Mielenie kurcząt nadal dozwolone

Aż do wprowadzenia alternatywnych metod wylęgarnie mogą dalej masowo zabijać męskie kurczęta – potwierdził Federalny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 14.06.2019 13:02

Mielenie kurcząt nadal dozwolone

Foto: Adobe Stock

Tylko w Niemczech zabijanych jest rocznie około 45 mln męskich kurcząt krótko po wykluciu. Są zabijane ze względów ekonomicznych – najczęściej żywcem mielone lub uśmiercane gazem. – Praktyka ta może być na razie kontynuowana – orzekł Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku.

Czytaj także: Ubój rytualny: ograniczenie może oznaczać straty

Etycznie uzasadnione?

Sędziowie mieli zdecydować, czy można wymagać od wylęgarni nakładów finansowych związanych z hodowlą męskich piskląt czy też zabijanie ich jest etycznie uzasadnione. Zdaniem sędziów ekonomiczne interesy wylęgarni nie są wprawdzie wystarczającym rozsądnym powodem w rozumieniu ustawy o ochronie zwierząt. Zanim jednak zostaną wprowadzone alternatywne metody, kontrowersyjna praktyka pozostaje zgodna z prawem – ustalił sąd w Lipsku.

Wylęgarnie zaskarżyły decyzję

Męskie kurczęta nie nadają się ani do produkcji jaj, ani do do produkcji mięsa. Dlatego w krajach UE dozwolone jest ich zabijanie w ciągu 72 godzin od wyklucia.

Nadrenia Północna-Westfalia zakazała tego w 2013 roku. Okręgi Paderborn i Guetersloh wprowadziły zarządzenie, ale dwie wylęgarnie zaskarżyły decyzję.

Wyższy Sąd Administracyjny w Muenster przychylił się do wniosku skarżących uznając, że wychów męskich piskląt oznacza dla wylęgarni „niewspółmierne wydatki". Władze okręgów wystąpiły o rewizję.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej