Niemcy: Zawiedziona miłość Putina

Gospodarz Kremla nie miał nigdy żadnych złudzeń co do złych, jak podkreśla, zamiarów USA. W Europie miał przyjaciół we Francji Jacquesa Chiraca, czy Włoszech Silvia Berlusconiego. Ale najwierniejszym przyjacielem był i jest nadal Gerhard Schröder. Liczył na Angelę Merkel, ale srogo się zawiódł.

Publikacja: 04.12.2014 14:46

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: AFP

Niemcy chcą zbudować nową żelazną kurtynę - twierdzi Michaił Fiedotow, szef kremlowskiej Rady Praw Człowieka. - W Niemczech są wyraźne tendencje antyniemieckie - zapewnia Wiktor Zubkow, szef rady nadzorczej Gazpromu. - Niemcy chcą przekształcić to forum w arenę, na której mają się odbywać walki gladiatorów - mówi Michaił Szwydkoj, były minister kultury Rosji.

Wszystkie te wypowiedzi odnoszą się do Dialogu Petersburskiego czyli działającego od 2001 roku forum dyskusji przedstawicieli Rosji i Niemiec. Przy tym Zubkow jest współprzewodniczącym Dialogu ze strony rosyjskiej. Pierwsze spotkanie Dialogu odbyło się w Petersburgu. Potem co roku na przemian w Rosji i Niemczech. Jednak zaplanowanego w tym roku w Soczi spotkania nie było i nie będzie. Uczestniczące w dialogu od samego początku niemieckie organizacje pozarządowe stwierdziły, że w obecnych warunkach jakiekolwiek dyskusje są pozbawione sensu.

Podobnego zdania jest kanclerz Angela Merkel. To załatwia sprawę. W Berlinie panuje przekonanie, że formuła Dialogu powinna ulec reformie. Walczy o to grupa polityków związanych z Dialogiem. Uznali, że wbrew początkowym założeniom, strona rosyjska unika konsekwentnie od lat dyskusji na tematy, na których Niemcom najbardziej zależy jak perspektywy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, współpracy kulturalnej, w sferze mediów czy naukowej.

Moskwa widziała w Dialogu forum oddziaływania na niemieckich polityków, nawiązywania przyjacielskich więzi i budowy sieci agentów wpływu w Niemczech. To się Kremlowi udało. Lothar de Maiziere, szef Dialogu Petersburskiego  ze strony niemieckiej nawoływał niedawno na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) do likwidacji sankcji wobec Rosji, bo nie szkodzą temu krajowi, a przecież wszystkim powinno zależeć na „stabilnej Rosji".

Z kolei były szef SPD Matthias Platzeck, a obecny przewodniczący rządowego Forum Niemiecko-Rosyjskiego ogłosił kilka dni temu, że nie ma co kruszyć kopii o Krym i uznać jego aneksję przez Rosję. — Mądrzejszy powinien ustąpić — powiedział Platzeck. Przy tym Forum jest oficjalną płaszczyzną kontaktów międzyrządowych współpracującą ściśle z Dialogiem Petersburskim.

Po tych wypowiedziach obaj politycy przestaną pełnić swe funkcje. To za sprawą urzędu kanclerskiego. Sam szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier (SPD) ubolewa nad zawieszeniem Dialogu Petersburskiego. Mówi przy tym, że nie może być on nadal „Berlińskim Monologiem", czyli przekazywaniem Moskwie życzeń i sugestii Berlina, co jest zajęciem podobnym do rzucania grochu o ścianę. Przy tym minister Steinmeier jest zwolennikiem utrzymania kanałów komunikacji z Kremlem.

To Berlin prowadzi dzisiaj w imieniu całego Zachodu dialog z Moskwą. Tak jest zresztą od dawna. Na to liczył zawsze Władimir Putin sądząc, że z kim jak z kim, ale z Niemcami potrafi się w końcu dogadać. Już w 2002 roku w Weimarze, na drugim spotkaniu Dialogu nawiązał do rosyjsko-niemieckiego układu z 1922 r. uzgodnionego pospiesznie w ciągu jednej nocy w Rapallo. Rosja i Niemcy zrezygnowały tam z wzajemnych odszkodowań związanych z I wojną światową. Dla komunistycznej Rosji oznaczało to przerwanie międzynarodowej izolacji. Niemcy uzyskały doskonały atut nie tylko w przetargach odszkodowawczych z Anglią i Francją, ale i w staraniach zmierzających do obalenia ładu wersalskiego. Współpraca niemiecko—rosyjska zaowocowała potem układem Ribbentrop —Mołotow.

Po upadku muru berlińskiego Niemcy nie kryli nigdy swej wielkiej wdzięczności dla Rosji, za udział w zjednoczeniu kraju. Nie jest to wdzięczność raz na zawsze. Do Kremla prawda ta dopiero dociera.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1155