Michał Szwajewski: We Fromborku chcemy promować przemysł kosmiczny

Dobrze, że branża kosmiczna szybko się rozwija, zwłaszcza, że jest ona bardzo istotna dla bezpieczeństwa państwa. To zatem interes Polski by można było korzystać z jej produktów - ocenia Michał Szwajewski, dyrektor merytoryczny Future Frombork Festival, prezes Space Entrepreneurship Institute, twórca obiektów badających przestrzeń kosmiczną i planetarną.

Publikacja: 26.06.2024 11:29

Michał Szwajewski, dyrektor merytoryczny Future Frombork Festival, prezes Space Entrepreneurship Ins

Michał Szwajewski, dyrektor merytoryczny Future Frombork Festival, prezes Space Entrepreneurship Institute, twórca obiektów badających przestrzeń kosmiczną i planetarną.

Foto: Space Enterpreneurship Institute

Skąd się wziął pomysł Future Frombork Festivalu?

Ideą festiwalu jest to, żeby promować wiedzę i rozwój przemysłu kosmicznego. Chcemy przybliżyć branżę szerokiemu gronu odbiorców. Jest sporo imprez branżowych, ale zauważyliśmy, że nie ma połączenia - właśnie w stylu festiwalu – nauki, biznesu kosmicznego ze sztuką i kulturą. Tymczasem one dużo czerpią z przemysłu kosmicznego i stąd pomysł, żeby połączyć te obszary.

Kogo będzie można spotkać we Fromborku?

Chcemy zaprosić praktyków działających m.in. w administracji publicznej, naukowców i przedstawicieli przemysłu. Frombork jest miejscem szczególnym – mamy tu choćby grób Mikołaja Kopernika, on tu pracował. To niesztampowe miejsce nawiązujące do historii i wielkiego naukowca dlatego liczymy na spore zainteresowanie festiwalem. Wśród prelegentów: będą choćby przedstawiciele Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. 

Branża kosmiczna szybko się rozwija. To bardzo istotne dla bezpieczeństwa państwa

Jak dziś wygląda sektor kosmiczny w Polsce z pana perspektywy?

Jeszcze 15 lat temu była to moja fascynacja jako inżyniera naukowca, ale w momencie wejścia do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) otworzyły się nowe możliwości i szanse dla przedsiębiorców. Przez ostatnie lata firmy budowały swoje kompetencje, a finansowanie weszło na europejski, zauważalny poziom. Polska zajmuje 6. miejsce jeśli chodzi o wielkość składki do ESA, co daje ogromne możliwości. Widać to po skali projektów. Pojawiają się też nowe firmy, które nie były wcześniej zainteresowane działaniem w tej branży, mamy takich graczy jak VIGO tworząca czujniki podczerwieni czy Creotech. Branża się szybko rozwija, a nie można zapominać jak jest ona istotna dla bezpieczeństwa państwa. To polski interes by ona się rozwijała i można było korzystać z jej produktów. 

Czytaj więcej

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Widać to w czasie wojny na Ukrainie?

Tak, bardzo. Wczoraj pojawiło się ogłoszenie dla specjalnej misji Camilla - chodzi o zdolności obserwacyjne dla polskiej administracji. Widać już, że polska administracja i MON mają świadomość konieczności rozwijania tych zdolności i technologii.

Jak dziś wygląda współpraca biznesu i nauki w zakresie technologii kosmicznych? 

Historia sektora pokazuje, że kadra techniczna i zarządzająca wywodzi się spośród pracowników instytutów naukowych. Ja sam jestem tego przykładem. Wiele firm współpracuje z instytutami naukowymi pod względem rozwoju technologii. Mamy doskonale wyposażone laboratoria, więc ta współpraca jest moim zdaniem na wysokim poziomie.

Młodych interesują technologie kosmiczne

A widać zainteresowanie młodych ludzi tym sektorem?

Widać spore zainteresowanie, mamy studia, specjalne kursy, z których korzystają zresztą nie tylko młodzi ludzie. Często także przedstawiciele innych branż zmieniają swój sektor na kosmiczny. A młodzi w tej branży często zaczynają od startupów.

Czytaj więcej

Wiosna w pełni, więc pora złapać bakcyla nauki

We Fromborku jeden z paneli będzie dotyczył tego jak sektor kosmiczny kształtuje przyszłość gospodarki. No właśnie, jak?

Różne raporty pokazują wyraźny wzrost znaczenia tego sektora dla gospodarki. Niedługo ukaże się zresztą nowy raport Polskiej Agencji Kosmicznej. Ale znaczenie widać także w naszym codziennym życiu, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nawigację satelitarną wykorzystujemy choćby w leśnictwie czy górnictwie, a dzięki wykorzystaniu danych dojazd karetki skrócił się o 58 sek. Ktoś może powiedzieć co to jest, ale pierwsze 3 minuty kluczowe są np. dla zmian w mózgu. 

A co blokuje rozwój sektora ?

W obecnej sytuacji, gdy są środki na rozwój sektora, to kwestia czasu kiedy firmy będą miały napęd do dynamicznego rozwoju i  utylizacji efektów ich pracy.  Ważne jest uświadamianie społeczeństwa i pokazywanie jak branża wpływa na gospodarkę. Drugi obszar – kluczowy - to podnoszenie świadomości polskiej administracji i pokazanie jej jak technologie mogą zostać użyte przez administrację właśnie. To właśnie rządy i ich agencje są globalnie jednym z najważniejszych klientów naszej branży.

Future Frombork Festival Art&Science odbędzie się 20 września. Rzeczpospolita jest patronem medialnym festiwalu.  

Skąd się wziął pomysł Future Frombork Festivalu?

Ideą festiwalu jest to, żeby promować wiedzę i rozwój przemysłu kosmicznego. Chcemy przybliżyć branżę szerokiemu gronu odbiorców. Jest sporo imprez branżowych, ale zauważyliśmy, że nie ma połączenia - właśnie w stylu festiwalu – nauki, biznesu kosmicznego ze sztuką i kulturą. Tymczasem one dużo czerpią z przemysłu kosmicznego i stąd pomysł, żeby połączyć te obszary.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
7-latka z Barczewa została zagryziona przez psy. Są wstępne wyniki sekcji zwłok
Społeczeństwo
W Warszawie rośnie niebezpieczna roślina. "Uważajcie na psy i koty"
Społeczeństwo
Dziewczynka jest Polką, mówi tylko po polsku, ale sąd każe jej wracać do Norwegii
Społeczeństwo
Sondaż: Czy rząd dyskryminuje Kościoły lub związki wyznaniowe?
Społeczeństwo
Śledczy biorą pod lupę obóz, w którym produkowano zapalniki do V-1