Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. USA mają zakupić Ukrainie zaawansowany zestawu przeciwrakietowy średniego lub dalekiego zasięgu - twierdzi źródło, na które powołuje się Reuters.
Koniec niedzielnej relacji
Na kolejne doniesienia z walki Ukrainy o wolność i suwerenność zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.
Media: Kijów otrzyma zaawansowaną obronę rakietową
Jeszcze w tym tygodniu USA przekażą Ukrainie system średniego i dalekiego zasięgu NASAMS - podaje CNN.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone planują ogłosić już w tym tygodniu, że kupiły dla Ukrainy zaawansowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu - informuje CNN, powołując się na „źródło zaznajomione z ogłoszeniem decyzji”.
Kadyrow ogłosił utworzenie czterech batalionów wojskowych w Czeczenii
Szef Republiki Czeczeńskiej zapowiedział rychłe utworzenie czterech nowych batalionów wojskowych - „Sewer-Achmat”, „Jug-Achmat”, „Zapad-Achmat” i „Wostok-Achmat”. Jednostki mają mieć „imponującą liczbą personelu”.
„Zamiar sformowania nowych batalionów z w pełni wyposażonym personelem jest spowodowana niezwykle patriotycznym nastrojem wśród młodzieży regionu. Chęć bronienia ojczyzny rośnie wykładniczo, a naszym zadaniem jest zapewnienie im takiej możliwości” - napisał Ramzan Kadyrow na Telegramie. Nie wyjaśnił, przed czym musi - jego zdaniem - bronić się Czeczenia, ani czy jednostki wezmą udział w inwazji na Ukrainę.
Prezydent Ukrainy zwrócił się do Białorusinów
- Chciałbym dziś osobno zwrócić się do obywateli Białorusi. Do ludzi - zarówno cywilów, jak i w mundurach. Zostaliście wciągnięci w wojnę. I to jeszcze bardziej aktywnie niż w lutym i miesiącach wiosennych. Kreml już wszystko za was zdecydował - wasze życie jest dla nich bezwartościowe. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem armatnim. Nie musicie umierać. I nie możecie pozwolić nikomu decydować za was, co was czeka dalej - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.
Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że „wiele teraz zależy od zwykłych ludzi na Białorusi”. - Wasze życie należy tylko do was, a nie do kogoś na Kremlu. Ukraina będzie bronić się przed uderzeniami z dowolnego kierunku i z każdej broni. Jestem pewien, że przeżyjemy i odzyskamy wszystko. Ale każdy, zwykły człowiek w każdym kraju, w tym na Białorusi, może przyczynić się do ochrony życia - apelował.
Kanclerz Austrii po ataku rakietowym na Kijów: Nie rozumiem, jak można popełniać takie zbrodnie
Kanclerz Austrii Karl Nehammer opublikował na Facebooku wpis ze zdjęciami budynków, zniszczonych w niedzielnym ataku rakietowym na Kijów. Podkreślił, że otrzymał je z biura mera miasta Witalija Kliczki i potwierdził ich autentyczność. „Nie rozumiem, jak można popełniać takie zbrodnie. Rozlew krwi trzeba w końcu się zatrzymać” - zaapelował.
Eksplozja w Odessie
Związane z Odessą kanały na Telegramie informują o co najmniej jednym wybuchu w tym mieście. Wcześniej w regionie ogłoszony był alarm rakietowy.
Wiceszef MSZ: Nasi partnerzy widocznie potrzebują czasu na przełamanie mentalnościowe
- Dobrze że dzisiaj grupa G7 na szczycie w Niemczech mówi twardo o kontynuacji wsparcia dla Ukrainy, polityki sankcji - mówił w niedzielę w programie „Gość Wiadomości” w TVP Marcin Przydacz. Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił uwagę, że „Joe Biden zapowiada sankcje na drugi najważniejszy produkt po nośnikach energii, czyli na rosyjskie złoto”, a decyzja w tej sprawie ma zapaść już w tym tygodniu.
- Nasi partnerzy widocznie potrzebują czasu na przełamanie mentalnościowe, uznanie, że dotychczas ta ich polityka była błędna. Polityka wschodnia Angeli Merkel, relacje z Rosją okazały się zupełnym fiaskiem. Po kilku latach tej polityki mamy otwartą wojnę, przypominającą XIX-wieczne operacje wojskowe, bombardowanie miast, infrastruktury cywilnej. Dziś Kijów znów został zbombardowany i to wcale nie jednostki wojskowe - dodał wiceszef polskiej dyplomacji.
Zełenski: Ukraina potrzebuje nowoczesnej obrony przeciwlotniczej
Swoje wieczorne wystąpienie prezydent Ukrainy rozpoczął w niedzielę od przypomnienia porannego ataku rakietowego na kilka miast. - Niektóre pociski zostały zestrzelone. Ale tylko część - zauważył, podkreślając, że Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia w kwestii obrony przeciwlotniczej, która „może zapewnić całkowitą ochronę przed tymi pociskami”. - Rozmawiamy o tym codziennie z naszymi partnerami. Jest już kilka umów. A partnerzy muszą działać szybciej, jeśli są naprawdę partnerami, a nie obserwatorami. Zwlekanie z przekazaniem broni naszemu państwu, wszelkie ograniczenia – to właściwie zaproszenie Rosji do walki na nowo - zwrócił uwagę Wołodymyr Zełenski.
150 pocisków wystrzelonych przez Rosjan w obwód sumski
Siły rosyjskie w ciągu ostatniego dnia 150 razy strzelały w kierunku pozycji ukraińskich na terenie obwodu sumskiego, korzystając z niekierowanych pocisków z helikopterów.
Dmytro Żywycki, szef administracji w obwodzie sumskim, poinformował, że w wyniku ostrzału co najmniej jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna.
Po zajęciu Siewierodoniecka i Zołotego Rosjanie znów utknęli
– Rosyjskie dowództwo wybrało konserwatywną strategię „rozdrabiania”, czyli rozbicia ukraińskiej armii w serii niedużych operacji (które rosyjska mogłaby wytrzymać), by wyczerpać ją i zdezorganizować – uważa jeden z niewielu pozostałych rosyjskich, niezależnych ekspertów, jednak występujący anonimowo.
Czytaj więcej
Rosyjska armia posuwa się do przodu, zdobywając ostatnie wolne miejscowości obwodu ługańskiego. Ale w niczym nie przybliża to zwycięskiego dla Kremla końca wojny.
Ukraina wprowadzi wizy dla Izraelczyków?
Ambasador Ukrainy Jewhen Kornijczuk stwierdził, że Kijów rozważa taką opcję.
Czytaj więcej
Kijów rozważa zawieszenie umowy o ruchu bezwizowym z Izraelem z powodu niezadowolenia z polityki Jerozolimy wobec ukraińskich uchodźców - powiedział ambasador Ukrainy Jewhen Kornijczuk w wywiadzie dla izraelskiego rosyjskojęzycznego serwisu informacyjnego Detaly.
Ukraiński minister obrony o warunkach rozmów z Rosją
Ołeksij Reznikow przedstawił swoją wizję długofalowych działań mających na celu zapewnienie pokoju na kontynencie.
Czytaj więcej
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że jedynym sposobem na wznowienie dialogu między Zachodem a Rosją może być demilitaryzacja europejskiej części państwa-agresora.
Putin odbywa pierwszą zagraniczną podróż od wybuchu wojny
Putin odwiedzi Tadżykistan i Turkmenistan, a następnie spotka się z prezydentem Indonezji Joko Widodo w Moskwie.
Czytaj więcej
Władimir Putin odwiedzi w tym tygodniu dwa małe kraje byłego Związku Radzieckiego w Azji Środkowej w ramach pierwszej podróży zagranicznej od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
Ukraińscy muzycy w Glastonbury: "Zatrzymać Putina"
Ukraiński zespół folklorystyczny DakhaBrakha i zwyciężczyni Eurowizji 2016, Jamala, wystąpili razem na scenie Pyramid w Glastonbury, dzieląc się przesłaniem „Powstrzymać Putina”.
Jamala, w rzeczywistości Susana Alimivna Jamaladinova, powiedziała: - Możemy powstrzymać to zło tylko wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni, tylko jeśli jesteśmy razem.
Mer Enerhodaru: Rosjanie porywają mieszkańców dla okupu
Mer Dmytro Orłow relacjonuje na Telegramie procedery uprawiane przez Rosjan w okupowanym Enerhodarze.
Czytaj więcej
Mer okupowanego przez Rosjan Enerhodaru przekazał we wpisie na Telegramie, że Rosjanie stosują tortury wobec zatrzymanych mieszkańców miasta i stosują porwania dla okupu.
Czy obawiamy się rosyjskiej agresji? Nowy sondaż
Tylko co 10. Polak zdecydowanie nie boi się napaści Rosji rządzonej przez Putina na Polskę.
Czytaj więcej
Ponad 60 proc. ankietowanych Polaków obawia się rosyjskiej agresji na Polskę. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W obwodzie charkowskim zniszczonych jest ponad 4 tys. budynków
"Do tej pory rosyjska agresja zniszczyła 4019 budynków mieszkalnych w obwodzie charkowskim, 97 placówek medycznych, 427 placówek edukacyjnych, 62 instytucje kulturalne i 12 obiektów przemysłowych" - napisał na Telegramie szef administracji obwodu Ołeh Synehubow.
Na zdjęciach zamieszczonych przez Synehubowa jest kompleks sportowy Politechniki Charkowskiej.
Ekonomiści o szybkiej pomocy dla Ukrainy: Finansowanie instytucjonalne będzie dla Ukrainy niezbędne
Myślenie o jutrzejszej odbudowie Ukrainy jest ważne, ale myślenie o jej dzisiejszych potrzebach finansowych jest pilniejsze i wymaga pilnych propozycji ze strony MFW i międzynarodowej społeczności finansowej.
Czytaj więcej
Myślenie o jutrzejszej odbudowie Ukrainy jest ważne, ale myślenie o jej dzisiejszych potrzebach finansowych jest pilniejsze i wymaga szybkich propozycji ze strony MFW oraz międzynarodowej społeczności finansowej.
Rosja niewypłacalna od północy. Chce spłacić dług rublami
Rosję dzielą godziny od niewywiązania się z zadłużenia zagranicznego, poinformował Bloomberg. Według agencji karencja w spłacie odsetek od euroobligacji w wysokości około 100 mln dol. kończy się dzisiaj, 26 czerwca.
Czytaj więcej
Niewypłacalność Rosji stała się faktem w momencie, w którym Putin podpisał dekret o spłacie długu zagranicznego rublami. Jednak formalnie nastąpi to w niedzielę 26 czerwca o północy.
Rzeczniczka MSZ Rosji wyjaśnia "brytyjskie poczucie humoru"
Maria Zacharowa skomentowała słowa Borisa Johnsona.
Czytaj więcej
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała "potworną" wypowiedź brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o niestabilności na świecie w związku z próbami „uregulowania konfliktu” na Ukrainie.
Alarmy przeciwlotnicze na terytorium niemal całej Ukrainy
Alarmy ogłoszono m.in. w obwodach odeskim, czernihowskim, rówieńskim, sumskim, donieckim, mikołajowskim, zaporoskim, a także lwowskim i wołyńskim, które graniczą z Polską.
Johnson ostrzega przed "trwałą niestabilnością"
Podczas dwustronnych rozmów przed szczytem G7 w Niemczech, brytyjski premier ostrzegł Emmanuela Macrona przed porozumieniem z Putinem.
Czytaj więcej
Przed szczytem G7 spotkali się na dwustronnych rozmowach przywódcy Francji i Wielkiej Brytanii. Boris Johnson ostrzegł Macrona przed podejmowaniem teraz próby rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
Ukraina kupiła granatniki Matador od Dynamit Nobel Defense
Ukraina zakupiła 2900 granatników przeciwpancernych RGW 90 Matador bezpośrednio od niemieckiego producenta, firmy Dynamit Nobel Defense z Nadrenii Północnej-Westfalii.
W marcu Kijów zakupił 5100 takich granatników, więc w sumie Ukraina ma już 8000 sztuk takiej broni.
Granatniki są już na Ukrainie.
Ukraińskie MSZ podaje najnowsze straty Rosjan
Według strony ukraińskiej Rosjanie podczas 123 dni wojny stracili m.in. 34850 żołnierzy, 217 myśliwców, 184 śmigłowce, 1532 czołgi.
Szojgu kontrolował rosyjskie oddziały na froncie
Ministerstwo obrony nie informuje, kiedy i gdzie odbyła się inspekcja.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony generał armii Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję grupy rosyjskich żołnierzy biorących udział w "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie.
Jest transkrypcja rozmowy Macrona z Putinem
Francuska stacja ma w czwartek wyemitować dokument „Prezydent, wojna i Europa”. Jego częścią jest zapis rozmowy telefonicznej między prezydentami Francji i Rosji.
Czytaj więcej
Telewizja France 2 opublikowała zapis rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem, do której doszło 20 lutego, czyli na cztery dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Państwa G7 ogłoszą zakaz importu złota z Rosji
Nastąpi to podczas szczytu G7 w Niemczech.
Czytaj więcej
Podczas rozpoczynającego się w Niemczech szczytu G7 państwa tej grupy ogłoszą zakaz importowania złota z Rosji.
Szef MON podpisał umowę na trzy Kormorany dla Marynarki Wojennej RP
Prezydent Indonezji będzie wzywać Zełenskiego i Putina do dialogu
Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział, że będzie wzywał przywódców Rosji i Ukrainy do otwarcia przestrzeni do dialogu w trakcie trwającej wojny.
- Wojna musi zostać zatrzymana, a globalne łańcuchy dostaw żywności muszą być reaktywowane – powiedział Widodo przed wyjazdem do Niemiec, aby wziąć udział w poniedziałkowym szczycie G7.
Wododo będzie zachęcał kraje G7 do poszukiwania metod przywrócenia pokoju i znalezienia natychmiastowego rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego i energetycznego.
Burmistrz Kijowa apeluje do mieszkańców, aby zachowali czujność
Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko ostrzegł mieszkańców miasta, aby zachowali czujność po dzisiejszym ataku na miasto.
Kliczko zaapelował o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i udanie się do schronu podczas alarmów przeciwlotniczych.
Rosja chce „siać panikę i rozpacz” - napisał na Telegramie.
Jeden zabity, pięciu rannych w ataku na Czerkasy
Według władz regionalnych dwie rosyjskie rakiety uderzyły w pobliżu miasta Czerkasy w centralnej Ukrainie, zabijając jedną osobę i raniąc pięć innych.
„Dzisiaj wróg przeprowadził ataki rakietowe na obwód czerkaski. W pobliżu centrum regionalnego były dwa uderzenia. Jeden zabity i pięciu rannych. Uszkodzona infrastruktura” – napisał na Telegramie gubernator Ihor Taburec.
Francja wzywa producentów do ograniczenia cen ropy
Francja wezwała producentów ropy do ograniczenia ceny surowca w celu wywarcia nacisku na Rosję, która czerpie korzyści z rosnących cen energii.
Johnson: to będzie zaszczyt, móc ugościć prezydenta Zełeńskiego
Boris Johnson powiedział, że będzie zaszczycony wizytą Wołodymyra Zełenskiego, jeśli tylko ukraiński prezydent będzie mógł opuścić swój rozdarty wojną kraj.
Premier podkreślił, że teraz dla Ukrainy najważniejsze jest, aby zachodni przywódcy na szczycie G7 w Niemczech pozostali zjednoczeni w poparciu prezydenta Zełenskiego.
- Myślę, że Wołodymyr Zełenski wykonał absolutnie niesamowitą robotę przewodzenia swojemu krajowi w tym przerażającym czasie – powiedział Johnson na szczycie w Bawarii.
Potwierdzono śmierć jednej osoby w ataku na Kijów
Czytaj więcej
Rosyjskie rakiety uderzyły w niedzielę w budynek mieszkalny i przedszkole w centrum Kijowa, zabijając jedną osobę i raniąc pięć kolejnych.
Firmy "na jakiś czas" wracają do oleju palmowego
Z powodu wojny w Ukrainie oleju słonecznikowego będzie przynajmniej w tym roku o połowę mniej. To dlatego popyt na olej palmowy rośnie błyskawicznie.
Czytaj więcej
Przez ostatnich kilka lat producenci żywności w reklamach umieszczali informację, że ich wyroby nie zawierają oleju palmowego. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała znaczne ograniczenie dostaw ziaren słonecznika. Z tego powodu oleju słonecznikowego będzie przynajmniej w tym roku o połowę mniej. To dlatego popyt na olej palmowy rośnie błyskawicznie.
Wielka Brytania i Francja zgadzają się na większe wsparcie dla Ukrainy
Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się zapewnić większe wsparcie Ukrainie w wojnie z Rosją - podało biuro Johnsona po ich spotkaniu na szczycie G7.
- Zgodzili się, że jest to krytyczny moment dla przebiegu konfliktu i istnieje możliwość odwrócenia losów wojny – powiedział w oświadczeniu rzecznik Downing Street.
Prezydent Macron pochwalił bieżące wsparcie wojskowe Wielkiej Brytanii dla Ukrainy, a przywódcy zgodzili się na zintensyfikowanie tych działań – powiedział rzecznik.
Johnson: najbardziej niesamowitą rzeczą w sposobie, w jaki Zachód zareagował na inwazję Putina, była jedność
Czytaj więcej
Najbogatsze narody świata koncentrują się na tym, jak utrzymać koalicję poparcia dla Ukrainy w czasie, gdy „realistycznie będzie zmęczenie populacji i polityków” - mówi Boris Johnson.
Michel: Kraje G7 mają te same cele – odciąć tlen rosyjskiej machinie wojennej
Czytaj więcej
Kraje G7 mają te same cele – odciąć tlen rosyjskiej machinie wojennej, jednocześnie dbając o nasze gospodarki - powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
Dmytro Kułeba: kraje G7 muszą zareagować na nowe ataki rakietowe na Ukrainę
Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy kraje G7 powinny nałożyć dalsze sankcje na Rosję i dostarczyć Ukrainie więcej ciężkiej broni.
Biden: G7 i NATO muszą „pozostać razem” przeciwko wojnie Rosji
Prezydent USA Joe Biden powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi, że Zachód musi pozostać zjednoczony przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.
„Musimy trzymać się razem” – powiedział Biden na spotkaniu przed szczytem G7 w niemieckich Alpach. Prezydent Rosji Władimir Putin miał nadzieję, że „w jakiś sposób NATO i G7 się rozpadną” – powiedział Biden.
„Ale nie zrobiliśmy tego i nie zamierzamy”.
Gubernator: Wybuchy słyszane w Czerkasach
W centralnie położonych Czerkasach słychać było eksplozje - napisał na Telegramie gubernator regionu Ołeksandr Skiczko.
Nie podał dalszych szczegółów. Czerkasy pozostały w dużej mierze nietknięte przez bombardowania od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.
Ursula von der Leyen: UE „będzie popierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne”
Kolejne eksplozje słyszane w Kijowie
Według reportera agencji Reutera na południowych obrzeżach stolicy Ukrainy słychać było dwa wybuchy.
Carl Bildt, były premier Szwecji, postrzega poranny atak jako eskalację konfliktu i prowokację przed dzisiejszym szczytem G7
Finowie zawsze mieli powody, żeby bać się Rosji, bo była zawsze o wiele od nich silniejsza - mówi Stefan Widomski, konsul honorowy RP w Espoo
Czytaj więcej
Finowie zawsze mieli powody, żeby bać się Rosji, bo była zawsze o wiele od nich silniejsza. I ta obawa żyje w Finach do dzisiaj - mówi Stefan Widomski, konsul honorowy RP w Espoo.
Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję jednostek wojskowych w Ukrainie
„Na stanowiskach dowodzenia rosyjskich jednostek generał armii Siergiej Szojgu słyszał raporty od dowódców o aktualnej sytuacji i działaniach rosyjskich sił zbrojnych w głównych obszarach operacyjnych” – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony Rosji cytowane przez Reutersa
Nie wiadomo, kiedy miała miejsce wizyta.
Wielka Brytania, USA, Japonia i Kanada wprowadzą zakaz importu złota z Rosji
Brytyjski rząd twierdzi, że wkrótce wejdzie w życie zakaz importu rosyjskiego złota. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada będą stosować ograniczenie do nowo wydobytego lub rafinowanego złota.
Nie wpłynie to na złoto pochodzenia rosyjskiego, które było wcześniej eksportowane z Rosji, dodał brytyjski rząd.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie od początku wojny stracili prawie 35 tysięcy ludzi
Kliczko: Rosyjski atak na Kijów ma na celu zastraszenie Ukraińców przed szczytem NATO
Kliczko: dwie osoby trafiły do szpitala, ale pod gruzami mogą jeszcze być ludzie
Rosyjskie rakiety trafiły w domy mieszkalne, gdy ludzie jeszcze spali
Spod gruzów wyciągnięto dziecko. Pojawiają się pierwsze wiadomości o jednej ofierze śmiertelnej
Prezydent Indonezji odwiedzi z misją pokojową Ukrainę i Rosję
Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział, że będzie wzywał swoich rosyjskich i ukraińskich odpowiedników do otwarcia dialogu podczas misji budowania pokoju i poprosi prezydenta Rosji Władimira Putina o nakazanie natychmiastowego zawieszenia broni.
„Trzeba powstrzymać wojnę i reaktywować globalne łańcuchy dostaw żywności” – powiedział przed wyjazdem do Niemiec na szczyt G7.
Prezydent powiedział też, że będzie zachęcał G7 do poszukiwania pokoju na Ukrainie i znalezienia natychmiastowego rozwiązania globalnych kryzysów żywnościowych i energetycznych.
Przywódcy G7 mają uzgodnić zakaz importu rosyjskiego złota
Departament Skarbu USA zabroni importu nowego złota do USA już 28 czerwca - podaje Reuters
Tomasz Terlikowski w Plus Minus: papież nie jest jedynym liderem religijnym, który nie dostrzega prawdy ani o Rosji, ani o patriarchacie moskiewskim
Czytaj więcej
Franciszek nie jest jedynym liderem religijnym, który nie dostrzega prawdy o agresywnej polityce Putina ani o skandalicznych zachowaniach i słowach patriarchy Cyryla.
Witalij Kliczko: Rakiety uderzyły w Rejon Szewczenkiwski w Kijowie
To centrum stolicy Ukrainy. Nie ma doniesień o ofiarach, na miejscu pracują służby - podał Kliczko.
W Kijów uderzyły co najmniej cztery pociski
Plus Minus: Jak wojna w Ukrainie dotknęła Finlandię
Czytaj więcej
Rosyjska agresja na Ukrainę to punkt zwrotny dla prowadzonej od dekad fińskiej pragmatycznej polityki opartej na niedrażnieniu większego sąsiada ze Wschodu i wzmacnianiu z nim relacji gospodarczych. Teraz Finlandia idzie nową drogą.
Poranny nalot na Kijów
Trzy eksplozje były słyszane nad ranem w Kijowie. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy.