Światowa lista obserwacyjna organizacji dotyczy roku 2019 i znajduje się na niej 50 krajów. Z raportu wynika, że jeden na trzech chrześcijan w Azji zmaga się z wysokim poziomem prześladowań. Indie po raz pierwszy weszły do pierwszej dziesiątki listy.
Open Doors szacuje, że w tym roku na całym świecie z wysokimi poziomami prześladowań spotyka się blisko 245 milionów chrześcijan. Dla porównania, w zeszłym roku było to 215 milionów.
Publikacja pojawiła się trzy tygodnie po tym, jak Jeremy Hunt, brytyjski minister spraw zagranicznych, zarządził niezależną, ogólnoświatową analizę prześladowań chrześcijan wszystkich narodowości. Przegląd będzie zawierał zalecenia dotyczące praktycznych kroków, jakie rząd Wielkiej Brytanii może podjąć, aby wesprzeć zagrożonych.
Od 18 lat z rzędu pierwsze miejsce na liście zajmuje Korea Północna. W raporcie stwierdzono także, że w 10 innych krajach, które znalazły się za nią na liście występują "ekstremalne" poziomy prześladowań. Kraje, które w ubiegłym roku awansowały o więcej niż 10 miejsc na liście, to Chiny, Algieria, Republika Środkowoafrykańska, Mali i Mauretania.
- W Chinach nasze dane wskazują, że prześladowanie jest najgorsze od ponad dekady. Niektórzy przywódcy kościoła mówią, że są najgorsze odkąd w 1976 roku zakończyła się Rewolucja Kulturalna - powiedziała Henrietta Blyth, dyrektor generalny Open Doors w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Szacuje się, że w Chinach jest od 93 do 115 milionów protestantów oraz od 10 milionów do 12 milionów katolików. Większość należy do niezarejestrowanych kościołów. Jeśli tempo wzrostu będzie się utrzymywać, oczekuje się, że do 2030 roku w Chinach będzie największa na świecie populacja chrześcijańska.