Materiał Partnera: Ambasada Republiki Kazachstanu
Po 29 latach reform Kazachstan jest państwem stabilnym politycznie i gospodarczo, a w jego budowaniu czynnie uczestniczą opozycja i obywatele.
Od czasu odzyskania niepodległości w 1991 roku władze Kazachstanu konsekwentnie wdrażają w kraju reformy gospodarcze, polityczne i społeczne. Kolejny etap zmian, wraz z objęciem urzędu w 2019 roku, zapoczątkował Kassym-Żomart Tokajew. Nowy prezydent ogłosił realizację koncepcji "państwa słuchającego", w którym opinia publiczna zyskała ważny głos w procesie kształtowania polityki, a wolność słowa i opinii stały się kluczowe. Nowa instytucja – Krajowa Rada Zaufania Publicznego – prowadzi otwarty dialog z przedstawicielami społeczeństwa na temat konkretnych propozycji reform ustawodawstwa i systemu administracji publicznej.
Tylko w ostatnim czasie władze Kazachstanu przyjęły ustawę "O pokojowych zgromadzeniach", a także wprowadziły zmiany w ustawach "O partiach politycznych", "O wyborach", "O parlamencie i statusie jego deputowanych" oraz zlikwidowały karę więzienia za zniesławienie.
Chroniąc podstawowe prawo do życia i godności człowieka, Kazachstan podpisał też Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, którego celem jest zniesienie kary śmierci.