Arkadiusz Turczyn

Arkadiusz Turczyn

Radca prawny, wykładowca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie

Jakie są przesłanki do tymczasowego aresztowania?

W przypadkach, w których ustawodawca pozwala i jednocześnie zobowiązuje do dokonania wykładni przepisów, w których zawarł wyrażenia nieostre, a następnie do poczynienia oceny konkretnych okoliczności faktycznych z uwzględnieniem tych sformułowań, może dojść do rozbieżnych wyników wspomnianej interpretacji przepisów i zastosowania norm prawnych zawartych w tych przepisach. Taka sytuacja występuje także w odniesieniu do możliwości zastosowania tymczasowego aresztowania.

Odpowiedzialność zwrotowa w ubezpieczeniach społecznych

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych w praktyce często budzi wątpliwości, jednak w judykaturze można znaleźć wypowiedzi, które, będąc ogólnymi, stanowią punkt odniesienia (wyznacznik) wykładni przepisów regulujących ten zwrot.

Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela z ubezpieczenia obowiązkowego

Rozwój techniki czy motoryzacji, z drugiej strony rozwój rynku ubezpieczeń pojazdów mechanicznych i rynku napraw pojazdów mechanicznych, powoduje, że niekiedy pojawiają się wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego pojazdów mechanicznych. Wydaje się jednak, że pomimo tego rozwoju i nowych rozwiązań funkcjonujących we wspomnianych obszarach ponadczasowe pozostają wypowiedzi Sądu Najwyższego na ten temat.

Stany nadzwyczajne w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Co uzasadnia wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oraz jakie są warunki i skutki podjęcia takiej decyzji?

Zakaz prowadzenia pojazdów. Co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Istota zakazu prowadzenia pojazdów niestety rozmija się ze społecznymi oczekiwaniami wobec sprawców wypadków drogowych.

Obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu. Kiedy można naruszyć czyjąś wolność?

Wolność jednego podmiotu kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innego podmiotu, czyli o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Czy sankcje prawne i prohibicja ograniczą chęć spożycia alkoholu?

Waga, z jaką polski prawodawca podszedł do problemu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, jest widoczna już po nawet pobieżnej lekturze ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . Nie jest to zresztą jedyny akt prawny, który piętnuje i penalizuje spożywanie alkoholu, co świadczy – i słusznie – o zamiarze systemowego ujęcia unormowań mających na celu minimalizację, ograniczenie czy eliminację negatywnych skutków spożywania alkoholu. Podstawowy problem jest przecież taki, że nie ograniczy się sankcją chęci spożycia alkoholu zwłaszcza przez osoby, które go nadużywają.

Stany nadzwyczajne w wypowiedziach SN i sądów powszechnych

Omówiona w poprzednim wydaniu problematyka stanów nadzwyczajnych obecna jest również w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. W judykaturze tej pojawiły się różne aspekty związane ze stanami nadzwyczajnymi.

Stan klęski żywiołowej w orzecznictwie sądów administracyjnych

Kiedy mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej i jakie są jego potencjalne skutki prawne? Te pytania w ostatnim czasie znowu nabrały aktualności. Orzecznictwo jest w tych kwestiach bardzo bogate.

Stany nadzwyczajne w wypowiedziach TK

W otaczającej nas rzeczywistości niekiedy niestety konieczne jest podjęcie rozważań w przedmiocie regulacji stanów nadzwyczajnych; regulacji, które stanowią jakąś formę przewidywania, ale których zastosowania w praktyce nikt by nie chciał.