Aktualizacja: 23.11.2024 11:03 Publikacja: 24.03.2023 03:00
Ken Jimbo jest profesorem na tokijskim uniwersytecie Keiō, ekspertem w dziedzinie Indo-Pacyfiku
Foto: archiwum prywatne
W 2022 r. przyjęto w Japonii nową strategię bezpieczeństwa. Czy to odpowiedź na sytuację w Ukrainie?
Tak. Ta sytuacja jest definitywnie brana pod uwagę. Chiny, Korea Północna i Rosja to trzy najbardziej problematyczne obszary, a Chiny są rzeczywistym „frontem” naszej strategicznej rywalizacji. Należy zauważyć, że od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę zaszła zmiana percepcji. Dotąd uważano, iż wojna tradycyjna, taka jak ta, nie może wydarzyć się w XXI w., a autorytarni przywódcy, tacy jak Putin, nie mogą podjąć decyzji opartej wyłącznie na własnych ambicjach. Dziś wojna wydaje się wyborem Rosji jako narodu. Dlaczego więc coś podobnego nie mogłoby wydarzyć się w relacjach między Chinami i Tajwanem? Potrzeba szybkich działań pociągnęła za sobą drastyczne zwiększenie naszego budżetu obronnego oraz radykalne zwiększenie możliwości obronnych na kolejne pięć lat, więc to jest to, na czym się tak naprawdę koncentrujemy. Kolejnym ważnym tematem jest bezpieczeństwo ekonomiczne. W strategii poruszamy więc kwestie wykorzystania łańcucha dostaw, możliwość kontrolowania poprzez najnowsze technologie, przepisy dotyczące kontroli eksportu, dotacje, procesy reshoringu. Te kwestie z zakresu geoekonomii są kluczowe dla każdego przedsiębiorcy przy podejmowaniu decyzji strategicznych, dlatego musimy zdobyć przewagę na tym polu. Zwłaszcza że te tematy nie są nam obce. Stworzyliśmy więc platformę dyskusji między liderami biznesu i między nami, ekspertami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Rosyjski przywódca w ciągu niemal ćwierć wieku swoich rządów skupiał się nie na wysokości zarobków swoich rodaków, lecz na tworzeniu rakiet. Jakie pociski dzisiaj posiada Kreml?
Umorzenie czwartej raty podatku rolnego jest postulatem rolników, którzy w sobotę rano blokują przejście w Medyce. – Czy Polska panuje nad swoimi granicami? Polski biznes na tym nie zyskuje, rolnicy też nie. "Tylko Rosja" - oburzają się Ukraińcy.
Rząd Szwajcarii poinformował, że wstrzymuje eksport amunicji do Polski. To wynik ustaleń, że 645 000 sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę.
Ma układ trimarana, 500 ton wyporności, oszałamiający zasięg i może zwalczać cele morskie, podwodne i lotnicze – tak prezentuje się autonomiczny, pozbawiony załogi nowy chiński okręt wojenny zaprezentowany w czasie targów... lotniczych.
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
Hipersoniczny pocisk Władimira Putina przekazał Zachodowi prostą wiadomość: odejdźcie z Ukrainy, a jeśli tego nie zrobicie, poniesiecie konsekwencje – ostrzega Siergiej Markow, były doradca Kremla.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas