Aktualizacja: 26.02.2015 17:45 Publikacja: 25.02.2015 20:01
Waldemar Tomaszewski, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie
Foto: Kurier Wileński, Marian Paluszkiewicz
Mieszkańcy Litwy po raz pierwszy będą wybierali przewodniczących samorządów w wyborach bezpośrednich. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie ponownie idzie do wyborów w koalicji z Aliansem Rosjan. O mandat radnego litewskiej stolicy z listy partii liberałów walczy nawet potomek Adama Mickiewicza, mieszkający od kilkunastu lat w Wilnie francuski biznesmen Roman Alexis Christian Gorecki-Mickiewicz.
W ubiegłym roku na Litwie dokonano reformy samorządowej i zdecydowano się na bezpośrednie wybory ich przewodniczących, w tym merów miast. Dotychczas we wszystkich 60 samorządach wyborów dokonywali radni. Często zmieniające się koalicje w samorządach powodowały, że w ciągu jednej kadencji połowa radnych w mniejszych samorządach zdążyła zagrzać fotel – jeśli nie przewodniczącego, to na pewno jego zastępcy lub doradcy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.
Instytut Polonika finansuje renowacje zabytków znajdujących się w Ukrainie, które związane są z polskim dziedzictwem. Na liście jest m.in. klasztor w Berdyczowie.
Naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą poszukiwania miejsc, gdzie pochowani są żołnierze Armii Krajowej, którzy polegli w bitwie pod Krawczunami podczas operacji „Ostra Brama”.
Dwóch napastników, którzy z polecenia Rosji, mieli dokonać napaści na współpracownika Aleksieja Nawalnego zdradziły telefony komórkowe i... polskie słowa - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".
Otwarte w połowie marca zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu obejmie swą działalnością Litwę, ale także Łotwę i Estonię.
W nocy z 13 na 14 marca Białorusini przerzucili żołnierzy i sprzęt z jednostek 19. Brygady Zmechanizowanej do obwodu graniczącego z Litwą - podaje kanał "Biełaruski Hajun" w serwisie Telegram. Kanał ten śledzi ruchy białoruskich wojsk i informuje o nich publicznie.
Dzisiejsza rosyjska narracja historyczna, podobnie jak kiedyś sowiecka, jest prosta: 17 września 1939 r. nie było agresji, bo Wojsko Polskie się nie broniło. A było inaczej – na naszej wschodniej granicy doszło do zaciętych walk. O dramatycznych wydarzeniach sprzed blisko 85 lat opowiada fabularyzowany film dokumentalny „Fatalny rozkaz. Wilno 1939”, nad którym patronat objęła „Rzeczpospolita”. Jego premiera mieć będzie miejsce w niedzielę 21 stycznia na warszawskim Gocławiu.
Zakończyła się konserwacja obrazów z życia świętego Antoniego z Padwy w kościele franciszkanów w Wilnie. Działania te sfinansowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Choinka wystawiona przed jednym z barów w stolicy Litwy ma szansę znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa. Zrobiono ją z tego, czego nie zjedli klienci baru. Obrzydliwe? Skądże. „Drzewko” przyciąga wzrok swoją oryginalną urodą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas