Po wypadku sprząta jego sprawca

Choć GDDKiA uważa, że odpady po zdarzeniach komunikacyjnych ma usuwać starosta, powiaty mówią: „nie”.

Publikacja: 25.02.2014 10:02

Z opublikowanych ostatnio przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zasad postępowania zarządcy drogi podczas zdarzeń na zarządzanej drodze krajowej wynika, że po wypadkach na drogach krajowych ma sprzątać właściwy starosta.

Dokument ten opracowany przy współpracy Policji i Państwowej Straży Pożarnej miał wreszcie zakończyć spór między zarządcami dróg i właściwymi służbami o to, kto ma usuwać z szosy odpady powypadkowe. Tak się jednak nie stało.

Przerzucanie zadań

Niezadowolenie samorządów spowodował m.in. zapis: „Służby starosty po wezwaniu przez Straż Pożarną uprzątają odpady z pasa drogowego na podstawie art. 101 ust. 5 i 6 ustawy o odpadach. W przypadku odmowy uprzątnięcia odpadów z pasa drogowego przez służby starosty zarządca drogi wykonuje zastępcze uprzątnięcie odpadów, po czym występuje z wnioskiem o zwrot kosztów uprzątnięcia do służb starosty".

– Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy – mówi Zbigniew Potyrała, starosta oleśnicki. I dodaje, że zarządcą dróg krajowych jest właśnie GDDKiA i to ona powinna sprzątać.

Obowiązek dbania o czystość ?i porządek ?na drodze spoczywa ?na jej zarządcy

Starosta sprzeciwia się także obciążaniu powiatów kosztami usuwania z drogi odpadów powypadkowych.

Płaci zanieczyszczający

– Z art. 22 ustawy o odpadach wynika, że koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez ich pierwotnego wytwórcę lub posiadacza – mówi Zbigniew Potyrała.

– Oznacza to, że usunięcie odpadów jest obowiązkiem ich wytwórcy, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci" – tłumaczy Cezary Przybylski, starosta bolesławiecki i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Jego zdaniem, gdy mamy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym, wytwórcą odpadów jest jego sprawca, to on zatem powinien płacić za sprzątanie drogi.

Cezary Przybylski wskazuje też, że art. 101 ust. 5 ustawy o odpadach, na który powołuje się w swym dokumencie GDDKiA, nakłada na starostę obowiązek zagospodarowania odpadów z wypadku, ale jedynie gdy jest to konieczne ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia ludzi. Tak samo jest wtedy, gdy egzekucja obowiązku (uprzątnięcia miejsca wypadku) od sprawcy jest niemożliwa albo bezskuteczna.

Oznacza to, że starosta nie ma obowiązku uprzątania każdych odpadów ze zdarzeń na drogach i po każdym podjęciu działań ratowniczych przez straż pożarną.

– Schemat postępowania zaproponowany przez GDDKiA jest nie do zaakceptowania – mówi Cezary Przybylski. – Również dlatego, że jest to próba nałożenia na starostów nieuzasadnionych obowiązków dokumentem rangi pozaustawowej – dodaje przewodniczący Konwentu.

OPINIA dla Rz

Janusz ?Skulich - zastępca komendanta głównego ?Państwowej Straży Pożarnej

W mojej ocenie prawo jest nieźle skonstruowane. Oczekiwanie, że ustawodawca dokona ostrego podziału kompetencji pomiędzy straż, policję czy zarządcę drogi, to pomyłka. Każda z tych służb musi mieć margines swobody działania. Szczegóły współdziałania powinny ?zaś zostać wypracowane w dyskusji. Coraz częściej też rozmawiamy z zarządcami dróg, aby określić wspólne zasady postępowania podczas usuwania skutków wypadków drogowych. Strażacy biorący udział w akcji ratowniczej nie mają ani kompetencji, ani możliwości dokonania oceny, czy droga po wypadku jest w stanie technicznym, który umożliwia bezpieczne z niej korzystanie. Taką ocenę powinien przeprowadzić przedstawiciel zarządcy drogi i w razie konieczności wprowadzić na niej ograniczenia w ruchu.

Z opublikowanych ostatnio przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zasad postępowania zarządcy drogi podczas zdarzeń na zarządzanej drodze krajowej wynika, że po wypadkach na drogach krajowych ma sprzątać właściwy starosta.

Dokument ten opracowany przy współpracy Policji i Państwowej Straży Pożarnej miał wreszcie zakończyć spór między zarządcami dróg i właściwymi służbami o to, kto ma usuwać z szosy odpady powypadkowe. Tak się jednak nie stało.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce