19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 08:15 Publikacja: 21.06.2024 04:30
Schron.
Foto: Jakub Ostałowski
Z projektu ustawy o ochronie ludności, który został przygotowany przez MSWiA, wynika, że rząd planuje nie tylko tworzyć miejsca ukrycia dla ludności cywilnej, ale też obiekty, które mają zapewnić ciągłość dostaw wody, energii z możliwością jej wytwarzania w systemie rozproszonym.
Założenie jest takie, co sprawdziło się w czasie wojny w Ukrainie, że będą za to odpowiedzialne samorządy. Zadania zlecone dla jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych przez ministra spraw wewnętrznych i wojewodów będą finansowane z budżetu państwa.
Trzy czwarte Polaków uważa, że należy przywrócić obronę cywilną - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Prace nad takim projektem prowadzi resort spraw wewnętrznych. Rząd traktuje przedsięwzięcie priorytetowo.
Polacy nie chcą, aby granica z Rosją i Białorusią została zaminowana - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Nad takim krokiem zastanawiają się teraz władze Litwy, Łotwy i Estonii.
Ta wojna w zamyśle Putina miała się skończyć w trzy dni, a trwa już ponad 20 miesięcy. Ukraińcy pokazali, że dla ocalenia państwa ważna jest zarówno siła armii, jak i odporność społeczeństwa. Z tego, jak je zbudowali, warto wyciągnąć wnioski.
Korpus ochrony ludności zassie byłych oficerów wojska i służb, którzy nie mają przydziałów mobilizacyjnych armii. Czy oficer wywiadu będzie teraz zajmował się ładowaniem piasku do worków?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje budowę systemu bezpiecznej, czyli szyfrowanej, łączności państwowej, która w przypadku wojny ma pozwolić na funkcjonowanie administracji i służb ratowniczych. Nadzór nad nią mają mieć służby specjalne.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne?
W 1992 r. dwaj mężczyźni zastrzelili kasjera kantoru w Zgorzelcu i uciekli, rabując ówczesny miliard złotych. Teraz zostali zatrzymani.
Kolejne zwycięstwo Magdaleny Fręch w Australian Open. Polka pokonała Annę Blinkową i w trzeciej rundzie zagra z kolejną Rosjanką, ale znacznie bardziej wymagającą - Mirrą Andriejewą.
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Najważniejszym wydarzeniem pierwszych dwóch miesięcy prezydencji będzie wizyta kolegium komisarzy. To odbędzie się już niebawem. To ważny moment, ponieważ polski rząd i Komisja Europejska wspólnie rozpoczną dyskusję dotyczącą kształtu polityki unijnej na kolejne pięć lat – mówi o polskiej prezydencji wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Ściga cię prokurator, sąd decyduje lub ma zdecydować o zastosowaniu aresztu tymczasowego, uchylono ci immunitet – to znak, żeby wyjechać z kraju.
Można podziękować prezydentowi i PiS za patologiczne rozprzężenie struktur państwowych, a PKW i ministrowi finansów za brak determinacji w nazywaniu po imieniu „zła” – mówi Piotr Prusinowski, sędzia SN, b. prezes Izby Pracy SN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas