Wspólnoty mieszkaniowe: ewidencja pozaksięgowa kosztów

Publikacja: 24.08.2011 04:30

Certyfikat - Pisz u nas, zbieraj punkty

Certyfikat - Pisz u nas, zbieraj punkty

Foto: rp.pl

Red

Wspólnoty mieszkaniowe to podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Ustrój prawny wspólnot reguluje ustawa  z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali (tekst jednolity: Dz. U.  z 2000 r nr 80, poz. 903, dalej uowl). Interesująca nas  tematyka uregulowana została w art. 29. Dzisiejszą treść przepisy tego artykułu otrzymały w 2000 r.  w wyniku wejścia w życie ustawy  z dnia 16 kwietnia  2000 r o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2000 r nr 29, poz. 355).

Regulacja zawarta w znowelizowanym ust. 1 do art. 29 nałożyła na zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, obowiązek prowadzenia dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów. W myśl tej regulacji to wspólnota mieszkaniowa określa sposób tej ewidencji  pozaksięgowej. Ewidencja pozaksięgowa ma dotyczyć kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Dodano również ust. 1a, w którym przyjęto, iż okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.

Poprzednia treść tego przepisu (art. 29 ust. 1 uowl) również odnosiła się do obowiązku prowadzenia rachunkowości wspólnoty. Przed zmianą w 2000 r.  przepis ten wprost nakazywał stosowanie  zasad rachunkowości określonych dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej. Ponadto wymagał aby zarząd stosował zasady rozliczeń poprzez rachunek bankowy oraz składał roczne sprawozdania ze swojej działalności. Przy czym, zasad rachunkowości określonych dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej nie stosuje się, gdy zarząd nieruchomością wspólną powierzono jednostce działającej na zasadach określonych w przepisach prawa budżetowego. Obowiązek prowadzenia rachunkowości wspólnoty dotyczył w szczególności prowadzenia dla nieruchomości wspólnej odrębnej ewidencji kosztów i przychodów, a także ewidencji wnoszonych przez właścicieli opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Usunięcie bezpośredniego odesłania do przepisów regulujących zasady rachunkowości jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej,   część zainteresowanych podmiotów odczytała jako  całkowite zwolnienie wspólnot z obowiązku stosowania przepisów ustawy o rachunkowości. Wyrazem tego poglądu jest wydana w 2009 roku interpretacja indywidualna (Sygn. ILPB3/423-436/09-2/JG z dnia 02.09.2009 r. autor:  Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu).  W interpretacji  stwierdza się, że zmiany wprowadzone w omawianym tu  art. 29 ust. 1 uwol oraz „dostosowanie do nich przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 sierpnia 1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 115, poz. 748) zmienionego rozporządzeniem z dnia 02 sierpnia 2000 r. (Dz. U. Nr 66, poz. 794) oznaczają, że ewidencja rachunkowa dla wspólnot ma być prowadzona według zasad określonych przez poszczególną wspólnotę mieszkaniową". W związku z tym, ewidencja ta ma charakter ewidencji pozabilansowej. Zmiana rozporządzenia z dnia 18.08.1998 r polegała na skreśleniu pkt. 9 do par.  1 ust. 1 w brzmieniu: „Przepisy rozporządzenia stosuje się do niektórych jednostek nie będących spółkami prawa handlowego, nie prowadzących działalności gospodarczej, a w szczególności do: (...) 9) wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem wspólnot, w których zarząd nieruchomością wspólną powierzono jednostce działającej na zasadach określonych w przepisach prawa budżetowego".

Autor interpretacji przyznaje, że sposób ustalenia zasad prowadzenia ewidencji księgowej zależy wyłącznie od uchwały podjętej przez członków wspólnoty mieszkaniowej.

Odmienne stanowisko w tej sprawie zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17.07.2008 r (sygn. II FSK 588/07). Sąd rozpatrując obowiązek wspólnoty mieszkaniowej prowadzenia rachunkowości podatkowej o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), doszedł do wniosku, że wspólnota nie może uniknąć obowiązku stosowania ustawy o rachunkowości. W przepisie tym mowa jest o obowiązku  prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m updop.

Zdaniem Sądu tymi odrębnymi przepisami są przepisy art. 2 ust. 1 pkt 5, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 80 ust. 3 i art. 82 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r o rachunkowości. Tym samym przepis art. 9 ust 1. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie odsyła do art. 29 ustawy o własności lokali. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowych, o których mowa w art. 29 uowl jest dodatkowym niezależnie nałożonym na wspólnotę obowiązkiem. Z poglądem tym należy w pełni się zgodzić. Przytoczony tu pogląd na sprawę ewidencji księgowych wspólnot znalazł również odbicie w wyroku NSA z dnia 28.01.2009 r (sygn. 1508/07).

Wspólnoty mieszkaniowe jako podmioty nie prowadzące działalności są zobowiązane do stosowania ustawy o rachunkowości w oparciu o rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej(Dz. U. z dnia 30 listopada 2001 r.). Tym samym, mają obowiązek między innymi ustalić i aktualizować dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte zasady (politykę) rachunkowości oraz sporządzać sprawozdania finansowe składające się z bilansu, rachunku wyników i informacji dodatkowej.

Autor jest doradcą podatkowym w spółce doradztwa podatkowego w Warszawie

Artykuł został opublikowany w ramach projektu „Pisz u nas, zbieraj punkty”

Zobacz więcej w serwisie:

Wspólnoty mieszkaniowe to podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Ustrój prawny wspólnot reguluje ustawa  z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali (tekst jednolity: Dz. U.  z 2000 r nr 80, poz. 903, dalej uowl). Interesująca nas  tematyka uregulowana została w art. 29. Dzisiejszą treść przepisy tego artykułu otrzymały w 2000 r.  w wyniku wejścia w życie ustawy  z dnia 16 kwietnia  2000 r o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2000 r nr 29, poz. 355).

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy