Droga sądowa w sprawach roszczeń o zapłatę dotacji oświatowych

Niezgodne z budżetem na dany rok wyliczenie dotacji i nieprzekazanie jej uprawnionemu jest deliktem polegającym na tym, że organ administracji nie zastosował się do ogólnie wiążących przepisów prawa.

Publikacja: 29.01.2020 02:00

Droga sądowa w sprawach roszczeń o zapłatę dotacji oświatowych

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Problematyka dotycząca drogi sądowej w sprawach roszczeń o zapłatę dotacji na podstawie uchylonego już art. 90 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1481 ze zm., dalej jako u.s.o.) doczekała się licznych wypowiedzi w orzecznictwie. Mimo wyjaśnienia tego problemu, do dzisiaj pojawiają się stanowiska, które wskazują na wątpliwości.

Początkowo przyjmowano, że sprawa wytoczona przeciwko Skarbowi Państwa o uzupełnienie dotacji udzielanej z budżetu państwa, jako wywodząca się z prawa finansowego (budżetowego), pozostającego tradycyjnie poza sferą prawa cywilnego, nie ma charakteru sprawy cywilnej w rozumieniu art. 1 k.p.c., więc nie należy do drogi sądowej (art. 2 § 1 k.p.c.). Organ udzielający dotacji – Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego – zajmuje w stosunku do podmiotu uprawnionego do otrzymania dotacji pozycję działającego z mocy władzy zwierzchniej, a więc pozycję nadrzędną, co wyklucza istnienie między stronami stosunku cywilnoprawnego (postanowienie SN z 7 maja 1999 r., sygn. I CKN 1132/97, postanowienie SN z 18 października 2002 r., sygn. V CK 281/02).

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok