Aktualizacja: 16.02.2025 15:53 Publikacja: 31.08.2022 03:00
Foto: PAP/EPA
W Pradze od poniedziałku trwają nieoficjalne spotkania unijnych ministrów: najpierw obrony, a od wtorku wieczorem – spraw zagranicznych. Głównym tematem jest Ukraina i utrzymanie wspólnego frontu w sprawie pomocy dla tego kraju z jednej strony, a sankcji wobec Rosji z drugiej. We wtorek ministrowie obrony uzgodnili, że UE wyśle do Ukrainy misję pomocy wojskowej, której celem miałoby być szkolenie oficerów, ale także pomoc w rozminowywaniu, przygotowaniu się na ataki chemiczne i biologiczne czy usprawnieniu opieki medycznej. – To nie jest jeszcze konkretna decyzja, na razie przystępujemy do prac przygotowawczych – zaznaczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Przedstawiciele państw członkowskich wspólnie ze stroną ukraińską uzgodnią, czego najbardziej potrzeba i jak może to być zapewnione. Dyskusja na temat misji wojskowej trwała kilka miesięcy, ale początkowo sprzeciwiały się jej Niemcy, które nie chciały prowokować Rosji działaniami wojskowymi pod flagą UE. Wraz jednak z eskalacją działań wojennych oraz faktem, że państwa UE, w tym Niemcy, dostarczają Ukrainie sprzęt wojskowy i szkolą w jego obsłudze, argument ten stracił sens.
Rosyjscy parlamentarzyści chcą zamienić świętowanie „dnia grzesznej miłości” na obchody Dnia Miękkiej Zabawki albo Święta Przyjaźni i Koleżeństwa.
Część z 300 rosyjskich wędkarzy, uwięzionych na krze dryfującej po Morzu Ochockim, odmówiło ewakuacji - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
W Holandii przestanie się zabijać jednodniowe koguciki, które przez przedstawicieli przemysłu jajczarskiego uważane są za bezużyteczne, ponieważ w przyszłości nie znoszą jajek.
Szwajcarski sąd zajmie się sprawą koncertu z 2022 roku, jaki wykonujący muzykę reggae zespół Lauwarm dawał w restauracji Brasserie Lorraine w Bernie. W pewnym momencie koncert został przerwany ze względu na to, że część gości poczuła się „niekomfortowo” widząc białych noszących dredy, których ubrania nawiązywały do tradycyjnego afrykańskiego ubioru.
W ciągu roku liczba małżeństw zawieranych w Chinach spadła o jedną piątą - wynika z danych przekazywanych przez Ministerstwo Spraw Cywilnych Chińskiej Republiki Ludowej.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego. Informację o szczycie potwierdził w niedzielę szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas