Tęsknota za rodzicami

Częstsze wspólne wakacje, rozmowy i wyjścia do kina - tego chcą dzieci dorastające w polskich rodzinach

Publikacja: 04.03.2010 21:50

Tęsknota za rodzicami

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Co nastolatki robią wspólnie z rodzicami? – Niewiele. Jemy kolację i rozmawiamy o codziennych sprawach. Rzadko razem oglądamy telewizję czy gdzieś wychodzimy – mówi 17-letni Jędrzej Stachura z Łodzi.

Potwierdzają to badania prof. Jacka Kurzępy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, do których dotarła "Rz". Zapytał on blisko tysiąc młodych ludzi w wieku 14 – 25 lat o to, jak spędzają czas z rodzicami, a jak chcieliby to robić. Okazało się, że z matką i ojcem częściej chcieliby jeździć na wakacje (38 proc.), rozmawiać o relacjach z ludźmi (18 proc.) i o swej przyszłości (15 proc.), wychodzić do kina (15 proc.) i uprawiać sport (13 proc.).

– To odkłamuje twierdzenie, że młodzi stronią od bliskości z rodzicami, że się nas wstydzą – uważa prof. Kurzępa. – Oczekują konfraterstwa. Być konfratrem to nie tylko być kumplem, ale kimś, komu mogą zaufać.

Bliskości potrzebują szczególnie ci, którzy mają już za sobą gimnazjalny okres buntu przeciw rodzicom. – Chcemy być dorośli, jednak bez wsparcia nie damy sobie rady. Chcemy, żeby nas przytulono jak małe dzieci, ale w wielu domach rodzice są oschli, a rozmowa kończy się na rutynowym: "Jak było w szkole?" – mówi 17-letnia Alicja, licealistka z Warszawy.

Czemu dorośli nie odpowiadają na oczekiwania dzieci? Prof. Kurzępa: – Obie strony są przekonane, że wspólne spędzanie czasu nie jest oczekiwane przez tę drugą stronę.

Psycholog Małgorzata Rymkiewicz z Uniwersytetu dla Rodziców zapewnia, że matki i ojcowie też czują potrzebę kontaktu z dziećmi: – Ale muszą być tymi, którzy nauczą samodzielności i odetną pępowinę.

– Wielu moich znajomych nie zachowuje się przy dzieciach swobodnie, bo się boi utracić autorytet. I dlatego na wakacje, na których na przykład pije się alkohol i imprezuje, wolą wyjeżdżać sami – mówi z kolei Anna, mama 16-letniej Zuzi z Częstochowy.

Dr Marcin Sińczuch z Ośrodka Badań Młodzieży UW zastrzega, że wynik badania i tak jest budujący, bo nic tak nie spaja rodziny jak wspólny posiłek. I przypomina sondaż CBOS z 2008 roku, który pokazał, że choć rodzice poświęcają dzieciom mniej czasu niż w połowie lat 90., to z jakości tych kontaktów dzieci są bardziej zadowolone.

Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają decyzję sądu ws. aresztu dla Zbigniewa Ziobry?
Społeczeństwo
45 lat temu zaczęła się historia NZS. Co w planach obchodów?
Społeczeństwo
Płatne studia? Pomysł Sławomira Mentzena popiera tylko 1,6 proc. ankietowanych
Społeczeństwo
Śnieg i mróz wracają do Polski. Gdzie będzie najgorzej? Do kiedy potrwa ochłodzenie?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Badanie: Brak socjalu nie odstrasza uchodźczyń z Ukrainy. Dlaczego chcą zostać w Polsce?