Aktualizacja: 27.08.2021 17:23 Publikacja: 27.08.2021 15:28
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Ustawę z 11 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów.
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, gminy zyskają możliwość dopłacania ze środków własnych do systemu gospodarowania odpadami. Będą mogły skorzystać z tego rozwiązania zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych, np. w przypadku znacznego wzrostu cen za zagospodarowanie odpadów i braku możliwości pokrycia wszystkich kosztów z pobranych od mieszkańców opłat lub też w przypadku konieczności znacznego podwyższenia pobieranych opłat.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Frankowicz, który ma już sprawę lub rozważa pozew, powinien przeanalizować rozwiązania, jakie są w projekcie nowej ustawy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
W ubiegłym roku zlikwidowano 9804 dzikie wysypiska, z których łącznie zebrano ponad 63,7 tys. ton odpadów. Ale nie oznacza to, że samorządy wygrywają walkę z nielegalnymi wysypiskami.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Samorządy odgrywają kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, podejmując różnorodne działania w obszarze ochrony środowiska, transportu publicznego, gospodarki odpadami czy inwestycji w obiekty użyteczności publicznej oraz wspierając lokalne społeczności w dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Nowela ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do uchwalenia planów ogólnych. Wartość nieruchomości po zmianach może wzrosnąć. Co to oznacza dla właściciela?
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Opłaty za wywóz śmieci rosną. W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym może być to naprawdę duże obciążenie dla portfela. Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z tej opłaty.
Władza pod wpływem różnego rodzaju grup ideologicznie przeciwnych łowiectwu od kilku lat krok po kroku utrudnia wykonywanie polowań. Wystąpienie RPO do ministra klimatu i środowiska jest kolejnym tego przykładem.
Podział nieruchomości nie zawsze jest dopuszczalny – ograniczenia mogą wynikać m.in. z planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura podziału wszczynana jest na wniosek zainteresowanego. Dokumentację musi przygotować geodeta z uprawnieniami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas