RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 04.01.2019 12:33 Publikacja: 04.01.2019 12:17
Warszawa, Marsz Niepodległości - Obywatele RP z rozwiniętym transparentem "Konstytucja" na trasie przemarszu
Foto: Fotorzepa/ Michał Kolanko
Na "konstytucję" zagłosowało aż 69,02 proc. internautów. Na drugim miejscu znalazł się rzeczownik "dane" (RODO) (5,71 proc. głosów", a na trzecim — niepodległość (4,26 proc.).
"Konstytucja nie była słowem żadnego z miesięcy ubiegłego roku, ale wykres kluczowości tego wyrazu od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. wskazuje, że był to wyraz obecny w dyskursie publicznym przez cały ten czas" - podkreśla Uniwersytet Warszawski, informując o wynikach plebiscytu.
Słowa używane przez młodzież, a niezrozumiałe przez starszych to ich forma buntu. W ten sposób śmieją się z nas – mówi Bartek Chaciński, juror w plebiscycie „Młodzieżowe słowo roku”, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”.
Instytut Polonika sfinansował prace zabezpieczające w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy, które mieści się we Lwowie w dawnym klasztorze bernardynów. Znajdują się w nim dokumenty dotyczące historii Polski.
Najnowsze prognozy IMGW potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi dotyczące pogody w okresie świąt Bożego Narodzenia. Według aktualnych prognoz okres świąteczny przyniesie zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. Pojawi się także deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie zrobi się ślisko.
Po interwencji dziennikarza „Rzeczpospolitej” wstrzymana została rozbiórka budynku przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Interwencję podjął wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków. Pomimo tego w poniedziałek kamienica została zburzona.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, dr Michał Siedziako może zostać przywrócony do pracy. Ale dyrektor w Szczecinie, który go wcześniej zwolnił, zaproponował mu inne stanowisko. Badacz uważa, że nie mógłby na nim pracować naukowo. Siedziaki broni m.in. Bogdan Borusewicz. Historyk idzie do sądu pracy.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Pomysł na „Here. Poza czasem” jest świetny, ale nie wypalił. Na ekranie straszą nuda i banał.
„Luksusowe marki” żyją z coraz gorszej jakości i coraz droższych perfum, wyrobów kaletniczych, dodatków, zegarków. Kokietują influencerów, gwiazdy rozrywki, rapu i szmirowate celebrytki.
Stereotyp, że nowe technologie nie są dla pań, odchodzi do lamusa, ale kobiety na wysokich stanowiskach w tej branży to nadal rzadkość. W tym roku to grono opuściły dwie biznesowe ikony: Susan Wojcicki i Sheryl Sandberg. Ile następczyń znajdą?
Donald Tusk: „Zauważyłem pewną regułę, nie tylko na wschodzie Europy, że priorytetem nowej władzy jest jak najprędzej wsadzić poprzedników do więzienia. Nie jestem pewien, co jest prawdziwym powodem – potrzeba zemsty czy sprawiedliwości?”.
Wygrana Karola Nawrockiego dałaby PiS-owi nową energię do walki o władzę. Z kolei gdyby wygrał Rafał Trzaskowski, to PO próbowałaby zmiażdżyć PiS. Pytanie, czy naprawdę chce takiej odpowiedzialności? Bo istnienie PiS legitymizuje istnienie Platformy i na odwrót - mówi prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z UW.
Dlaczego Amerykanie mają bronić Białegostoku czy Gdańska, skoro my sami tego nie chcemy robić? A to wrażenie, że nie chcemy, może powstać np. na skutek unikania dyskusji o powszechnej służbie wojskowej - mówi dr. Sławomir Dębski, były szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Ochrona klimatu za każdą cenę, otwieranie serc dla imigrantów, a granic dla produktów z importu, skupianie się na prawach mniejszości i ignorowanie obaw przywiązanych do tradycji mas. Społeczne zmiany miały zmierzać w jednym kierunku. Koniec ćwierćwiecza, w którego ostatni rok właśnie wchodzimy, przynosi tu jednak wielką niespodziankę.
Od 100 konkretów i azylu do zagranicy – czyli polityczny alfabet 2024 roku z przymrużeniem oka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas