Nie ma zasiłków na ochronę mienia

Opłacenie kosztów ubezpieczenie gospodarstwa domowego nie jest niezbędną potrzebą bytową i nie można na nią przyznać zasiłku celowego – stwierdził w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 07.07.2015 11:30

Nie ma zasiłków na ochronę mienia

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Rencista wystąpił do burmistrza gminy o przyznanie usług opiekuńczych do samodzielnej egzystencji. Mężczyzna nie sprecyzował na czym miałyby polegać usługi i co konkretnie obejmować, dlatego też został  wezwany przez urzędnika do sprecyzowania wniosku i określenia, jakiej formy pomocy oczekuje.

Potrzebujący wyjaśnił, że oczekuje pokrycia kosztów całkowitego ubezpieczenia od wszelkich zdarzeń, szkód i krzywd swojego mienia. Burmistrz potraktował taki wniosek jako prośbę o przyznania zasiłku celowego oraz specjalnego zasiłku celowego i odmówił jego przyznania.

Organ ustalił, że mężczyzna na co dzień mieszka sam w domu jednorodzinnym i prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, a na jego dochód składa się renta strukturalna, w kwocie powyżej tysiąca sześciuset złotych, zasiłek pielęgnacyjny oraz dochód z gospodarstwa rolnego, w kwocie bliskiej tysiąca dwustu złotych. To stanowi łączny dochód na kwotę powyżej trzech tysięcy, która prawie o dwa i pół tysiąca złotych przekracza kryterium ustawowe dla osoby samotnie gospodarującej.

W ocenie burmistrza jako, że dochód rencisty przekracza kryterium, to nie zachodzą okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku celowego oraz specjalnego zasiłku celowego. W sprawie nie ma mowy o szczególnie uzasadnionym przypadku, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej.

Mężczyzna odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zakwestionował wliczenie do dochodu kwoty z prowadzonego przez niego gospodarstwa domowego. Wyjaśnił, że od wielu lat jest wydzierżawiane, a on nie czerpie z niego żadnych pożytków.

SKO utrzymało w mocy decyzję burmistrza. Podkreśliło, że to bez znaczenia, iż gospodarstwo zostało wydzierżawione, a jego właściciel nie czerpie z tego tytułu dochodów. Dochód ustalony w ten sposób przekracza kryterium dochodowe wskazane w ustawie o pomocy społecznej, wynoszące pięćset czterdzieści dwa złote.

Kolegium dodało również, iż mężczyzna nie kwalifikuje się do przyznania specjalnego zasiłku celowego, gdyż świadczenie to ma charakter wyjątkowy i może być przyznane wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, a o jego możliwości decyduje nie dochód strony, ale sytuacja, w której strona się znalazła. Zdaniem organu, w tej konkretnej sprawie taki szczególny przypadek nie zachodzi.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę rencisty.

WSA orzekł, iż wskazywana przez skarżącego, a znana organom, jego sytuacja zdrowotna i materialna, w tym posiadanie stałego dochodu przekraczającego kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej, nie jest sytuacją wyjątkową, a konieczność opłacenia ochrony mienia nie stanowi szczególnie uzasadnionego przypadku, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej ustawy. Zdaniem sądu, specjalny zasiłek celowy może być przyznany jedynie w sytuacjach wyłącznie wyjątkowych, biorąc pod uwagę cele i zadania pomocy społecznej.

Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, który 16 czerwca 2015 roku oddalił kasację (sygn. I OSK 1442/15). Wyrok jest prawomocny.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?