Reklama
Rozwiń

Sejm poprawi zapisy o opłacie targowej

Nie będzie ona pobierana od sprzedaży w budynkach lub ich częściach

Publikacja: 25.11.2010 03:23

Sejm poprawi zapisy o opłacie targowej

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch

Zakłada tak senacki projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zostanie rozpatrzony na obecnym posiedzeniu Sejmu.

- Opłata targowa nie będzie dotyczyła budynków, w tym hal targowych, które i tak objęte są podatkiem od nieruchomości - mówi senator Marek Trzciński (PO).

Doprecyzowano, że będą ją odprowadzać tylko ci, którzy handlują na targowiskach osoby fizyczne, prawne i inne podmioty niemające osobowości prawnej. Zgodnie z projektem za targowiska należy uznać wyłącznie miejsca, które zostały wyznaczone do handlu na podstawie uchwały rady gminy. Pozwoli to zlikwidować kontrowersje, jakie wywołują dotychczasowe rozwiązania. Obecnie opłatę można pobierać wszędzie, gdzie prowadzi się handel, niezależnie od tego, czy w świetle innych przepisów sprzedaż jest tam dozwolona.

Wskazano też wyraźnie, że rada gminy będzie mogła różnicować stawki opłaty targowej w zależności od takich czynników, jak m.in. położenie targowiska i dzień tygodnia. O wysokości opłat może też zadecydować strefa, jaką zajmuje handlujący na targowisku, powierzchnia stoiska oraz asortyment oferowanych przez niego towarów.

Ustawa ma wejść w życie 30 dni od ogłoszenia. Uchwały rad gminy w sprawie stawek, które zostały podjęte przed dniem wejścia w życie nowelizacji, będą obowiązywać do czasu podjęcia nowych, zgodnych ze zmienionymi przepisami. Nie mogą jednak obowiązywać dłużej niż do końca maja 2011 r.

Wprowadzenie tych zmian było konieczne ze względu na[b] wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 grudnia 2009 r. (sygn. K 7/08)[/b], który uznał obowiązujące dotychczas przepisy za niezgodne z konstytucją. To dlatego, że na podstawie ich brzmienia nie można ustalić, czym się różni handlowanie na targowisku pod dachem od sprzedaży w budynku. Tymczasem od tego zależy obciążenie opłatą targową. Trybunał podkreślił, że wieloletnia praktyka stosowania tego przepisu, a w szczególności orzecznictwo sądowe, także nie wypracowała jednoznacznej i jednolitej interpretacji. Dał parlamentowi aż 18 miesięcy na zmianę przepisu, czyli do 19 czerwca 2011 r.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku