Aktualizacja: 05.02.2025 10:28 Publikacja: 22.04.2022 17:05
To kolejny w ostatnim czasie zamach w Afganistanie. Na zdjęciu: pomoc udzielana rannemu po ataku na szyicką szkołę w Kabulu
Foto: Wakil Kohsar / AFP
Informację o wybuchu w rozmowie z agencją AFP potwierdził rzecznik policji z prowincji Kunduz Obaidullah Abedi. - W tej chwili nie znamy żadnych szczegółów na temat rodzaju wybuchu ani liczby ofiar - powiedział. Pielęgniarka z pobliskiego szpitala rejonowego powiedziała, że przyjęto ok. 30-40 ofiar. Z kolei przedstawiciel władz prowincji, Qari Badri, przekazał agencji Reutera, że w wyniku eksplozji w meczecie zginęło lub odniosło rany 20 osób.
Przed godz. 18:00 czasu polskiego agencja AP podała, powołując się na rzecznika talibów, że w zamachu zginęły 33 osoby, a 43 zostały ranne. Zabihullah Mudżahid przekazał, że do wybuchu doszło w meczecie i szkole religijnej w mieście Imam Saheb w prowincji Kunduz. Wśród ofiar jest wielu uczniów medresy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Donald Trump napisał na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że „wielu terrorystów z ISIS" zostało zabitych w jaskiniach w wyniku amerykańskich nalotów, które rozkazał przeprowadzić w sobotę rano.
Atak nożownika na grupę dzieci w bawarskim Aschaffenburgu kończy czasy Willkommenskultur, czyli kultury witania imigrantów. Awansuje także skrajnie prawicową AfD do roli sumienia narodu w tych sprawach.
Ministerstwo Zdrowia Libanu, na które powołuje się agencja Reutera, informuje, że siły izraelskie zabiły 11 osób, które „próbowały wrócić do swoich domów na południu kraju”. Izraelskie wojsko pozostaje w Libanie mimo umowy zakładającej, że opuści ten kraj do niedzieli.
Rosyjskie władze uznały za „terrorystyczne” organizacje, z których znaczna część nie istnieje, a dwie były ukraińskim żartem.
Friedrich Merz, lider CDU i prawdopodobnie kanclerz Niemiec po wyborach z 23 lutego, żąda gruntownej zmiany polityki migracyjnej Niemiec oraz powrotu na stałe kontroli na granicach kraju z innymi państwami Unii Europejskiej.
Pierwszego dnia urzędowania prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, przywrócił Kubie status państwa sponsorującego terroryzm. Cofnął tym samym rozporządzenie wydane zaledwie kilka dni wcześniej przez prezydenta Joego Bidena.
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Szer Mohammad Abbas Stanekzai zaapelował do władz kraju o ponowne otwarcie szkół dla dziewcząt - odnotowuje Reuters.
Na krótko przed końcem swojej kadencji prezydent USA Joe Biden zaproponował skreślenie Kuby z amerykańskiej listy państw uznanych za sponsorujące terroryzm. Ten gest może okazać się jedynie gestem symbolicznym wobec powrotu do Białego Domu Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas