W marcu tego roku, dzięki inicjatywie Funduszu na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt, do tamtejszego parku przyrody została przewieziona para żubrów z Holandii. Pracownicy parku chcą żeby miejsce stało się centrum badań nad tymi zwierzętami na Półwyspie Iberyjskim.

Kości żubrów znaleziono w Hiszpanii na wielu stanowiskach archeologicznych, między innymi w znanej Atapuerce, a rysunki tych zwierząt uwieczniono 15 tysięcy lat temu na ścianach jaskini Altamira.

Po dziesięciu tysiącach lat od wyginięcia żubrów, naukowcy postanowili zasiedlić tymi zwierzętami te same tereny, które zamieszkiwały w okresie paleolitu.

Przed wpuszczeniem żubrów do parku przyrody, miejsce zostało dokładnie przebadane i zaakceptowane przez specjalistów z Niemiec, Polski i Rosji- państw, w których zwierzęta te żyją na wolności. Razem z nimi, do parku wpuszczono także parę koni Przewalskiego, które również zamieszkiwały kiedyś północ Hiszpanii. Naukowcy w tej dziedzinie liczą, że jedyne dzikie konie w Europie powiększą stado.