W tych miejscowościach najaktywniej zabiegają o poprawę powietrza

Puck i Stare Pole na Pomorzu są liderami wśród gmin najaktywniej zabiegających o poprawę powietrza. Tak wynika z programu Czyste Powietrze, który w 2023 roku idzie do gruntownej renowacji.

Publikacja: 07.11.2022 11:18

Pomorskie gminy wykazały się w tym roku największą aktywnością w zabieganiu o poprawę powietrza

Pomorskie gminy wykazały się w tym roku największą aktywnością w zabieganiu o poprawę powietrza

Foto: AdobeStock / Pawel Gruntowicz

Obie pomorskie gminy wykazały się w tym roku największą aktywnością w składaniu wniosków do tego programu. Co ciekawe trzecim miastem pod względem entuzjazmu wobec skutecznego poprawiania jakości powietrza jest uzdrowisko na Śląsku - Goczałkowice-Zdrój. Nic dziwnego, w publikowanym przez Rzeczpospolitą rankingu najbardziej zasmrodzonych miast, jest to jedno z trzech uzdrowisk które znalazły się na tej niechlubnej liście.

Czytaj więcej

Najbardziej zasmrodzone miejscowości w Polsce. Na liście trzy uzdrowiska

Co nowego w działaniach antysmogowych

Od początku przyszłego roku przepisy antysmogowe zabraniające korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów zaczną obowiązywać w  Małopolsce, na Mazowszu i w Łódzkiem, co może przełożyć się na poprawę wyników gmin z tych  województw. Tymczasem wyniki realizacji tego programu nie do końca są zadowalające.

Zgodnie z opinią Najwyższej Izby Kontroli program Czyste Powietrze, do końca października ubiegłego roku liczba jedynie 2,4 proc. przewidzianych w programie budynków zostało ocieplonych w ramach zaplanowanej poprawy efektywności energetycznej. Wymieniono tez zaledwie 2,2 proc. kotłów starej generacji. Zrealizowano w sumie jedynie 4 proc. budżetu zaplanowanego na ten cel. Jedynie instalacja nowych niskoemisyjnych źródeł ciepła w nowych domach sięga 22 proc. To oznacza  wg NIK, statystycznie 4 lata spóźnienie w realizacji założeń programu.

Czyste Powietrze ad 2023

Wg słów pełnomocnika premiera ds. programu czyste powietrze, Pawła Mirowskiego, aktualizacja programu będzie polegała na podniesieniu wysokości progów dochodowych gospodarstw, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie, wysokości tegoż, waloryzacji kosztów przeprowadzenia termomodernizacji oraz powołaniu gminnego doradcy energetycznego, które będzie pomagał wdrażać program w gminie. Szczegóły tej swoistej nowelizacji programu mają być ogłoszone w grudniu br.

Czytaj więcej

Obywateli czeka trudna walka o czyste powietrze

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie

Wnioski należy składać do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne w danym województwie. Aktualny formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją można znaleźć w Portalu Beneficjenta. Aby skorzystać, trzeba  zarejestrować konto na tym portalu, pobrać wniosek i przesłać poprzez ten portal do właściwego WFOŚiGW. Niestety należy także wniosek wydrukować, podpisać i w takiej wersji dostarczyć do właściwego WFOSiGW.

Foto: rp.pl

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku