej, Dmytro Łubinec. - To jest naprawdę niezbędne. Potrzebujemy silnego systemu ochrony praw wojowników w samym sektorze obronnym - wyjaśnił Zełenski.
Godzina policyjna w obwodzie chersońskim będzie obowiązywać od 20 do 6
Gubernator obwodu poinformował, że zmiana godzin obowiązywania godziny policyjnej została dokonana tak, by zsynchronizować ją ze wschodem i zachodem słońca.
Ukraińcy ewakuują rodziny z dziećmi z 31 miejscowości w obwodzie chersońskim
Przymusową ewakuację rodzin z dziećmi z 31 miejscowości w obwodzie chersońskim, które są stale ostrzeliwane przez Rosjan, ogłosił gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
Obwód winnicki i czerkaski zagrożone atakiem dronów
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło alarm powietrzny w obu obwodach.
Podróżujący po Rosji Kim Dzong Un dotarł do Komsomolska nad Amurem
W położonym w Kraju Chabarowskim Komsomolsku nad Amurem Kim Dzong Un ma odwiedzić zakłady lotnicze produkujące sprzęt cywilny i wojskowy - podaje Interfax.
Rosja zarzuca koalicji pod wodzą USA naruszanie przestrzeni powietrznej nad Syrią
Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii poinformował, że lotnictwo międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej na czele której stoi USA "nadal stwarza groźne sytuacje na niebie nad Syrią". - W ciągu doby koalicja naruszyła 15 razy porozumienie z 9 grudnia 2019 roku odnośnie lotów bezzałogowych statków powietrznych, które nie były skoordynowane ze stroną rosyjską". - W rejonie Al-Tanf doszło do pięciu naruszeń (przestrzeni powietrznej) przez parę myśliwców F-35, parę myśliwców F-16 i koalicyjnego, wielozadaniowego drona MQ-1C - dodał.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński wywiad twierdzi, że Korea Północna będzie przez półtora miesiąca zaopatrywać rosyjską armię w amunicję artyleryjską.