Po ponad trzech miesiącach MSWiA wydał decyzję o usunięciu Maga Foods z Raszyna z listy sankcyjnej. Maga Foods trafiła na nią 26 kwietnia tego roku wraz z 35 podmiotami oraz 15 obywatelami Rosji. Maga Foods, producent sałatek zatrudniający 200 osób, o czym informowała „Rzeczpospolita”, apelowała do ministra Mariusza Kamińskiego o usunięcie jej z listy - trafiła tam choć wcześniej sprzedała akcje kapitału rosyjskiego - po agresji na Ukrainę holenderscy właściciele odkupili bowiem pod koniec marca udziały kontrolowane poprzez spółki przez oligarchę Michaiła Friedmana. Piotr Pawiński, prezes Maga Foods skierował wniosek do MSWiA o wykreślenie z listy, ale ten miesiąc temu odmówił. Resort - bazuje na wiedzy służb specjalnych, w tym wypadku CBA - badał sprawę czy sprzedaż nie jest fikcyjna. Postępowanie resortu do którego odwołała się Maga Foods wykazało bowiem, że środki na wykup akcji również pochodziły z firmy powiązanej z pewnym rosyjskim oligarchą. W tym czasie firma nie była w stanie egzystować na rynku - właściciele podjęli decyzję o jej likwidacji. Prezes spółki mówił w mediach że chce dokonać wykupu menadżerskiego spółki. Tak się też stało. I dlatego MSWiA zdecydowała o wykreśleniu spółki z listy sankcyjnej.
Czytaj więcej
Sprzedaż udziałów, zamknięcie sklepów, przymusowe urlopy – firmy z kapitałem rosyjskim sparaliżowane sankcjami w Polsce.
„10 sierpnia 2022 r., minister spraw wewnętrznych i administracji wydał decyzję o wykreśleniu spółki MAGA FOODS z krajowej listy sankcyjnej. Istotne zmiany struktury właścicielskiej oraz organizacyjnej spółki, które nastąpiły w ostatnim czasie, już po wcześniej wydanych decyzjach względem MAGA FOODS, usunęły jej dotychczasowe powiązania z kapitałem rosyjskim. Nowym i jedynym wspólnikiem MAGA FOODS stała się spółka pracownicza BRANDEZ, w odniesieniu do której nie występują okoliczności wskazujące na utrzymywanie relacji z podmiotami rosyjskimi lub białoruskimi lub z przedsiębiorcami powiązanymi z dotychczasowym właścicielem spółki” - czytamy w komunikacie MSWiA.
Sankcje to m.in. zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych spółki, która de facto nie jest w stanie opłacać biur, pracowników, sprowadzać towar.