Wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w ośmiu odcinkach cyklu „Skarby regionów” pokażemy zabytki, niezwykłe miejsca i tradycje całej Polski. Przed tygodniem zaczęliśmy od woj. opolskiego i Śląska. W tym tygodniu: Małopolska i Podkarpacie. Zapraszamy!
Małopolska
U stóp wawelskich skał, w sąsiedztwie Skałki i Krzemionek, powstało idealne miejsce dla pradawnego osadnictwa. Dzisiejszy Kraków to pełne zabytków miasto, atrakcja sama w sobie. Niewiele jest regionów tak bogatych w zabytki jak Małopolska.
Historyczne centrum Krakowa tworzą trzy zespoły miejskie: średniowieczne miasto lokacyjne Kraków, kompleks Wzgórza Wawelskiego oraz Kazimierz (wraz z przedmieściem Stradom). O randze miasta świadczą zachowany do dziś układ urbanistyczny, liczne świątynie i klasztory, relikty średniowiecznych murów obronnych, a także pałace miejskie i kamienice mieszczańskie. Pomnikiem historii jest również kopiec Tadeusza Kościuszki, usypany przez mieszkańców Krakowa w latach 1820–1823 na Wzgórzu bł. Bronisławy (300 m n.p.m.). Warto odwiedzić krakowskie muzea, w których można zobaczyć niezwykle ciekawe nowe ekspozycje zrealizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie w Muzeum Książąt Czartoryskich i zbiór najważniejszych polskich pamiątek historycznych w Skarbcu Koronnym na Wawelu.
Historia zabytkowego założenia architektonicznego w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków XVII w. Znajduje się ono na południe od Krakowa, na terenie gór Żar i Lanckorońskiej. To świadectwo religijności i kultury było pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Zespół kaplic, ścieżki i trzyrzędowe aleje drzew, symbolizujące starożytne drogi, tworzą wyjątkowy krajobraz kulturowy.