Aktualizacja: 22.11.2024 02:16 Publikacja: 24.04.2022 18:37
Książę koronny Mohammed bin Salman ograniczył przywileje dla tysięcy saudyjskich członków rodziny królewskiej.
Foto: EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN/POOL
Członkowie rodziny królewskiej sprzedają aktywa, aby mieć dostęp do gotówki po tym, jak następca tronu Mohammed bin Salman „wysuszył wiele źródeł pieniędzy, których używali, aby utrzymać swoje niezwykłe nawyki związane z wydawaniem pieniędzy” - pisze amerykański dziennik, powołując się na „źródła bliskie książętom prowadzącym sprzedaż”.
Według publikacji w ostatnich latach saudyjscy książęta sprzedali nieruchomości, jachty i dzieła sztuki o wartości ponad 600 milionów dolarów.
Centrolewicowy australijski rząd skierował do parlamentu ustawę, której celem jest wprowadzenie ograniczeń wiekowych na korzystanie z mediów społecznościowych.
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już trzeci rok. Kreml szuka pieniędzy i planuje wydać 40 proc. budżetu na potrzeby armii. Tymczasem kraj w tym roku pobije przedpandemiczny rekord ilości zorganizowanych imprez sylwestrowych.
Samolot linii Southwest Airlines, przygotowujący się do startu z lotniska w Dallas, został trafiony pociskiem. Pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani.
Mają po kilka paszportów, starannie przygotowaną „legendę” i firmę w Łodzi. Ujawniamy, jak nad Wisłę trafiają funkcjonariusze wywiadu białoruskiego dyktatora.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dwóch agentów Mińska pod fałszywą tożsamością wjechało do Polski. Inwigilują białoruską opozycję – ustaliło śledztwo Białoruskiego Centrum Śledczego, Cyberpartyzantów i „Rzeczpospolitej”.
Arabia Saudyjska wprowadza na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Platforma elektryczna pochodzi od tajwańskiej firmy Foxconn, część technologii od BMW i chorwackiego specjalisty aut elektrycznych Rimac.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
Nad Morzem Czerwonym otwiera się właśnie luksusowa wioska turystyczna. Nazywa się Shebara Resort i leży nie w Egipcie, ale w Arabii Saudyjskiej.
Saudyjczycy flirtują z FIFA i chcą być głównymi sponsorami mistrzostw świata kobiet. Panie protestują. Ponad 100 piłkarek podpisało się pod sprzeciwem wobec umowy z firmą, której właścicielem jest rząd łamiący prawa człowieka.
Długo zapowiadana budowa w końcu ruszyła – monumentalny sześcian o boku 400 metrów, który będzie dominował nad miastem, powstanie niebawem w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.
Zbyt restrykcyjne zasady obowiązujące w Arabii Saudyjskiej spowodowały, że należący do koncernu TUI organizator rejsów, TUI Cruises, zdecydował się na anulowanie postoju swojego statku wycieczkowego w Dammamie. Mimo negocjacji nie udało się uzyskać porozumienia zadowalającego turystów.
Największe tenisowe gwiazdy spotkają się w tym tygodniu w nowym turnieju pokazowym – Six Kings Slam w Rijadzie. Nie skarżą się na zmęczenie sezonem, bo kto by narzekał, skoro zwycięzca dostanie sześć milionów dolarów.
Jest środa, 16 października. W codziennym podcaście „Rzeczpospolitej” o gospodarce Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas