Aktualizacja: 26.09.2017 05:30 Publikacja: 26.09.2017 05:30
Foto: 123RF
Pracownik samorządowy został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, co spowodowało jego przejście na emeryturę. Czy dyscyplinarne zwolnienie tej osoby wyłącza uzyskanie przez nią uprawnienia do odprawy emerytalnej?
Nie. Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) pracownikowi samorządowemu przysługuje m.in. jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Odprawa ta należy się w wysokości określonej w art. 38 ust. 3 u.p.s., czyli: po 10 latach pracy – w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, po 15 latach pracy – 3-miesięcznego wynagrodzenia, a po 20 latach pracy – 6-miesięcznego wynagrodzenia. W art. 38 ust. 5 u.p.s. zaznaczono, że do okresów pracy uprawniających do odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie w sprawie tzw. neosędziów brakuje indywidualnej wer...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Maturzyści otrzymali świadectwa, teraz czekają ich egzaminy. Rozpoczną się zaraz po majówce, 5 maja, i potrwają...
Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji – mówi "Rz" sędzia Piotr Schab, odwołany właśnie z funkcji rzecznika dysc...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Policjanci z Krakowa i Warszawy wzięli pod lupę pojazdy z napędem elektrycznym o wyglądzie roweru. Ich użytkowni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas